iterpretare rezultate endoscopie, ecograf

05-03-2011
liviutz73
Nu este medic/terapeut
liviutz73
am facut o endoscopie si un ecograf si mi-au iesit urmatoarele rezultate:
La endoscopie: stomac - cu secretie gastrica abundenta; corp gastric - prezinta eroziuni punctiforme de 1-2 mm diam; antru - prezinta eroziuni elevate de 2-3 mm diam, unele fiind acoperite cu membrane hematice, bulb - regulat, prezinta la nivelul peretelui anterior un ulcer ovalar de aproximativ 12 mm diam, crater cu fibrina, muc. din jur cu edem si eritem. Biopsii Hp = + (din antru si corpul gastric).
La ecograf: ficat: LS = 7, 5 cm, LC = 1, 5 cm, LD = 13, 8 cm, ecostructura omogena, ecogenitate usor crescuta cu discreta atenuare acustica posterioara, contur hepatic regulat, fara imagini focale; colecist - destins, cudat, fara calculi; pancreas - omogen, hiperreflectogen, fara imagini focale; splina - omogena, masoara 10, 6 cm in ax lung; vezica - in semirepletie; prostata - omogena, masoara 40 mm in ax transversal, contur regulat, delimitare neta, fara ascita, rinichi - de dimensiuni normale, fara calculi, fara hidronefroza, calea biliara principala - 4 mm.
La analize mi-a iesit glicemia 104, 3.
In speranta ca am postat unde trebuie, va rog sa-mi spuneti daca aceste rezultate sunt grave. Va multumesc
1 comentarii
0
06-03-2011, ora 08:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intr-un anumit context, rezultatele ar putea sustine diagnosticul de boala ulceroasa, sugerand ulcer duodenal aflat in faza de inceput a procesului de vindecare. Ecografic, prostata care ar putea fi catre maximul normalului, fapt care l-ar putea face pe clinician sa recomande urmarirea periodica.

Toate analizele sunt cel mai bine interpretate de medicul clinician care le-a recomandat si care are in mana celelalte elemente pe baza carora se face rationamentul medical, se pune diagnosticul si se ia decizia terapeutica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.