iritatie pe fata

12-04-2009
viorica spataru
Nu este medic/terapeut
viorica spataru
buna seara De 4 ani ma comfrunt cu o problema de care nu mai scap. mi a aparut pe fata (obraji) niste bubite rosiatice care uneori mi se pare ca sunt sub forma de pete micute si rosiatice.nu ma deranjeaja sa le scarpin, nu ma mananca. am incercat multe creme dar degeaba. uneori mi se pare ca estompeaza iar uneori mi se pare ca sunt mai accentuate.sa fie vreo alergie la ceva?.. e posibil sa fie din cauza ficatului?(in urma cu cativa ani buni mi au aparut niste pete pe burta apoi pe spate sau extins spre gat, ) deasemenea atunci cand mananc oua, porc, imi ies cateva bubite pe corp care ma mananca dar in catev azile se trec. mai e o cauza la care ma gandescca ar putea fi alergie la produsele chimice de curatat(lucrez in domeniul curatenie la case). stiu ca normal trbuie sa merg la un medic dermatolog, dar pana atunci va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, o parere...
2 comentarii
0
12-04-2009, ora 17:41
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
pe langa unguente ar fi trebuit sa folosesti ceva de uz intern cum ar fi claritunul, simforalul.aerius si incearca sa te dai cu ELOCOM unguent, dar sa iei si o tableta din antihistaminicul de mai sus, eventual sa-ti administrezi niste hidrocortizon pe vena, calciu.
0
12-04-2009, ora 18:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va rog sa consultati un dermatolog, in nici un caz sa nu luati un antiihistaminic fara sa consultati in prealabil pe cineva care sa va spuna care este cel mai indicat pentru dvs. Va spun asta, pentru ca majoritatea au ca efect advers principal sedarea si cum dvs. lucrati, nu cred ca ar fi indicat sa aveti stari de somnolenta, aveti nevoie de multa atentie si concentrare...
Nu mai consumati oua si carne de porc, pentru ca sunteti intoleranta. Cel mai probabil aveti o digestie ineficienta. Proteinele din albusul de ou (cu precadere), nu sunt in totalitate digerate si ajung in fluxul sanguin, mai mult sau mai putin sub forma de anticorpi, care va determina acele eruptii dsp care vb; la fel se intampla si in cazul carnii sau produselor derivate din carne de porc, si nu numai.

NU aveti voie in nici un caz sa va administrati hidrocortizon intravenos, acesta administrandu-se numai in cazuri de maxima urgenta, cum este cazul socului anafilactic; calciu puteti!

Ceea ce va apare pe fatza poate sa fie o acnee rozacee, dar mai bine consultati medicul pentru a primi un tratament adecvat si strict pt conditia medicala de care suferiti, afectiune care in acest moment nu este cognoscibila.

Numai Bine si multa sanatate! Paste Fericit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.