iritatii ale pielii fetei | Forumul Medical ROmedic

iritatii ale pielii fetei

10-05-2008
albu
Nu este medic/terapeut
albu
In unele zone pe fata si pe frunte pielea este aspra (aspect de tarite), care la frecare cad.
Puteti sa-mi indicati un tratament ?
7 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este vorba despre o dermatita seboreica, insa pentru un diagnostic corect ar fi bine sa va vada un medic dermatolog. In niciun caz sa nu aplicati fluocinolon pe fata!
0
11-05-2008, ora 00:00
albu
Nu este medic/terapeut
albu
Va multumesc mult raspuns si sfat !
0
24-07-2008, ora 00:00
florin cretu
Nu este medic/terapeut
florin cretu
salut-am vanit de curand de la mare si mi-au aparut pe aproape tot corpul niste basicute mici si foarte dese(sa angrosat pielea)si sunt foarte suparatoare, m-am scarpinat si au devenit si mai mari si dese, am fost la farmacie si mi-a dat MIXTURA MENTOLATA care m-a calmat 30 min si atat, cand transpir este dezastru Va rog sa-mi spuneti ce sa fac? MULTUMESC
0
24-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Consultati un dermatolog!
0
10-06-2010, ora 22:24
ponei
Nu este medic/terapeut
ponei
Buna ziua! Am 15 ani si de aproape 3 ani am probleme cu fata.Probleme in sensul ca am tot timpul cosuri pe fata.Am mers la o cosmeticiana.Cosurile au disparut dupa urmarea unui tratament cu produsele de la Gerovital Plant si Zineryt.Un an a mers totul perfect.Pe toata fata aveam un singur cos si in rest era ca un lan de grau! Insa dupa ce a trecut un an de cand nu am mai mers la cosmeticiana au inceput sa reapara chiar daca luam tratamentul la fel de meticulos.O prietena mi-a spus ca Brevoxyl ar fi foarte bun.Am uitat sa mentionez: am tenul gras.Si mi-am cumparat si am folosit timp de 1-2 luni acest produs.Prima sapt. a fost bine...normal cum era inainte..nimic mai bun dar nici mai rau.Dar dupa au inceput sa apara mai multe cosuri si de data asta erau albe.Si ma inroseam dupa ce dadeam cu Brevoxyl si aveam mancarimi.Nu am renuntat la solutie si asa pana am mers la cosmeticiana si mi-a spus ca mi-am iritat pielea de pe fata, asa ca sa nu-l mai folosesc.Ea mi-a recomandat sa ma spal cu ceai de musetel si sa-mi fac seara o masca de argila.Insa masca de argila..imi lasa cosurile..rosi.Iar acuma folosesc tot ceai de musetel iar masca de argila mi-o fac o data sau de doua ori/sapt. Insa nu cred ca da foloase, cosurile nu dispar si apar..rar insa apar.Ce sa fac?Ce parere aveti?
0
23-06-2010, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Urmati sfatul de mai sus!
0
27-06-2011, ora 20:20
lory2u
Nu este medic/terapeut
lory2u
Buna ziua,
In colturile gurii mi-au aparut niste chestii micute rosi, iar daca deschid gura prea mult ma ustura foarte tare. Putin mai sus pe partea stanga a gurii mai am ceva aparut se foarmeaza ca o coaja, o indepartez usor dupa ce imi curat fata, dar reapare. Ce este si ce unguent imi recomandati.
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: