Anticonceptionalele si menstruatia

06-06-2007
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
buna!sunt noua pe acest forum!as avea si eu o intrebare:acum o saptamana am terminat prima folie de anticonceptionale (Karisa)si in intervalul de 7 zile de pauza mi a venit doar cateva picaturi de sange in a 3 a zi de pauya si in a 4 a zi de pauya mi a venit iar o jumatate de zi !am facut test de sarcina si a iesit negativ mi am sunat si medicul si mi a spus ca e normal sa se mai intample!mentioneyz ca e prima luna in care am luat anticonceptionale si am avut si contact sexual!ce e de facut?maine trebuie sa incep urmatoarea folie!eu am mai avut probleme cu ciclul ca nu imi venea regulat si ma tinea foarte putin cam 2 sau 3 zile! e posibil ca doar dupa administrarea a celei de a doua folii sa mi se regleze ciclul?
10 comentarii
0
06-06-2007, ora 00:00
c.dana
Nu este medic/terapeut
c.dana
salut! si eu sunt noua pe forrum, am citit ce ai scris, asa mi s-a intimplat si mie, dar sa stii ca dupa ce folosesti o perioada ma indelungata pilule anticonceptionale, ciclul menstrual se regleaza.
0
06-06-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
multumesc, pt raspuns!as vrea sa te mai intreb ceva :cam dupa cate luni ti sa reglat ciclul?ma gandeam ca dupa ce incep sa iau pilulele no sa mai am probleme, dar poate depinde si de organism!as mai vrea sa te mai intreb ceva d.dana! tu te ai ingrasat de la pilule?era normal sa vina doar cateva picaturi si apoi a 4 a zi foarte putin?
0
06-06-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
anticonceptionalele modifica analiza urinei, de exemplu afecteaza rezultatul testului de sarcina?
0
07-06-2007, ora 00:00
c.dana
Nu este medic/terapeut
c.dana
ciclul mi s-a reglat dupa vreo 2 luni.desi folosesc de 6 ani pilule nu m-am ingrasat deloc, decit in perioada sarcini. mentionez ca sunt casatorita am 28 de ani si am un copilas de 2 ani si 8 luni.sa nu te sperii ca ti-a venit ciclu f. putin, e ceva normal pentru inceput,...nu modifica analiza urinei., desi a fost in prima luna cind ai luat pilule si ai avut contact sexual trebuia sa mai folosesti si o alta metoda contraceptiva pentru siguranta ta.foloseste in continuare macar o luna pe linga pilule si altceva.(, cred ca esti tinerica incearca sa mai studiezi cite ceva spre binele tau.), sper ca ti-am dat un sfat bun.
0
07-06-2007, ora 00:00
cristamaria
Nu este medic/terapeut
cristamaria
multumesc frumos pt sfat!eu am 23 de ani, mie medicul care mi a prescris anticonceptionalele mi a spus ca ma protejeaza din prima zi iar de la farmacie mi sa spus ca dupa a doua folie ma protejeaza!acum nu stiu ce sa mai cred!ce sfat imio dai cam dupa cat timp imi ofera siguranta anticonceptionalele?am mai folosit in prima luna de folosire a pilulelor si preyervati sa retragerea inainte de ejaculare dar sa intamplat mai spre sf foliei sa nu ne mai protejam in altfel!de ayi incep a doua folie!am facut test si a iesit negativ!voi mai face unul eventual saptamana viitoare!scuze poate te am cam stresat un pic!dar sunt inka cam nestiutoare in unele lucruri, si atatea probleme am mai avut si cu intarzierile de ciclu ca deja mie frica la fiecare pas, programare la medic de obicei imi faceam din timp pt orice eventualitate ca eram paranoia, in caz ca trebuia ma duceam sau nu dar acum nu mi am mai facut si cand am sunat de obicei in 2 saptamani gaseam loc acum peste o luna in 2 iulie de abia!asta e!multumesc pt sfat inca o data si scuye de deranj!
0
08-06-2007, ora 00:00
c.dana
Nu este medic/terapeut
c.dana
cu cea mai mare placere.nu a fost nici un deranj.tot ce vrei sa stii e sa te informezi f mult. dupa parerea mea ele i-ti ofera protectie abia dupa 2 luni de folosire.
0
21-06-2007, ora 00:00
miru
Nu este medic/terapeut
miru
buna, am 22 de ani si sunt casatorita.Am luat pastile Novynette cam 1 an apoi le-am intrerupt 6 luni, timp in care n-am mai luat nimic si nici nu m-am ferit.am vrut copil si n-am ramas insarcinata.apoi am luat iar tot novynette.am avut simptome ca de" insarcinata" imediat (:pofte, somn, etc.), cum le-am luat.testele=negative. acum la fel, ciclul a fost mai scurt in ultimele 2 luni si mai putin..
0
20-12-2008, ora 21:27
euadinuta
Nu este medic/terapeut
euadinuta
buna..iau pastilele din luna iunie pt ca vreau sa ma ingras dar nu au nici un efect...ce vreau sa va intreb e adevarat in acele 7 zile baiatu ejaculea in mine e adevarat ca pot ramane insarcinata?sau dak am uitat sa iau o pastila ce se inatmpla?sa rog tare mult sa imi raspundeti..va multumesc mult
0
17-02-2009, ora 15:05
miha999
Nu este medic/terapeut
miha999
as avea o intrebare pt dumneavoastra.anticonceptionalele pot modifica rezultatul la un test de sarcina??...va rog sa imi raspundeti aici pe forum...multumesc mult
0
17-02-2009, ora 15:05
miha999
Nu este medic/terapeut
miha999
as avea o intrebare pt dumneavoastra.anticonceptionalele pot modifica rezultatul la un test de sarcina??...va rog sa imi raspundeti aici pe forum...multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  •