junghi in dreptul inimii de 3 ori pana acum..

02-05-2009
mihai.daniel
Nu este medic/terapeut
mihai.daniel
Buna ziua,
stiu ca sunt multe subiecte pe aceasta tema insa eu nu ma regasesc 100% in nici un caz.
La mine in ultimele 2 luni am avut cate un junghi in dreptul inimii (de 3 ori pana acum), intr-o o zona care putea fi acoperita depodul palmei sa zicem. De fiecare data am simtit exact in acelasi loc. Am patit de 2 ori dimineata dupa ce m-am trezit si o data seara. Simteam ca mi se taie respiratia. Am ramas calm cateva minute si a trecut. Aceste junghiuri au aparut cand stateam intr-o pozitie nu tocmai comoda, ultima data aseara, a trebuit sa ma asez in pozitie normala in pat sa stau intins si mi-a trecut in 1-2 minute. Am mai simtit ceva intepaturi de foarte mica intensitate in piept in diferite zone (sper sa nu fi fost doar in imaginatia mea) dar acest junghi puternic de fiecare data in acelasi loc in dreptul inimii.
Am fost la analize. Din electrocardiograma a reiesit ca nu am nimic la inima, in rest, am o usoara lipsa de calciu si probleme cu tiroida. La o prima analiza a iesit ca as avea un hipertiroidism, am facut analize mai amanuntite si au iesit ok. Anul trecut am fost diagnosticat cu colon iritabil. Am urmat regim, acum ma simt mai bine. Colecistul ma cam doare daca fac unele amestecuri.
De profesie sunt programator deci imi petrec ceva timp in fata calculatorului. Binenteles ca sunt sedentar. Aici in bucurestiul asta e greu sa faci un sport. Nu am parc langa mine, nu pot alerga pe strada. As face un sport dar nici nu stiu unde sa ma indrept.
Intrebarea mea este daca ar trebui sa merg la analize suplimentare pentru inima sau se poate trage o concluzie clara din ce am scris aici? Eventual ar trebui sa mai fac alte analize?

Multumesc.
5 comentarii
0
02-05-2009, ora 18:52
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
sfatul meu este sa iei aspacardin, 2 tablete pe zi macar 5 zile si ai sa vezi ca o sa fie ok.acesta contine un calciu si magneziu pt muschii inimii.iti garantez ca o sa fie ok. multa sanatate.
0
02-05-2009, ora 23:03
mihai.daniel
Nu este medic/terapeut
mihai.daniel
bun dar de unde stiu eu ca de la muschii inimii este?
eu am inceput sa iau de vreo saptamana calciu efervescent(sandoz) si magneziu.
0
03-05-2009, ora 01:35
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Daca tu te simti in siguranta facand un control mai amanuntit, nu ezita sa il faci.
0
03-05-2009, ora 12:10
mihai.daniel
Nu este medic/terapeut
mihai.daniel
In principiu ma ingrijoreaza sa nu am ceva probleme la inima. Ce analize suplimentare as putea sa fac? Daca nu a reiesit nimic in neregula la electrocardiograma?

Multumesc.
0
03-05-2009, ora 15:18
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Daca electrocardiograma e buna, atunci inima e in regula si junghiurile sunt din cauza lipsei de calciu. Chiar daca iei calciu, uneori acesta nu se absoarbe bine din cauza lipsei de vitamina D si a faptului ca nu te vede soarele. Discuta cu medicul de familie daca e bine sa iei vitamina D; de obicei aceasta nu se ia in perioada mai-august, actiunea ei fiind suplinita de cea a soarelui, dar cum prin natura meseriei nu prea iesi din casa, e probabil necesar sa iei vitamina D.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: