jena in gat

15-12-2011
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua!!!va rog un sfat...am fost pana acum la mai multi medici orl dar problema nu s-a rezolvat..am o jena in gat pe partea stanga, jena la deglutitie dar nu mereu, senzatie de arsura si uneori intepaturi in urechea stanga...am facut mai multe analize exudat faringian si depozit lingual..mi-a iesit candidoza pe care am tratat-o.medicii mi-au spus ca urechea e ok...laterocervical stg am ca o galma care cand e mai mare camd e mai mica dar tot timpul o pot palpa...si ma jeneaza.uneori am senzatia ca nu imi simt partea stg a gatului cand mananc sau beau...nu am amigdale de la 4 ani..analizele la sange sunt bune colesterolul usor marit desi sunt slaba si nu prea mananc grasimi...am facut si hsv igg care a iesit pozitiv...tin sa mentionez ca lucrez in spital de tuberculoza...mii de multumiri
33 comentarii 12 Înainte ›
0
16-12-2011, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult la gastrologie..
2 un consult la maxilo-facial.. poate fi vorba de o sialoadenita sau sialolitiaza
0
18-12-2011, ora 18:35
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
mii de multumiri!!!
0
10-03-2012, ora 09:02
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua! va rog un sfat.am de mai mult de un an probleme cu gatul...am fost la multi orl-isti, maxilo faciala, gastroenterologie..am aflat ca am boala de refux gastro-esofagian, gastrita antrala eritemato-exudativa si mica hernie transhiatala...mentionez ca fumez si beau 1 cafea pe zi...helicobacter pilory negativ...si marea problema pt care va rog din suflet este ca am mereu limba incarcata cu un depozit albicios.am facut fungigrama a iesit candida.am facut tratament cu antimicotice dar nu s-a ameliorat...am incercat si badijonari locale cu violet de gentiana, gargara cu bicarbonat de sodiu cu amelioare temporara...pt reflux iau tratament cu esomeprazol, motilium, gaviscon.nu stiu ce analiza sa mai fac pt aceasta limba incarcata care ma deranjeaza.mii de multumiri...cu respect Mihaela
0
10-03-2012, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de analize
scrieti ce regim alimentar aveti, cum e digestia, scaunul, tensiunea arteriala, imunitatea...s. a
0
11-03-2012, ora 01:19
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua!...multumesc de promptitudinea dumneavoastra.cu tensiunea arteriala nu am avut probleme..este 120/70mmHg...scaun am in fiecare zi(1scaun/zi)de obicei dupa cafea...este de consistenta moale am observat de cateva zile, normal colorat..cu imuniatea stau destul de prost..mereu am avut probleme de sanatate...mentionez ca am slabit 5 kg si m-am oprit dar nici nu am mai asimilat nimic...am 168 si 51 kg, cei din jur imi spun ca sunt palida si trasa la fata..ca alimentatie sincer destul de dezorganizat..evit mancarurile care imi provoaca reflux dar tot mai scap cate o ciocolata sau ceva prajit...ma straduiesc sa tin un regim dar mai mananc si ce nu trebuie.mentionez ca uneori simt intepaturi in urechi in special in cea stanga...la examenul orl mi sa- spus ca urechea este sanatoasa...am fost la multi medici orl dar problema nu s-a rezolvat...eu sunt din galati...am fost chiar si la bucuresti.multumesc
0
11-03-2012, ora 05:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema principala e digestia
tre sa aveti 3 mese calde pe zi/ dimineara si sara cu ceaiuri, la pranz supe/
exclus in totalutate, muraturi, otet, fructele citrice si sucurile,
cafeaua numai dupa masa, niciodata pe stomacul gol
dupa fiecare masa clatit gura cu apa de gura, ceai de pein sau apa cu bicarbonat
cura de tratament cu probiotic doua saptamani
mult ceai de maces, menta, tei, ginseng, echinacee zilnic
spirulina, vit a, vit e.. in capsule 3 saptamani
0
11-03-2012, ora 11:31
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
Va multumesc!
0
18-03-2012, ora 10:58
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua ! va rog sa ma ajutati.sora mea de aproximativ 2 saptamani are senzatie de greata matinala si gol in stomac...mentionez ca ia anticonceptionale...scaunul este de obicei dupa cafea (1 scaun/zi)de consistenta normala la inceput apoi de consistenta moale, crampe abdomiale.mentionez ca senzatia de greata trece pe parcursul zilei la aprox 2-3ore dupa scaun.cand da de anumite mirosuri(usturoi, ceapa)are senzatie de greata.va multumesc
0
18-03-2012, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 probleme care trebuie excluse
1 o sarcina peste anticoncetionale
2 o problema gastrica de la anticonceptionale, cafea s.a
mergeti la un ginecolog si la gastrologie
0
29-03-2012, ora 14:23
costin_caraion
Nu este medic/terapeut
costin_caraion
Buna ziua,
Am si eu o problema, cam acu 2 saptamani am avut o amigdalita acuta cu febra, nas infundat, frisoane si putina tuse, medicul de familie mi-a prescris ospen 1500, am luat 7 zile. Mi-au trecut aproape toate simptomele (imi mai curge putin nasul) dar dupa cele 7 zile am ramas cu o jena in gat in partea stanga care duce spre ureche. Am luat si tantum verde de 3 ori pe zi si parea ca dispare dar dupa doua zile e revenit la loc. Nu prea beau rece ca am gatul sensibil iar ceaiurile le beau calde nu fierbinti. Am mai avut ceva asemanator cand eram mai mic dar mi se pare ca a trecut de la sine dar acum simt ca nu vrea sa treaca de la sine.
va multumesc anticipat
0
20-04-2012, ora 10:56
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua! v-am mai scris in nenumarate randuri...am o problema care persista de 1 an si ceva...limba incarcata..papilele gustative de la baza limbii inflamate le sint pana la baza limbii(mai ales pe stanga).am zis ca e o problema de la stomac avand brge dar simtomele nu s-au ameliorat...am ganglionii submandibulari vesnic inflamati dar mai tare pe stanga...partea stanga e mai cu probleme...simt jena in urechea stanga...am fost la multi orl-isti maxilo faciala..gastro dar pb nu s-a rezolvat...nu am mai fost la orl de 4 luni aproximativ..nu am slabit...nu pot spune ca am dificultate la inghitire decat din cand in cand.simt ca o jena..iritatie pe stanga cand inghit...am luat cum m-ati sfatuit vit a d echinaceea cu imbunatatire temporara...gargara cu bicarbonat.sunt disperata nu stiu la ce orl sa mai merg.unul din ei mi-a spus ca am un rest de amigdala pe partea stanga.is operata de la 4 ani.faringita..glosita micotica.cam asa mi s-a spus..iau pt stomac tratament dar limba asta si jena asta in gat p partea stanga ma omoara.va multumesc
0
20-04-2012, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ma intereseaza ce regim alimentar ai adoptat
ce consumi si ce nu consumi deloc
2 ce tratament local stii sa faci ( inhalatii, aerosoli, gargara, aromoterapie, spreiuri faringe.s.a)
3. ce tratament naturist pentru probleme gastrice ai luat???
0
22-04-2012, ora 23:37
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua!ca regim alimentar mananc mai mult supe...carne de pui la gratar piure...salata.nu mananc mancaruri cu maioneza si cele care provoaca reflux.ca tratament naturist de stomac...nu cred ca am luat..iau nexium, motilium...am luat 2 sapt probiotice..vit a, e, echianceea...mentionez ca nou simptom hipersalivatia...mai beau ceaiuri de salvie si calmant gastric...carii dentare nu am...din ideea ca am avut glosita micotica cu candida tratata cu fluconazol, ketoconazol.am inceput sa iau stamicin cu ameliorare (limba nu mai e foarte incarcata)am inteles ca si sucul de grefe face bn...asa ca beau cate o grefa stoarsa pe zi desi nu face excelent la stomac...folosesc apa de gura, am facut gargara cu bicarbonat..sincer nu prea stiu ce sa mai fac...mi-am propus un alt consult orl la un alt medic la care nu am mai fost...scaunul e de consistenta moale si ma balonez destul de des, nu am scazut in greutate..va multumesc din suflet pentru tot.cu respect mihaela
0
23-04-2012, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inzadar ai tinut tot regimul alimentar si ai facut tratamentele gastrice daca ai baut sucul de Grefa !!!
cea mai mare gresala
este acru, acid, , si este un iritant excelent pentru mucoasa faringiana si gastrica
trebuei sa excluzi toate fructele acide si acre...
citeste despre Pelin si folosestel..si local ca si gargara si intern in combinatii cu alte ceaiuri !!!!
inhalatii cu culeiuri volatile de eucalipt si rozmarin.. care au efect antifungic
0
26-04-2012, ora 14:14
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua! am revenit pentru a va spune ca am fost iar la medic orl...pt vesnica mea problema cu gatul si urechea...la examenul macroscopic nu se vad modificari...mi-a spus ca am status postamigdalectomie(am fost operata la 4 ani si mi-a ramas un rest amigdalian pe partea stanga...gatul si-a modoficat de-a lungul timpului fizionomia devenind mai larg)mi-a spus ca o sa mai am aceste simtome de jena si durere in ureche...si datorita bolii asociate de brge am si faringita..mi-a spus ca am si o deviatie de sept.mi-s spus ca e posibil sa fac si o componenta alergica...mi-s dat aerius si picaturi nazale cu histamine.va multumesc pentru tot...cu respect mihaela
0
26-04-2012, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. acel rest amigdalian se poate foarte usor micsora cu radiofrecventa
2 faringita NU o sa te supere niciodata..
cu conditia ca adopti un stil de alimentatie complet fara acidulate, fructe citrice si mancare acra
gargara dupa fiecare masa.. si periodic ceva tab de supt cu uleiuri volatile
0
31-08-2012, ora 15:54
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua!va rog un sfat de 2 zile mi-a aparut pe muchia limbii o pata rosie care ma deranjeaza.imi da senzatia de arsura...mentionez ca fumez si ca nu imi aduc aminte sa ma fi muscat.mai mentionez de ce ceva timp imi mai apar pe mucoasa obrajilor ca niste bubite mici albe diseminate.va multumesc anticipat
0
03-09-2012, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un consult la stomatolog.. sa nu fie un semn de pe dantura pe limba
2 un consult la gastrologie si un regim strict fara fructe citrice si acre, fara acidulate si otet
0
13-09-2012, ora 17:27
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua.sunt disperata..acum 3 luni nu mi-a venit menstruatia.am facut o luna de pauza la anticonceptionale.am fst la medic si mi-a zis ca nu sunt gravida(am facut si niste teste de sarcina..negative)am intrat in criza deoarece prezentam si galactoree.mi-a dat duphaston..mi-a venit ciclu si m-am apucat de luat iar anticonceptionale..luna urmatoare mi-a venit ciclu in cantitate redusa.(am facut test sarcina..negativ
).am luat iar anticonceptionale.acum nu mi-a venit iar si galactoree tot am.lichidul e alb-laptos..sunt disperata nu stiu ce e cu mine si unde sa mai merg..deasemenea cred ca am si o candidoza orala cronica de care nu stiu cum sa scap.am tot luat antimicotice si badijonari locale cu violet de gentiana, bicarbonat..limba este incarcata mereu...am luat si probiotice.va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra
0
13-09-2012, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
care este rezultatul consultului la stonatolog si gastrologie care l.am recomandat in august ?
0
13-09-2012, ora 22:06
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
multumesc pt tot..ce sa zic...la gastrologie nu am mai fost(gastrita eritemato-exudativa, mica hernie transhiatala).iau omez si motilium..ca regim alim sincer nu prea tin..cat despre dantura nu par a fi probleme.
0
14-09-2012, ora 09:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
organismul uman este un integru..si fiecare sistem influenteaza pe altul
dereglarile digestive pot duce la proasta absorbtie a anumitor minerale, vitamine.. necesare sistemului hormonal
lipsa acelor substante din celula duce si la dereglari hormonale ( ciclu..s.a)
0
14-09-2012, ora 10:39
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
multumesc de raspuns.v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea indruma ce sa fac in aceasta privinta..considerati ca ar trebui sa merg la endocrine?
0
14-09-2012, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inital sa.ti reglezi digestia ( tratament naturist, regim corect alimentar.. poti consulta un nutritionist)
0
09-10-2012, ora 09:46
michelle26
Nu este medic/terapeut
michelle26
buna ziua...in primul rand multumesc pentru toate indicatiile care mi le-ati dat pana acum...acum am o alta problema...am o tuse seaca de 4 zile care nu-mi da pace...nu are o cauza aparenta...nu sunt racita.nu am alte simptome..tuse este predominant in clinostatism...apare seara la culcare...imediat ce ma intind in pat...ma linistesc si reusesc sa dorm dupa o partida buna de tuse si apoii apare dimineata la trezire.dupa ce ma ridic din pat mai tusesc ceva timp si apoi ma linistesc.in timpul zilei cand stau in ortostatism tusesc si nu prea..cateodata am senzatia ca tusea e provocata de miscarile respiratorii(inspir)...cand am reusit sa expectorez ceva(azi dim) am obs firisoare de sange...mentionez ca fumez si ca am mai avut ceva pb cu gatul.un rest amigdalian pe partea stanga.va multumesc
0
09-10-2012, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tusea poate fi tot din cauza refluxului...
0
11-10-2012, ora 16:57
undergatel
Nu este medic/terapeut
undergatel
buna ziua aqm vreo2-3 sapt ma durea in capul stomacului si mam dus la spital unde un doctor de la mia dat tratament emanera, motilium si gaviscon(sal iau la inceput apoi sal raresc) si sami fac analiza H.pylori si ca as avea probleme cu gastrita(sau ceva de genu) ;am continuat tratamentul, am facut analiza H.pylori si mia iesit pozitiv. mam intors la doctor si mia spus in fuga sa iau tratament pt. H.pylori dar si sa continui tratamentul vechi numai ca acum mia spus sa iau (timp de 1 luna) doar emanera si gaviscon nu si motilium. De la doctorul acesta de la spital mam dus la dr. de familie si mia dat compensat doar emanera si motilium nu gaviscon...am continuat inca 2 saptamani(adica pana acum) cu emanera si motiulium si abia acum miam dat seama ca dr. de la spital mia zis sa iau gaviscon si emanera...ma gandesc ca poate dr. de la spital a gresit zicandumi sa iau gaviscon in loc de motilium, avand in vedere ca la inceput de tot mia zis sa raresc Gavisconul..????? va rog astept un raspuns.
0
06-12-2012, ora 21:05
Sandu AnaM
Nu este medic/terapeut
Sandu AnaM
Buna seara!Dl dr am si eu o nelamurire.Sunt insarcinata in 27 saptamani.Problema mea e o jena in zona epiglotei(cred eu).E o jena suportabila pe care nu stiu cu ce sa o asociez.Cateodata am senzatia de sufocare, dar care trece destul de repede.Senzatia asta o am cam din luna a 4a de sarcina.Am fost si la un orl-ist acum vreo 2luni si nu a gasit nimik.ar putea avea legatura cu refluxul gastroesofagian din timpul sarcinii sau cu o lipsa de Ca( desi acum 2 luni Ca era in limite normale)?Sfatuiti-ma va rog ce pot sa fac sau ce medic sa consult? Cu glanda tiroida stateam bine inainte de a ramane gravida.Astept cu interes raspunsul dvs.Multumesc anticipat!
0
08-12-2012, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e de la reflux
nu e cazul de tratament.. decat cu acordul med. ginecolog
poti sa ei redigest pana la masa si sa renunti intotalitate la frucre citrice, verzi si acre, la sucuri, mancare acra cu otet.. muraturi..s.a
0
09-12-2012, ora 13:11
Sandu AnaM
Nu este medic/terapeut
Sandu AnaM
Multumesc mult pentru promptitudine!
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.