iritatie la degetelor de la maini

11-06-2006
cristi76
Nu este medic/terapeut
cristi76
Buna ziua,
De mai multi ani ma confrunt cu o iritatie sub forma de brobonele foarte mici care arata ca niste basici in interior (sunt apoase) si care se usuca iar in urma lor pielea ramane crapata si sensibila (la atingeri mai pronuntate sau apa mai calda) si foarte inestetica - fara alifie chiar sangereaza usor. Brobonelele sunt grupate in general pe degetele de la maini (pe partea unde degetele se ating intre ele) si mai de curand si in palma. Am observat cu timpul ca iritatia apare primavara si toamna - la schimbari de temperatura si cu exceptia anului curent treceau in aprox 2 saptamani. Am incercat cu o crema pe baza de galbenele si propolis care ajuta doar la vindecarea mai rapida a zonelor uscate fara sa stopeze aparitia altora. De asemenea mi s-a recomandat (de la farmacie) Optima plus pt. continutul ridicat de vitamina A. Imi amintesc ca in primii ani de aparitie brobonelele erau mai mari si mai rare iar acum parca sunt in permanenta sub piele gata sa apara. Scuze pentru consistanta mesajului dar am vrut sa expun cat mai bine problema. V-as fi extrem de recunoscator in cazul unui raspuns. Multumesc anticipat!
12 comentarii
0
11-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Aveti ceea ce se numeste " dishidroza ", absolut tratabila de dermatolog. Pentru inceput va recomand o crema cu potenta medie, cu corticoid Fluocinolon N cu care sa va dati de 3 ori pe zi, incercind sa nu va scarpinati foarte tare, sa nu se suprainfecteze ranile de grataj < adica de dupa scarpinat. Si mergeti si la dermatolog, nu este nimic grav.
0
15-08-2006, ora 00:00
cristi76
Nu este medic/terapeut
cristi76
Multumesc frumos pt raspuns. V-am urmat sfatul si am fost la dermatolog iar diagnosticul a fost asa cum ati mentionat: Dishidroza palmo-plantara (aveam si la degetele de la picioare dar o forma mult mai redusa). Am urmat tratament cu Travocort crema x 2 /zi x 10 zile si Aerius (simultan) si pielea a capatat un aspect sanatos. Dupa acest tratament mi s-a prescris Lamisil crema (timp de 3 sapt.) dar din a 2-a zi de tratament brobonelele au reaparut asa ca am intrarupt. Am continuat din nou dupa aropx 10 zile (afectiunea incepuse din nou sa dispara si vad ca mi se cojeste pielea in locurile afectate - ceea ce cred ca e bine. Multumesc inca o data si va voi tine la curent cu evenimentele atat din respect pentru ce faceti cat si pentru cei aflati in situatia mea.
0
10-09-2006, ora 00:00
Derma-Mi
Identitate neconfirmată
Derma-Mi
Ceea ce e important sa stiti Dvs ca manifestarile de care suferiti sint recidivante si ca tratamentul cortizonic da intradevar rezultate dar nu inseamna ca sinteti complet vindecat! nu sint de acord sa folositi antimicotice pentru ca nu dizidroza palmoplantara nu are nici o legatura cu micozele cutanate. Dr Frasin
0
26-09-2007, ora 00:00
Raluk31
Nu este medic/terapeut
Raluk31
Dle dr, si eu am dishidroza ( pt prima oara), in faza acuta, pe maini si picioare, si sunt insarcinata.Ce tratament imi recomandati?
0
03-04-2009, ora 09:29
catos2411
Nu este medic/terapeut
catos2411
Cautand pe internet simptomele aceleiasi probleme cu care ma confrunt si eu inca din adolescenta, ma bucur ca am gasit in sfarsit numele acestei afectiuni.Ceea ce am observat este ca aceste basicute din piele apar atunci cand imi transpira palmele foarte mult sau din cauza detergentilor de rufe (in trecut). Cremele de maini nu prea imi fac bine pentru ca imi provoaca transpiratie. Unii mi-au recomandat sa nu mai mananc sare dar asta nu o pot face deoarece am tensiunea cam mica. Concluzia mea este ca trebuie sa evit pe cat posibil transpirarea mainilor - singurul remediu.
0
13-05-2009, ora 22:26
lilleee
Nu este medic/terapeut
lilleee
buna seara, am si eu o intrebare la care la care v--as ruga frumos daca ati putea sa imi raspundeti.am observat ca o data cu aparitia anotimpului cald imi apar pe maini un fel de cosuri care daca nu ledau cu crema se usuca si daca le dau cu crema sunt niste besicute rosiatice si la fel si in jurul gurei plus ca mi se spuzesc si buzele.am observat ca daca pun mana in apa calda ma mananca si la caldura la fel si la soare.am folosit mai multe creme imi trece si apoi revine iar.nu stiu ce sa mai folosesc ca sa imi treaca mutumesc frumos.
0
11-11-2009, ora 22:46
daddy30
Nu este medic/terapeut
daddy30
sotia mea a fost diagnosticata cu eczema dishidrotica palmoplantara.a facut tratament cu nizoral, travocort lamesil, tinctura de iod, violet, elocom, diferite preparate de la farmacie, toate acestea la sfatul medicului dematolog si pe parcursul mai multor ani.Acum se da cu elocom dar degeaba.Besicutele sau extins pana si sub unghii.Va rog frumos a-ti putea sai dati un tratament? Nu a mai avut palme normale de 6 ani.
0
24-06-2010, ora 08:46
nicoletabh
Nu este medic/terapeut
nicoletabh
Si eu am aceeasi poblema ca si dvs, am fost la dermatolog iartratamentul este acesta;Spirial (SVR) crema cutanata I antiperspiranta 1xla 2 zile 4/5 aplicatii si Diprogenta crema 1/2 ori pe zi..
0
29-10-2010, ora 11:58
cristhinna
Nu este medic/terapeut
cristhinna
Buna ziua! Am si eu intebare si as dori foarte mult sa aflu un raspuns. Acum cateva luni mi-a aparut la degetul mijlociu o iritatie care se manifesta ca o crusta scropuroasa si foarte uscata, care din cand in cand crapa producad o rana adanca. Am observat de cateva zile ca a inceput sa se intinda atat la acest deget cat si la cel aratator si mic. La degetul mijlociu nu mai am amprente digitale dar simtul tactil exista. As dori, va rog, un raspuns la ce tip de iritatie poate fi si un tatament adecvat.
Multumesc frumos.
0
12-02-2014, ora 19:24
Laura1993
Nu este medic/terapeut
Laura1993
Buna ziua.as vrea sa stiu va rog daca tratamentul prescris de doctori au dat rezultate.am si eu o iritatie intre degetul aratator si mijlociu, care apare sub forma de niste bubite cu apa, daca le sparg pielea devine foarte sensibila si ma doare foarte tare.se usuca la un moment dat si cand zic ca nu mai am apar iar si tot asa...as putea sa am dishidroza? si daca stiti vreun medic dermatolog bun in Iasi.multumesc
0
29-04-2014, ora 02:47
lilibia
Nu este medic/terapeut
lilibia
Niciletabh spune-mi te rog antipersirant ce??e vreo lotiune sau e altceva multumesc
din cate stiu eu e produss cosmetic si nu stiu
cat de bun e pentru problema cu care ne confruntam noi...astept raspuns multumesc
0
26-10-2015, ora 00:44
madigo
Nu este medic/terapeut
madigo
Tratamentul e unul foarte simplu si accesibil: Compresă cu otet.
O singura compresa este suficientă.
Mie nu mai mi-a apărut niciodată in locul unde am tratat cu otet.
Multă sănătate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: