jena la baza limbii

20-04-2012
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
in urma unui tratament pentru heliobacter cu antibiotic am ramas cu o zena la baza limbii la inghitire si cu o senzatie de git uscat precizez ca jena e permanenta mai mult cind inghit in gol mam chinuit cu tot felu de medicamente si tot felu de retete medicu de familie ma tratat de stomatita cu linex si flucovim pe urma am facut un exudat si mi a iesit stafilococ auriu orlistul ma tratat cu antibiotic citrolin si proposept nu am simtit nici o schimbarea pe urma am mers la dermatolog care a inceput sa ma trateze de candidoza fara nici o analiza aici a inceput o lunga perioada de tot felu de medicamente flucovim 3 buc citrolin decasept echinaceea baraca broncho-vaxon 10 zile pe luna 3luni la rind a inceput sa ma doare stomacu si mia dat famotidina la nevoie dupa care mia dat diflucan si apa de gura corsodyl a sa nu uit imi facea o data pe saptamina cica niste raze bionice si de citeva ori mia pus citeva puncte si cu cauteru dupa tot acest chin ce credeti tot nu mi trece aceasta insutortabila zena si uscacine sicite o data usturime a limbii nu mai suport imi vine sa urlu cite o data ma tot duc la dermatolog simi spune ca nu e grav dar mie tot nu mi trece mai nou a inceput sa mi dea niste extracte naturale de coacaze negre si rozmarin si imi pune si un diagnostic destul de ciudat tulburari neuro vegetative oare am inebunit ? daca nu sigur o sa inebunesc de acum incolo de atita umblat pe la doctori degeaba si de luat atitea pastile degeaba va rog ajutatima cu un sfat mam saturat de tot felu de regimuri tot felu de gargare nefolositoare sut diperata nu stiu pe ce drum sa mai apuc ma pregatesc sa merg la alt orl ist dar nu stiu la care sunt din bacau ajutatima precizez ca am facut gargare cu tot felu de ceaiuri, bicarbonat va multumesc anticipat
12 comentarii
0
20-04-2012, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa stiu ce sfat sa dau.. ma intereseaza
1. ce regim alimentar ati adoptat.. ce produse consumati si ce NU consumati deloc
2 ce tratament local ORL ati facut, Inhalatii, aerosoli? gargara cu ce ? spreiuri faringiene, tab de supt ?
3. ce investigatii la gastrologie ati facut si daca ati facut consult la gastrologie?
0
20-04-2012, ora 13:25
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
nu am facut nici o investigati recenta la gasrologie stiu ca am avut un ulcer dar acum vreo 10 ani regim alimentar:am scos din alimetatie fructele bauturi acidulate bauturile lactate carnea de porc prajeli condimente doctorul dermatolog nu mi a prescris un regim srtict am facut gargara cu bicarbonat, ceai musetel salvie sinziene, tratament orl local nu am facut pentru ca nu mi sa dat...pastile de subt am folosit decasept si trachisan am mai folosit uleiuri de catina si salvie ape de gura citrolin si corsodyl mentionez ca sunt fumatoare ma chinui sa ma las dar nu reusesc amreusit doar sa micsorez nr lor va rog sa mi spuneti ce trebuie sa fac nu am facut inhalatiii, aerosoli si nici nu am folosit spreiuri faringiene acum iau de capul meu nistatina
0
20-04-2012, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema din faringe este strict legata de problema gastrica
excluzi din alimentatie fructele citrice, muraturi, otet, bors acru, sosurile si condimentele iuti !!!!!!!!!!
2 folosesti OSSIDENTA pentru garagara
3 VIt E 3 caps. pe zi 15 zile pe luna
4 VIt A uleioasa cate 5 pic inputina mierea de albin din 4 in 4 ore de supt
5 ULie volatil de ROzmarin.. in inhalatii fierbinti 4 pic in cei de pelin.. faci inhalatii si dupa faci gargara cu el
si in inhalatii reci pus pe vata sau pansament.. pe birou si in dormitor
6 problemele d elimba si faringe NU se trataeza la dermatolog..
la ORL sau maxilo-facial.. si NU tre sa ei nimic pentru candidoza
e mai bine sa ei un probiotic, ginseng, echinaceea, pentru a reface imunitatea organismului
0
21-04-2012, ora 18:07
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
va multumesc din tot sufletu am sa fac tot ce mi ati prescris dumnrzeu sa va de a sanatate dupa tratament am sa revin o sa merg si la gastrologie mai rar asa doctori ca dumneavoasrta
0
01-05-2012, ora 08:38
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
domnule doctor am fost la orl si am fost diagnosticata cu hipotofie amigdala linguala am facut tratament 7 zile cu bioparox si aerosoli cu dexametazona 2ml cu 2ml ser seara dar nu simt nici o schimbare nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc va rog ajutatima cu un sfat va multumesc din suflet
0
01-05-2012, ora 18:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice scimbare din faringe ( hipo sau hipertrofie a amigdalelor) poate fi secundara.cu cauza in alta parte )
cum ramane cu consultul la la gastrologie???????
0
01-05-2012, ora 20:20
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
va multumesc miine merg de urgenta la gasrto si o sa revin multumesc multumesc din suflet
0
08-05-2012, ora 14:56
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
buna ziua domnule doctor ati avut perfecta dreptate cind ma ti trimis la gastro mia gasit esofagita de reflux, gastrita artrata si pylori si mia precizat ca inca se vede candida pe limba mi sa dat sa iau azitrox 500 1 la 12 ore 3 zile, controloc 1 pe zi flucovim 50 1 pe zi 10 zile si gaviscon sirop 3 lingurite pe zi pentru candida nu mia dat nimic as vrea sa stiu parerea dumneavoastra tare multpentru ca am incredere in dumneavoastra sunteti cel mai tare doctor pe care lam intilnit miati dat cele mai bune sfaturi fara sa ma vedeti si fara nici o pretentie meritati tot ce este mai bun pe lumea asta sper sa scap de microbul asta am auzit ca se scapa tare greu as lua ceva vitamine ma simt cam slabita dar nu stiu ce sa iau daca ajung vreodata la pascani o sa va caut sunteti pentru mine ca un inger pazitor va multumesc pentru tot
0
08-05-2012, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca si suport de vitamine.. se poate lua dimineata 1 fiola de ginseng si 1 lingurita de polen cu miere de albine
ca si tratament este suficient ce a recomandat medicul
se poate face gargara cu ceai de pelin pentru candida locala
0
08-05-2012, ora 18:37
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
va multumesc din suflet meritati tot respectu va doresc sanatate
0
21-05-2012, ora 11:59
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
domnule doctor imi cer scuze va deranjez iarasi am terminat tratamentul de la gastro dar nu simt nici o ameliorare sunt disperata nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc orlistul mia spus ca urmeaza o biopsie si pe urma radiofrecventa ce parere aveti? nu mai pot incerca nimic? va multumesc anticipat
0
21-05-2012, ora 12:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul de la gastro.. pe asa gen de probelme ca la Dvs.. nu se termina niciodata
taoata viata trebuie sa abordati un regim corect alimentar care tre sa devina stil de viata
tratament zilnic pentru a preveni refluxul gastric
local pentru faringe si amigdala linguala.. inhalatii, gargara si sprei faringian
daca e cazul de chirurgie.. trebuei sa acceptati !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.