jena in gat, partea dreapta

10-11-2009
vosyy
Nu este medic/terapeut
vosyy
Buna ziua,

Ma numesc Ionut, am 32 de ani, iar problema mea dateaza de aproximativ 1 an.Dupa o viroza destul de urata am ramas cu o jena in gat in partea dreapta, uneori respiratie greoaie, o tuse de obicei uscata insa uneori expectorez ceva de culoare inchisa, si o salivare abundenta pe aceasta parte.Acesta jena nu o simp la inghitirea alimentelor sau a lichidelor ci doar la inghitirea salivei.In tot acest timp mi-am facut exudat faringian, constatandu-se un stafilcoc auriu, am urmat tratamentul cu antibioticele prescrise, am scapat de stafilococ, insa aceleasi simptome au persistat.Precizez ca am facut si analizele de sange(vsh, fibrinogen, aslo), toate fiind in valori normale, asta pentru a elimina o eventuala amigdalita.Am urmat un control la stomatolog, la recomandarea medicului de familie, iar acesta a constatat o pericoronarita(partea dreapta jos), aceasta problema rezolvandu-se prin extragerea maselei de minte, asta fiind pe 04.11.09.Dupa toate acestea chiar nu stiu incotro s-o apuc pentru a-mi rezolva problema, mentionez ca nu sunt fumator, nu am arsuri stomacale, sau probleme de natura digestiva.Aceste probleme le am de obicei pe parcursul zilei, uneori avand senjatia de suierat in timpul respiratiei.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc din suflet.
1 comentarii
0
23-10-2019, ora 16:33
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Pentru acel șuierat vă recomand un consult la pneumologie, iar pentru acel disconfort din gât mergeți la ORL. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.