iritatie pe fata, gat, burtica

29-11-2008
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Am o fetita de 4 luni. O alptez dar ii dau si completare lapte praf lactana topfer. Mi-a facut o iritatie brusca pe fata, urechi, gat, axile, inghinal. Petele sunt foarte intinse dar au un punct alb mic in mijloc, nu sunt perfect rotunde, zona este intinsa si foarte rosie. La telefon doctora mi-a spus sa ii dau romergan si calciu, iar pe pete sa ii dau cu fenistil.
Dupa 2ore zonele au inceput sa capete nuante mai deschise, pana au disparut, dar au ramas bubite mici pe alocuri.Ce poate ssa fie? CE analize pot sa ii fac?
2 comentarii
0
30-11-2008, ora 09:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Laptele praf care il dai in completarea sanului il dai mai de mult s-au l-ai introdus acum?Copilul a facut o intoleranta, o "alergie "la ceva nou introdus in alimentatie.Nu e o alergie propriu-zisa, e o reactie la ceva ce nu trebuia sa ii dai la aceasta varsta.Probabil ai inceput diversificarera alimentatiei si incepi sa-i dai cate putina mancare.Alimentele noi se introduc progresiv, cu lingurita, inaintea mesei obisnuite a copilului.Daca deja medicul de familie ti-a spus ce sa-i dai copilului sa ai grija sa faci intocmai cum a spus el, caci copilul e mic.Chiar daca bebelusului ii trece iritatia, mergi marti cu el la medicul de familie sa-l vada si-ti va spune ce sa mai faci.Nu-i mai da nimic nou de mancare.Numai bine!
0
03-12-2008, ora 10:40
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Multumesc pentru detalii.
Acelasi lucru mi l-a comunicat si medicul de familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul