junghiuri in zona inimii

29-12-2011
dan2011
Nu este medic/terapeut
dan2011
Noaptea trecuta m-am trezit din somn cu un fel de junghiuri in zona inimii. Nu puteam insipra decat putin aer ca altfel simteam acele junghiuri. La fel si cand ma miscam putin mai brusc.
Am 15 ani si in trecut doar am mai simtit de vreo 3-4 ori un junghi la fel, dar pentru 1-2 secunde(nu mai puteam sta drept, trebuie sa ma indoi sa imi treaca).
E grav?
12 comentarii
0
30-12-2011, ora 11:34
dan2011
Nu este medic/terapeut
dan2011
Noaptea asta m-am simtit bine, nu m-a mai durut. I-am zis mamei si a zis ca poate e de la frig si ca stau prea mult la calculator(chiar asa e).
0
01-01-2012, ora 18:04
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine sa mergi la cardiolog sa te consulte, ca sa fii sigur ca nu este de la inima.
Nu merge asa pe presupuneri. Eu inteleg ca mama ta o fi suparata pe tine ca stai mult la computer, dar asta este o problema serioasa care trebuie verificata.
Daca nu ai nimic la inima...atunci mama are dreptate si cauta si tu sa iti invingi dependenta de computer.
Poate fi un junghi intercostal din cauza ca stai intr-o pozitie gresita la computer sau ai stat in frig.
Oricum, ar trebui sa mergi la cardiolog daca se repeta.
Ai cumva sinuzita, ai nasul infundat? O infectie cronica poate afecta inima.
0
02-01-2012, ora 18:01
dan2011
Nu este medic/terapeut
dan2011
La pc stau cam incordat. A trecut cateva zile si nu mi s-a mai intamplat. Daca se repeta o sa-i zic mamei sa ma duca.
0
10-01-2012, ora 15:44
dan2011
Nu este medic/terapeut
dan2011
S-a mai intamplat intr-o seara inainte sa ma culc. Azi am fost la medicul de familie si a zis ca am o mica tahicardie, in rest nu am nimic. Mi-a dat trimitere la cardiolog sa fiu sigur totusi. Mi-a mai zis sa iau calciu cu d3 si magneziu.
0
10-01-2012, ora 18:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, probabil ca nu te alimentezi corect si ai lipsa de vitamine si minerale.
calciul si magneziul, dar si potasiul sunt foarte importante in buna functionare a inimii.
Daca ti-a depistat acea tahicardie la varsta aceasta, ar fi bine ca in timp, macar o data - de doua ori pe an sa faci un control la cardiologie.
Doctorul de familie ar fi trebuit sa iti dea trimitere la cardiolog, nu sa iti dea el tratament.
Nu are aceasta specializare si luand acele suplimente fara avizul cardiologului.poti face mai rau, .
Trebuia intai sa-ti faca analiza la calciu (lactic si ionic), magneziu, potasiu.
Analize ti-a facut? Ar fi trebuit sa iti faca la - VSH, fibrinogen, hemoleucograma - cel putin macar.
Probleme la inima pot fi si de la infectii.
Ai nasul infundat? Simti mucozitati in gat? Ai carii?
Infectii streptococice in aceste zone iti pot da junghiuri la inima, nu mai spun ca pot da si infectii la inima.
Cariile sunt produse de streptococi, printre altele.
Vorbeste cu mama ta si daca acest doctor nu este prea implicat, poate ar trebui sa te mute la altcineva.
Faptul ca ti-a gasit o tahicardie, inseamna ca problema este de acolo sau este ceva care afecteaza inima.
0
10-01-2012, ora 21:45
dan2011
Nu este medic/terapeut
dan2011
Ma duc maine dimineata la cardiolog. Analize nu am facut, iar carii nu am. Doar cateodata dimineata simt mucozitati in gat.
Cred ca mi-a gasit un puls mai mare ca aveam emotii in acel moment cand m-a consultat.
0
10-01-2012, ora 22:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca te doare si capul, in afara de acele mucozitati, poate ar trebui sa iti faci un exudat nazal cu antibiograma.
Este posibil sa ai o sinuzita, ai si spus ca ai stat in frig.
Poate mergi la un consult ORL daca nu ti se gaseste nimic la inima.
Acele intepaturi pot fi de la o infectie in corp. Bacteriile emit toxine in organism si in timp afecteaza si artiiculatiile, apar dureri articulare, plus ce ti-am spus mai sus.
Sa nu cumva sa iei antibiotice fara sa faci exudatul cu antibiograma.
Doar in acest caz se insamanteaza un mediu de cultura, asa se afla ce bacterii cresc aciolo si la ce antibiotice sunt sensibile.
Se obisnuieste sa se administreze antibiotice cu spectru larg, numai ca bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice si este riscant sa procedezi asa. Se pot dezvolta bacterii rezistente, tot nu scapi de infectia initiala si mai te poti umple si de candida. De aceea trebuie efectuata anibiograma.
Sa intrebi medicul cardiolog daca este necesar sa faci analiza la - calciu, magneziu, potasiu.
Poate iti mai da si altceva de facut. Poate timpul Quick ( timpul de protrombina) - ca sa se vada cat de repede se coaguleaza sangele.
Orice tratament vei face, sa nu consumi grepfruit, deoarece interactioneaza cu multe medicamente.
Le scade sau chiar anihileaza efectul terapeutic si amplifica efectele adverse.
Cauta si citeste pe net : alimente interactiuni
Iar daca iei antibiotice, sa nu mananci lactate si acestea le scad efectul. Asta ca sa stii in general.
0
12-01-2012, ora 13:26
dan2011
Nu este medic/terapeut
dan2011
Mi0a spus ca nu am nimic la inima. Mi-a facut EKg si radiografie la inima si au iesit bine.Pulsul a fost 108.
Dar am altceva. Hipertensiune. Aveam tensiunea 15 cu 10. Poate fi si de la emotii?
Mi-a zis sa iau aspenter si sedativ pc. Pe langa asta regim alimentar: fara sare multa fara dulce concentrat(presupun ca se refera la sucuri) si fara muraturi si grasime animala.
Doctorul de familie voia sa imi dea si scutire de sport, dar mi-a dat doar limitare pentru ca a zis ca sunt baiat si trebuie sa fac putin sport ca altfel ma ingras.
Cred ca a fost de la emotii cand am fost la doctorul de familie prima data mi-a luat tensiunea si nu a zis nimic(presupun ca imi zicea daca o aveam mare).
Cardiologul a zis ca circulatia la pcioare o am normala, iar ficatul este de marime normala.
0
12-01-2012, ora 17:24
dan2011
Nu este medic/terapeut
dan2011
Inca ceva. Sa fi fost si oboseala si foamea?
In ziua de dinainte am fost la cardioog, dar era in concediu.(m-am trezit la 6)
A doua zi m-am trezit la 5 ca totusi am vazut ca erau cozi.
N-am mai rezistat(am stat vreo 2 ore pana sa-mi vina randul, inca 2 sa-mi citeaca EKG(atunci mi-a luat tensiunea) si mi-am luat o punga de chipsuri. Sa fi fost de la sarea din ele(erau din alea cu paprika)
0
12-01-2012, ora 21:49
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Sa nu mai mananci cumva asemenea otravuri ca iti strici inima si rinichii.
Nu puteai sa iei o banana, de exemplu? Aceasta are potasiu si ajuta la reglarea tensiunii.
Vezi cum te simti cu aspenterul, am luat si eu mai demult dar mi-a fost rau de la el.
Daca nu il suporti, vorbeste cu medicul. Iarasi trebuie sa spun ca trebuia mai intai sa iti faca analiza la magneziu si potasiu. Daca una din ele este cumva mai mare si tu iei aceste suplimente? Uita-te in prospect sa vezi ca exact asta contin.
Vorbeste cu mama ta despre asta.
Ar fi bine daca ai putea sa iti mai iei tensiunea, dar vezi sa nu fie tensiometre din acelea ieftine, ca dau erori.
Poti de exemplu sa rogi la o farmacie sa probezi un tensiometru, de ex Omron sau Scala.
Daca mai simti junghiuri, ai tensiune mare si ai pulsul marit fara sa fi mancat sarat sau cine stie ce porcarii, mergi la cardiolog (eventual altul) si vezi ca poate trebuie sa iti puna Holter.
Acesta este un aparat care inregistreaza inima pe 24 sau 48 de ore si se vede acolo cum functioneaza si ce dereglari apar.
Cum te lasa sa faci sport cu tensiunea asta si pulsul peste suta? Mergi la alt medic! Sistola 14 este mare dar diastola 10 este mai rea!
Si clar, ai mare grija ce mananci. Evita si mezelurile. Poti foarte bine sa mananci piept de pui la gratar in loc de astea si nu iti mai afecteaza inima. Iar la scoala iti poti lua 2 banane, macar sa mananci ceva mai natural - dar sa te speli pe maini dupa ce pui mana pe coaja lor ca sunt stropite. Le speli si tu inainte dar oricum sa ai grija dupa aceea.
Mai ia-ti pulsul si vezi daca tot mare este. Atunci, poate ai o sinuzita, cum am spus mi sus.
0
12-01-2012, ora 23:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Citeste aici mai multe despre banane:
http://www.ziare.com/articole/beneficii+banane
Contin calciu, magneziu, potasiu, vitamine din grupul B.
0
07-06-2012, ora 10:01
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Va rog sa-mi spuneti, aseara am avut niste junghiuri la inima si mai tarziu niste intepaturi, si acum, dimineata, am niste intepaturi mai mici, eu am facut ekg si ecografie, nu am nimic, spun ei, dar ce cauze mai pot avea aceste simptome, am si ameteli, va multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •