junghi toracal

10-05-2011
Hum1lREALIDAD
Nu este medic/terapeut
Hum1lREALIDAD
Salutare!In urma cu 2 luni am avut o viroza care m-a tinut o saptamana la pat(junghi in piept 2 zile, nas infundat, dureri in gat, etc).dupa aprox o saptamana -a aparut o durere de spate care a inceput sa ma ingrijoreze.durerea aparea doar la inspir profund, cand imi intindeam spatele si la masaj.am fost la medicul de familie care m-a trimis imediat sa fac o radiografie pulmonara.am venit cu aceasta la doctor, neplacandu-i ce vede m-a trimis la spitalul de pneumoftizilogie Galati.i-am aratat radiografie doamnei doctor spunandu-mi ca am TBC, eu neprezentand nici un simptom al bolii(tuse, expectoratii cu sange, oboseala, lipsa poftei de mancare).am facut 6 tomografii, examen al sputei, am suflat intr-un aparat pentru a-mi testa capacitatea pulmonara-toate iesind perfecte.doctorita mia spus ca e posibil sa se fi incurcat radiografiile.s-a instalat o stare de ipohondrie, am citit diverse diagnostice pe internet care imi sporeau starea aceasta.Peste cateva zile am revenit la spital facand din nou o radiografie, care bineinteles a iesit perfecta.am facut toate analizele la sange, urocultura si sumar de urina perfecte si ele.durerea aceea de spate ma bantuie si acuma, dar nu apare deca la inspir profund si la masaj(cand apas pe muschi ma doare)e posibil sa fi ramas cu sechele de la acea viroza ?viteza de sedimentare a hematiilor mi-a iesit 5 perfect normala.Ultima radiografie am facut-o acum 5 zile si un test de spirometrie perfect normale.
1 comentarii
0
15-05-2011, ora 01:32
psfreak
Nu este medic/terapeut
psfreak
exact acceasi problema o am si eu, am doar 17 ani si acum vreo 4 luni am facut (dupa spusele medicului) penumonie interstitiala ( tin sa anunt ca am fost fumator 1 an jumate si tocmai de frica asta postez), am facut 3 radiografii in vreo 2 luni, am fost ascultat de diferiti medici de la spitalul tbc si toti mi-au spus ca e doar pneumonie, dar eu inca sunt cu gandul ca pot sa am TBC ca boala activa ( din cate am citit exista doua feluri : boala activa si doar infectia in sine care inca nu afecteaza foarte tare sistemul ) deci desi am facut 3 radiografii/test de sange/spirometrie ( nu din pacate si testul de sputa ) s-ar putea sau nu sa am TBC ( tin sa mentionez ca nu am sputa cu sange, pot face efort nu simt ca nu am aer daca fac efort)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.