junghiuri si intepaturi zona inimii, abdomen intarit, greata, senzatie de apasare

13-08-2012
wisebit
Nu este medic/terapeut
wisebit
De cca. 2 luni de zile traiesc un cosmar. Incep prin a va spune ca am 31 ani si lucrez in domeniul bancar iar de aprox. 4 luni mi-am schimbat job-ul care in acest moment presupune preponderent munca de teren si mers f mult cu masina. De asemenea tin sa precizez ca inainte de acest episod (cand inca nu-mi schimbasem job-ul) am fost la un cardiolog din Slatina pt ca am avut senzatia ca uneori seara am anumite batai ciudate ale inimii. Cadiologul mi-a facut EKG si ecocardiografie si mi-a spus ca din punct de vedere organic n-am nimic, inima este ok si ca este posibil sa fie niste senzatii pe fond neuro-vegetativ. Mi-a prescris niste Betaloc si Panangin, pb. mai mult sa ma linisteasca. Tratament pe care l-am urmat timp de 3 saptamani. Dupa care timp de 7 zile am luat si niste Magnerot.
Intr-o duminica noapte a inceput totul, dupa acel tratament, acum cca. 2 luni. Aveam senzatia ca totul vine de la inima (deoarece avusesem acele batai ciudate inainte). Simteam o senzatie de frica, ca niste spasme care veneau din stomac, urmata de un tiuit in urechi si o stare de amorteala, ameteala si greata + senzatie de amar in gura. Mi s-a spus a 2-a zi la dr. ca probabil am avut un spasm esofagian si probabil (din cauza fricii) am facut si atacuri de panica.
Practic si in acest moment am perioade de cateva ore/zi sau chiar si mai mult in care-mi simt tot abdomenul tare. De cca. 1 luna am inceput sa simt aproape zilnic cateva intepaturi uneori le percep ca junghiuri in piept care dureaza maxim 4-5 secunde, inclusiv in zona inimii (mai mult acolo de fapt le simt). M-am speriat si de aceea am mers la cardiolog. Chiar la prof. Tintoiu la Spitalul Militar din Bucuresti. Mi s-a facut EKG de mai multe ori, ecocardiografie de catre insusi prof. Tintoiu care mi-a spus ca nu am absolut nimic. Dar pt. siguranta (ca doar e prof. renumit) mi s-a recomandat un EKG Holter si analize la zi + radiografie pulmonara. Am facut EKG Holter-ul si mi s-a spus ca n-am decat cateva episoade de tahicardie sinusala (nici vorba de extrasistole, sau mai rau, fibrilatie etc). De asemenea analizele medicale au fost aproape perfecte, la fel cum a fost si radiografia. Dar intepaturile persistau totusi...
Am ajuns la concluzia ca e de la stomac. In acest moment urmez un tratament cu Controloc, Redigest si tin si regim pt. gastrita. Am zile in care ma simt destul de bine, fara abdomen intarit sau senzatie de apasare in piept, dar seara apar din nou acele intepaturi/junghiuri in zona inimii, dar si zile in care am abdomenul intarit/ simt apasare in piept iar mai ales seara am intepaturi in zona inimii. Recunosc ca imi este frica sa n-am ceva la inima, incerc sa nu ma gandesc la asta mai ales ca toti medicii mi-au spus ca inima este ok, dar din cauza acelor intepaturi/junghiuri care mai apar nu pot sa nu ma gandesc ca este ceva totusi in neregula.
Ce-as mai putea sa fac sa dispara intepaturile? Sunt convins ca daca ar disparea intepaturile as uita si totul ar reveni la normal.
1 comentarii
0
13-08-2012, ora 12:46
wisebit
Nu este medic/terapeut
wisebit
Am uitat sa precizez ca hormonii tiroidieni sunt in val absolut normale si ca prof. Tintoiu mi-a prescris niste Magne B6 + Aspacardin pe care le-am luat timp de 1 saptamana si la care am renuntat deoarece imi provocau ameteli la volan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici