jena la inghitit - in spatele omusorului

19-04-2012
ingrid m
Nu este medic/terapeut
ingrid m
Buna ziua,
Incepand de acum vreo 3 saptamani, simt o jena permanenta in gat, undeva in spatele omusorului. Sesimte exact ca atunci cand ai un fir de par in gura. Am fost la ORL, insa medicul care era foarte grabit, nu a vazut nimic si mi-a sugerat, foarte politicos dealtfel, ca e doar in capul meu. Mi-a dat doar un medicament numit Acetylcysteine - care fluidifica excretiile bronsiilor - nici un rezultat dupa 5 zile. Sunt o femeie serioasa, cu capul pe umeri si cu multa credinta in Dumnezeu, si va spun cu mana pe inima ca jena mea este una reala. Ma forteaza sa inghit de sute de ori pe zi, ceea ce este absolut epuizant. Va rog, ajutati-ma macar cu o idee! Ce anume i-ar putea 'scapa' medicului? Eu sincer am impresia ca el nu vede cum trebuie partea anterioara omuletului..?! Multumesc din suflet pentru ajutor.
16 comentarii
0
19-04-2012, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cateva posibilitati
1. sa fie o iritatie a faringelui de la alimente acre, fructe citrice, bauturi aciulate
e cazul de un consultla gastrologie
2 poate fi o problema in nas si rinofaringe..
e cazul de un consult Endoscopic a nasului si rinofaringelui
0
19-04-2012, ora 21:15
ingrid m
Nu este medic/terapeut
ingrid m
Domnule doctor, am vazut multe din raspunsurile dvs pe acest forum. Va multumesc pentru raspunsul prompt, din tot sufletul.
Ma voi duce la un alt medic ORL pentru a face o endoscopie. Eu am luat Roaccutane timp de 10 luni. De la oprirea lui am inceput sa am aceasta senzatie. Stiu si ca intr-o vreme aveam probleme de reflux gastric, insa nu ma mai supara de mult (eu am dedus ca m-am vindecat dupa urmarea tratamentului cu Pantomed si mai apoi cu Gastrazyme (din plante) - poate nu e cazul - poate doar nu mai simt eu arsura dar ea ramane?! Sunt multe de spus, am un nodul la tiroida dar care, mi se spune ca nu e destul de important ca sa provoace aceasta jena...
Va multumesc inca o data si mai revin.
Cu deosebita stima, Ingrid
0
05-05-2012, ora 22:41
ingrid m
Nu este medic/terapeut
ingrid m
Buna seara,

Revin cu inca o rugaminte de ajutor!

Incepand de aseara, am un gust teribil de puroi in gura, limba este extrem de alba - incarcata, si abia puteam respira, asa ca m-am prezentat de dimineata la urgenta, unde mi-au facut analize de sange -nimic anormal, si radiografie la plamani - totul ok! Am iesit cu coada intre picioare si furioasa pentru ca nu e nimeni in stare sa gaseasca ce am. Sunt epuizata de atata inghitit. Acum observ insa ca nasul meu este dintr-o data stramb: in nara stanga, chiar in fundul nasului, simt un cartilaj care e destul de mobil, si nara e mai umflata spre deosebire de dreapta. Este ceva ce eu am remarcat acum cateva saptamani deja, dar, de groaza sa nu mai fiu luata drept hipocondriaca, somatica, etc., n-am mai zis la nimeni. Precizez ca nu am febra, insa am frisoane si transpir foarte tare noaptea. Nu ma doare nimic, inafara de fiere cam de 10 zile. Pe 5 iunie sunt programata la colo + gastroscopie... Nu stiu ce sa va mai spun inafara de multumesc dvs si lui Dumnezeu ca are grija de noi. Sanatate tuturor!
0
06-05-2012, ora 14:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ai facut endoscopia nazala ?
2 ai facut consult si investigatii la gastrologie ?
0
06-05-2012, ora 14:16
ingrid m
Nu este medic/terapeut
ingrid m
Buna ziua domnule doctor. Din pacate eu locuiesc la Bruxelles... si e multa lume bolnava. Am programare la gastroscopie in iunie si la ORL la sfarsitul lui mai. O sa incerc sa caut un alt ORL intre timp... pana atunci.. :-( rabd
0
06-05-2012, ora 16:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa rabti inte;egent
1.tii un regim alimentar strict fara acru, citrice si acidulate
2. faci inhalatii, spalaturi nazale si gargara..cum am mai descris pe forum
3 faci aromoterapie cu ulei de eucalipt si rozmarin
4 folosesti spreiuri pentru faringe naturiste ( de la Vivasan sau cu aloe vera..sau altele care le gasesti acolo)
0
07-05-2012, ora 09:50
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
Catre domnul doctor FValeriu,

Cam ce ar trebui sa fac la Gastrologie ? sa fac Gastroscopie sau Endoscopie digestiva superioara e tot aceeasi lucru? ultima data cand am fost acolo nu mi s-a recomandat sa fac asa ceva pt ca mi-a spus ca nu am nicio problema legata de gastrita si helycobacter pylori mi-a iesit in regula, si nici doctorii ORL la care am fost nu mi-a recomandat un examen la gastrologie, am fost si la alergologie nu am alergie, dar eu in continuare stranut cam de 2-3 ori pe zi, respir mai greu pe nas, ma racesc cam des, iar cand ma ustura gatu' nu mai ma ustura spre amigdale cum eram mai demult, ma ustura mai jos aproape spre baza gatului. sunt asa de aproape 9-10 luni, obosesc mai repede putin, efort fizic prea mare nu prea pot face, iar jena in gat o simt si la amigdale desi nu mi-s umflate.
astept un raspuns nu mai stiu ce sa mai fac.multumesc,
0
08-05-2012, ora 11:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepi cu un tranzit baritat esofagian care se face la Radiologie
cu rezultatul mergi la gastro
0
09-05-2012, ora 18:01
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
Domnu doctor Fvaleriu ! Am facut niste poze in gat va rog sa va uitati si sa imi spuneti ce parere aveti :

http://img85.imageshack.us/img85/8497/dsc02499e.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/6505/dsc02510um.jpg

ii link direct, copiati doar in browser si apasati enter.

Stima si respect, Sergiu
0
09-05-2012, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut
1 sunt si amigdalele cu cripte si asi recomanda un criptolizis ca sa micsorezi amigdalele in volum
asa cum sunt ele.. la orice suc rece sau inghetata, , poti face amigdalita
2 este si o hipertrofie de tesut limfatic pe mucoasa faringelui ( acele insulite mai rosii)
se intalnesc la persoanele cu reflux gastric
ajuta gargara cu ceai cald de musetel + 5 pic de alcool iodat dupa fiecare masa si seara la culcare
se pot si ele micsora prin actiune cu radiofrecventa
3 cared ca trebuie sa faci acel tranzit baritat.. si mai departe depinde de rezultat.. daca e cazul si de tratament gastric sau facui numai interventiile care am recomandat cu radiofrecventa
0
10-05-2012, ora 01:02
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
De aceea sunt asa de cateva luni bune si tot simt jena de 8-9 luni.dar am fost de 5-6 ori la doctori ORL si pur si simplu mi-au spus ca nu am NIMIC in neregula, chiar nu inteleg de ce.si nici nu mi-au recomandat absolut nimic, in poza se vede, dar nu chiar clar, in jur la amigdala am si 2 besicute parca umplute cu apa sau nustiu ce mi s-au format + ca mi se infunda si nasul, obosesc mai repede si jena la amigdale.


http://imageshack.us/photo/my-images/232/dsc0249923.jpg/

am si incercuit cu albastru ca in poza nu se vede asa de bine, besicutele alea ca in realitate.

si gastroscopia nu depisteaza tot ca tranzitul baritat, sau care e diferenta ?

Multumesc incodata!
0
10-05-2012, ora 09:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca poti sa ajungi la pascani.. se rezolva cu radiofrecventa
daca NU.. cauti un cab. ORL unde se lucreaza cu radiofrecventa mai aproape de domiciliu
0
10-05-2012, ora 10:02
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
cam cat este tariful domnu' doctor, decontat partial de CAS sau particular ?As face tot posibilul sa vin dar sunt departe.sunt din Tg.Mures !multumesc -*


(*modificat de admin)
0
11-05-2012, ora 10:04
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
Domnul doctorl. nu mai bine fac gastroscopie?decat tranzit baritat
0
11-05-2012, ora 14:56
dica90
Nu este medic/terapeut
dica90
buna ziua..de o saptamna mia iesit pe omusor douna unflaturi cu ar fi un herpes.si gutu ma dore in juru omusorului..am aceata senzatie din momentu cand iam dat partenerei "limbi"..va rog un raspuns sunt foarte ingrijorat...
0
12-06-2012, ora 10:56
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
Domnu doctor Fvaleriu ! am uitat sa mentionez ca am o problema mai veche cu o carie, si cu o masea care ar trebui sa o scot. afecteaza si aceste lucruri la ce problema am eu cu gatul si nasul infundat?am sa ma duc sa rezolv si problemele acestea, si sa fac si o gastroscopie.raspundeti-mi -*, incerc sa fac tot posbilul sa vin la cabinet la dumneavostra cam in luna august(mai repede nu pot).sa imi spuneti detaliat daca pot sa mananc inainte de radiofrecventa, acte necesare, programare inainte cu cat timp?, si un numar de telefon care sa va pot contacta.

VA MULTUMESC, astept raspuns


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •