jena in gat

15-03-2008
Oana Adriana
Nu este medic/terapeut
Oana Adriana
de mai bine de 2 luni am o jena in gat in partea stanga.nu e durere.e senzatia unui corp strain, am fost de 3 ori la control ORL si nu se vede nimic.am facut ecografie si au iesit 2 noduli tiroidieni, de 10 si 13mm, dar glanda functioneaza bine.medicii orlisti spun ca nu e asta cauza.La un control, unul dintre ei a spus ca se vede ceva la corzile vocale ca nu s-ar inchide mfoarte bine.ce sa fac?
59 comentarii 12 Înainte ›
0
16-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faptul ca nu se inchide foare bine o coarda vocala.vorbeste despre faptul ca nodulii de pe tiroida preseaza nervul laringelui si se instaleaza o usoara pareza.
Este foarte important sa tineti un regim alimentar fara rece, acru, condimentat si fara bauturi acidulate!
Sa luati antiinflamatoare local(voseptol, septogal, bioparox)
Tinct. de VALERIANA cate 30 pic. in putina apa la 8 ore.(pentru a scapa de senzatia de nod in gat!
0
18-03-2008, ora 00:00
Oana Adriana
Nu este medic/terapeut
Oana Adriana
bioparox este, din pacate ptr mine, imposibil de luat.Imi vine sa vomit de firfiecare data cand il iau.Cu tinctura de Valeriana ptr cate zile trebuie urmat tratamentul?m.am programat si la un endocrinolog.
0
19-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bioparoxul il inlocuiti cu pastilute de supt( sau Tantum verde -sprei)
Valeriana se administreaza la 8 ore pana simtiti o ameliorare, dupa care luati cam 5-7 zile la 12 ore si inca 10 zile numai seara!
0
23-03-2008, ora 00:00
Oana Adriana
Nu este medic/terapeut
Oana Adriana
Sunt deja in a 3 a zi de cand iau tinctura de valeriana.cand ar trebui sa simt ameliorarea?jena in gat nu o percep ca pe un nod in gat, maiales ca atunci cand beau sau mananc nu ma deranjeaza cu nimic.Doar cand inghit in sec e ca o jena in partea stanga(ceva ca si cum m.as fi zgariat cu un os de peste).
0
23-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu pot sa va dau un termen de actiune a valerianei..la diferite persoane...diferit!
Daca durerea nu persista cand mancati...este un factor inbucurator, tineti regim alimentar (fara produse ce pot irita faringele) si cu siguranta o sa se linisteasca senzatia!
Impotant este sa intelegeti ca ce aveti nu este grav, nu va afecteaza veata si sanatatea si sa va linistiti, sa nu mi atrageti atentia la o simpla jena!
este important s.o neglijati, acea senzatie, ltfel devine suparatoare si inervanta prin faptul ca va ganditi mereu la ea!
0
23-03-2008, ora 00:00
Oana Adriana
Nu este medic/terapeut
Oana Adriana
eu nu am vrut sa va atrag atentia la o simpla jena!In momentul in care te ineci o data noaptea in somn nu o mai consideri simpla.imi cer scuze...e normal sa te preocupe "o simpla jena" cand dureaza de mai bine de 2 luni.multumesc.
0
20-06-2008, ora 00:00
ralu_22
Nu este medic/terapeut
ralu_22
Oana, si eu am exact aceeasi chestie de vreo luna. Adica, ma refer la simptome...eu sper ca nu sunt de la tiroida ci de la ceva amigdalite tratate dupa ureche. Te cred ca esti stresata...si eu sunt. Mai ales ca mai nou am senzatia ca respir mai greu cand adorm...si jena devine ca o apasare cand stau intinsa pe partea dreapta.Plus ca simt niste usoare intepaturi in urechea dreapta...oare mi se pare sau chiar au legatura cu chestia din gat ?
De durut ma doare numai dimineata, vreo jumatate de ora dupa ce ma trezesc. Am facut niste gargara cu...Citrolin si de atunci nu ma mai doare aproape deloc dar senzatia ca e ceva in gat persista...

Toata povestea asta poate sa fie legata de luatul de Roaccutane pentru acnee ? Si sa persiste chiar daca nu le mai iau ? Ca pe prospect scria ceva de uscarea mucoaselor si pielea cel putin chiar o usuca de minune.

O sa fac si eu ce recomandati...si daca nu trece, ma duc la un ORL-ist sa se uite ce am.
0
16-03-2010, ora 22:26
svali
Nu este medic/terapeut
svali
Buna ziua,
De vreo 2 luni de zile am o senzatie ciudata in gat pe care o localizez in zona superioara, undeva la capatul valului palatin. Mai exact simt ca as avea mereu acolo un fel de secretii mucoase pe care incec sa le elimin fie prin cavitatea bucala fie prin nas si au culoare galbui. Am luat si antibiotice si pastile de supt gen trachisept sau Propolets si nu pot scapa de aceasta stare. Mai mult chiar, uneori imi provoaca o senzatie de voma iar noapte sforaituri.
Ce as putea sa fac pentru a trata aceasta afectiune?
Va multumesc pentru intelegere!
0
17-03-2010, ora 06:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema nu este in gat.. din acest motiv NU a avut efect tratamentul facut.
Problema este in nas si in Rinofaringe.., acolo se cumuleaza secretii lipicioase, vascoase.. care ajungand in gat provoaca acele senzatii.
Trebue sa faci inhalatii de mai multe ori pe zi dar seara inainte de culcare obligatoriu ( in ceai fierbinte de musetel adaugi ulei esential de eucalipt si de busuioc cate2 pic din fiecare( Vivasan)
dupa ce se raceste acel ceai..faci spalaturi nazale( cu o seringa pui ceai in nas si il sufli afara.. asa se elimina mai usor acele secretii)
ACC 200... 3 pe zi
Tot la vivasan poti sa comanzi un balzan din 33 plante care il adiminstrezi pe nas ( pe exterior si la intrarein nas)
0
02-06-2010, ora 18:39
Silviu_Ivan_B
Nu este medic/terapeut
Silviu_Ivan_B
Buna ziua !
Domnul Doctor de cateva luni bune 6, 7, am o senzatie de nod in gat zilnic.si am niste secrectii lipicioase in gat care imi provoca senzatia de voma si de inec...am ajuns sa fac asa ade urat cand, ma curat in gat incat se poate speria un om cand ma aude...am fost la ORL dar D-na Doctor a zis ca nu am ciuperca in gat nici la amigdale vreo afectiune ci ca pot avea secretii din nas de la sinuzita...asa este?
Ce tratament pot lua, nu mai pot sa traiesc asa, acele secretii se pun chiar pe caile respiratorii si imi provoaca o senzatie urata rau...ma tine cateva ore aproape...
Va multumesc!
0
02-06-2010, ora 21:59
papusicca
Nu este medic/terapeut
papusicca
buna ziua vreau sa ma ajute cineva am o problema de 2 luni si nu mai stiu unde sa ma duc la ce medic care sa ma poata revolva.ma deranja ceva in fundul limbii aproape de gat si limba incarcata cu o secretie alba..am fost la ORL si mi-au zis ca am candida 3 medici mi-au spus asta.am luat tratament cu difulcan apoare o luna pt ca nu imi trecea de loc.mi-am facut anaize care au iesit negative vro 3 ca nu am candida, dupa care am fost la 2 medici internist care nu stiau ce este mi-am facut analizele la stomac si la sange care au iesit bine in afara de gastrita..dar senzatia din gat tot nu imi terce simt nevoia sa beau mereu ceva sau sa manac ceva sa nu mai simt aceea senzatie care ma deranjeaza rau.la ultimul doctor orl mi-a zis ca am gatu rosu ca am ceva in gat si mi-a dat antibiotice 5 zile si tot nu mi-a trecut.nu mai suport va rog ajutati-ma.
0
02-06-2010, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
silviu !
da.. iritati adin gat.. poate fi de la secretiile din nas.. sau de la reflux.
mergi si faci o Radiografie SAF.., faci un consult la Gastrologie.. si dupa ce ai rezultatul.. atunci vorbim despre tratament.
oarecum.. o sa te ajute sa ai un aparta de aerosoli acasa.. si sa tii regim.. fara acru, rece, acidulat si fructe citrice !!!

Papusica
acea gastrita.. de care vorbesti ca a fost depistata. NU este chear asa de banala si simpla cum iti pare.
de la Ea poate fi toata problema.. O aciditate marita.. irita foarte mult esofagul si faringele.. de aici si inflamatiea.. si depunerile.. si alte simptome asociate.
1. trebuie sa tii regim strict alimentar.. NIMIC acru ( otet, muraturi).. nimic acidulat, NU fructe citrice !!!!
2. gargara dupa fiecare masa cu bicarbonat de sodiu
3. Voseptol tab de supt
4. VitA uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore.. puse in ans..in pozitie culcat ca sa ajunga in gat
5 Spirulina 2 la 8 ore 10 zile si 1 la 8 ore pana la vindecare ( max. 3 luni)
Lemn dulce tab 3 pe zi minim 3 saptamani.. max.. 3 luni.
0
28-06-2010, ora 20:50
Gaby92
Nu este medic/terapeut
Gaby92
Buna ziua!,
0
28-06-2010, ora 21:49
Gaby92
Nu este medic/terapeut
Gaby92
Eu am o problema de cativa ani buni. Simptomele sunt urmatoarele: incerc sa indepartez acele, , secretii" din gat ( partea superioara ) producand un zgomot de o intensitate joasa... Si simt ca nu pot sa respir indeajuns. O fi un mic caz de nebunie... sau este o problema ?
0
29-06-2010, ora 10:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL.. care o sa vada, nasul, gatul o sa.si poata da seama daca este o infectie locala.. sau este o faringita din cauza refluxului gastroesofagian.
0
29-12-2010, ora 19:14
boatca
Nu este medic/terapeut
boatca
De aproximativ 2 ani am o jena in gat partea dreapta. In partea exterioara se observa o umflatura a arterei carotide ( asa presupun ) . In urma ecografiei efectuate artera carotida functioneaza normal. Ce pot sa fac? ms.
0
29-12-2010, ora 19:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepi cu un consult la ORL.
daca nu e amigdalita si e numai o faringita..tre sa faci si investigatii gastrice
0
18-01-2011, ora 18:13
boatca
Nu este medic/terapeut
boatca
Buna! Domnule Doctor acum 6 luni am capatat un suierat in urechi ; consultand un doctor mi-a extras un dop de ceara din urechea dreapta, dar sueratul a ramas in continuare. Precizez ca sueratul este numai inainte de a adormi.Ms.
0
18-01-2011, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un semn indirect a proastei circulatii cerebrale.. care in timp poate duce ;la scaderea auzului.
investigati inima, rinichii, ficatul.. si faceti tot posibilul casa aveti o alimentare sanatoasa. Kg.. in norma.., hidratare suficienta.
0
21-02-2011, ora 20:16
gama3
Nu este medic/terapeut
gama3
Buna ziua...am si eu probleme la gat..cred...Am fost fumatoare pana acum o saptamana...am fumat 8 ani...am renuntat la tigari din cazua disconfortului ce il am in gat! nu stiu daca are legatura...am senzatia ca am ceva in gat, ca o mucoasa, ceva de genul...si simt nevoia sa racai, ca sa scot afara...dar nu reusesc sa scot...nu am resuit sa ajung la orl inca, daca acolo trebuie sa merg...nici nu stiu!.am de ceva timp!!! poate ma puteti sfatui pana reusesc sa merg la doctor...Multumesc frumos..
0
21-02-2011, ora 20:17
gama3
Nu este medic/terapeut
gama3
Am uitat sa zis ca am luat si expectorante, dar nu a ajutat...este vorba de altceva dar nu stiu ce!
0
22-02-2011, ora 07:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi vorba despre o iritatie faringiana care poate fi de la tigari, alimente acre, acide sau fructe citrice, de la detergenti sau cosmetice.
imortant este sa intelegi ca organizmul se vindeca lent si se reface incet dupa nicotina.. asa ca tre sa i rabdare vreo 3 saptamani pana la 3 luni
Inhalatii si gargara cu ceai de musetel+ 2-3 pic de ulei volatil de Busuioc si euclaipt
regim aliemnatr strict fara acru, acidulate si fructe citrice
Voseptol, bucoseptol s.a. tab de supt
0
22-02-2011, ora 15:35
gama3
Nu este medic/terapeut
gama3
Multumesc frumos. O zi buna!
0
19-03-2011, ora 16:35
Amnar
Nu este medic/terapeut
Amnar
Buna ziua,
Domnul doctor, as avea si eu o intrebare. De vreo 3-4 saptamani am o jena in gat in partea dreapta, jena ce merge sub forma unei intepaturi pe langa maxilar pana in ureche. Ca si alte simptome, din cand in cand ma trezesc ragusit si e necesar sa expectorez pt a-mi recapata vocea. Mentionez ca fumez cam un pachet pe zi. Citind acest forum, am descoperit ca simptomele sunt asemanatoare cu cele de cancer. Credeti ca e cazul de asa ceva?
0
20-03-2011, ora 09:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
dar un consult la stomatolog si ORL..este necesar
0
21-10-2011, ora 15:33
Alexandra793
Nu este medic/terapeut
Alexandra793
Buna ziua!
As dori sa stiu ce inseamna faptul ca, "corzile vocale nu se inchid complet"? Am fost la doctor si mi s-a spus ca asta e motivul pentru care obosesc vocal foarte usor. Vreau sa stiu daca asta este o afectiune care imi poate agrava calitatea vocala, pentru ca eu cant si este foarte important pentru mine sa fiu intr-o stare cat mai buna cu gatul. Mentionez ca nu simt vreo jena, sau ceva de genul asta, doar obosesc vocal putin mai repede.
0
22-10-2011, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problemele gastrice, refluxul gastro esofagian si regimul alimentar incorect influenteza indirect calitatea vocii
2. probleme inflamatorii ORL. rinofaringe, amigdalite, hipofaringe..s.a duc si la laringite
3 probleme traheobronsice..afecteaza si calitatea vocii
4 problemele neurologice, de circulatie cerebrala..duc la afectarea functiei corzilor vocale
.sm.a.
0
25-10-2011, ora 13:50
Mihai Florin Pop
Nu este medic/terapeut
Mihai Florin Pop
Buna ziua.
Am remarcat in ultima perioada un lucru despre care nu am mai vazut postari. Am 2 zone sensibile: cap si gat. Recent mi-am scos amigdalele dar nu a rezolvat problema definitiv la gat. Avand des dureri de cap (influentari de vreme, oboseala sau altele), de obicei o rezolv cu un algocalmin sau ketonal, mai luasem cat am stat in Italia niste prafuri efervescente in farmacie. Durerea de cap dispare si e totul in regula. Apare insa o alta problema. Ma doare in gat, cateodata asa tare ca am senzatie de voma. E o senzatie ca si cum as avea o buba care ustura in gat undeva sub omulet si asta apare numai cand iau calmante. As vrea sa stiu de ce si ce as putea face in legatura cu aceasta problema. Durerea tine cam o zi si trece dar e frustrant sa astept doar sa ma doara capul insuportabil pentru a lua ceva de durere de cap, din cauza ca ulterior ma va durea gatul.
0
25-10-2011, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta ai si o problema gastrica despre care NU stii
mancarea arca si acida, citricele si acidulatele+ medicamentele antiinflamatoare provoaca gastrita cu reflux.
de aici si arsura de pe mucoasa faringiana
investigatii la Gastrologie
0
25-10-2011, ora 14:12
Mihai Florin Pop
Nu este medic/terapeut
Mihai Florin Pop
Multumesc frumos pentru raspuns. Sunt ceva tratamente generale? Sau trebuie sa fac un consult de specialitate? Este adevarat, am baut numai Coca Cola si Fanta in ultimii 12-15 ani. Acum cca 2-3 ani varsam destul de des si cam fara motiv, dar situatia s-a ameliorat si nu am mai mers la medic. Vreau sa precizez ca dureri de stomac nu am acuzat deloc.
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •