iritatie in jurul gatului la bebelasi

27-12-2010
Ioana-Otonel
Nu este medic/terapeut
Ioana-Otonel
buna ziua, as avea si eu o nelamurire...fetita mea de 5 luni a facut o iritatie in jurul gatului de vreo 2 sapt si nu mai vrea sa treaca de nici un fel, am schimbat si sapunul( acum folosesc jonson cu leventica ), am schimbat detergentul, am dat-o cu crema, cu pudra cu tot felul dar nu vrea sa treaca..dispare pe moment dar dimineata apare iar.salivraza mult si ma gandeam ca poate fi ori de la saliva ori de la haine ( fiind iarna), mai tare se face rosie in partea stinga pt ca asa ii place sa doarma cu capul intors spre stinga, dar saracutza de ea cred ca o si ustura ca e in permanentza rosie si daca pun pudra se formeaza ca o crusta dupa care se duce pielea.ce imi puteti recomanda sa o ajut sa treaca...multumesc si sarbatori fericite
1 comentarii
0
27-12-2010, ora 21:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce fel de crema ii pui ? Niciodata sa nu dai cu crema sau pudra fara sa o speli inainte cu apa calda si sapun pentru copii.o usuci tamponanad usor gatul cu prosop de bumbac si apoi ungi cu Nidoflor crema in strat subtire. Nu mai folosi pudra.Nu-i pui hainute care sa stea fixe pe gat, sa o stranga, iar in fata, daca saliveaza, pune-i mereu babetica din bumbac si controleaz-o, cum se uda, o schimbi, nu astepti sa patrunda saliva prin toate hainele udandu-i gulerul si gatul.Sa-i tai perisorul de la baza gatului, de la spate, pentru a nu o irita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul