iritatie dupa aplicare baneocin pulbere

24-09-2009
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
buna ziua.mama mea are o ileostoma.deoarece pungile nu s-au lipit bine, in partea de jos si laterala a ileostomei s-a iritat foarte rau ajungand sa fie "carne vie".am aplicat crema din "dotare" fara un rezultat satisfacator apoi am aplicat baneocin pulbere, insa, zic eu, prea mult si din cauza asta s-au format un fel basicute dar nu cu lichid ci sunt "carnoase"...un fel de alunitze, brobonitze de cca 1-3 mm.acum, am intzeles, ca trebuie sa dam cu o crema cu zinc ca sa se "niveleze"din nou pielea.ne chinuim de cand a iesit din spital(10-08-2009) sa vindecam rana de sub stoma insa e foarte greu pt ca are un flux aproape continuu de excretie, nu poate sta fara punga prea mult timp.atunci cand ii schimb punga stau langa ea cu multe servetzele, am dat cu crema acum incercam cu spray oximed, o tin cca 30min 1ora fara punga(uneori si 2 ore).o problema sunt aceste brobonitze pe care le-a facut de la baneocin pulbere si as dori sa-mi recomandati o crema cu zinc(din cate am intzeles) care sa "niveleze" pielea cum a fost inainte, pt ca acum nu se poate lipi punga bine din cauza acestor brobonitze.multumesc.
3 comentarii
0
25-09-2009, ora 15:47
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
...nu-mi poate recomanda nimeni o crema/unguent cu zinc, care se poate da pe rana/iritatie?m-am uitat pe net si cica ar fii buna crema de galbenele, dar nu stiu daca si in cazul meu.astept un raspuns.multumesc.
0
26-09-2009, ora 15:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
SANTADERM unguent sau incearca cu Actovegin.
0
26-09-2009, ora 17:46
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
multumesc frumos.nu mai stim ce sa facem, cu ce sa dam sa se vindece... :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: