iritatie la axila

12-01-2010
luoana
Nu este medic/terapeut
luoana
buna ziua.am si eu o problema.in urma cu 2 spatamani mi-a aparut in zona axilei o iritatie(fulgi albi ca de matreata si mici fisuri in piele), apoi de cam 2- 3 au inceput sa imi apara cosuri dureroase pe corp.Ar trebui sa merg la dermatolog?
14 comentarii
0
14-01-2010, ora 00:29
p_mona
Nu este medic/terapeut
p_mona
fiicei mele, acum vre-o 2 luni i s-a umflat degetul mare la un picior intr-o parte a unghiei.am spalat-o cu apa oxigenata, apoi cu rivanol, tinctura de propolis.i-am dat oxacilina 2 cps la 6 ore cateva zile, apoi am luat un unguent veterinar mibazon pe baza de antibiotice si predninson si i-a trecut.acum am vazut ca i s-a inrosit din nou si e putin inflamat.mentionez ca fiica mea are handicap gr 1.are 28 de ani si nu merge nu vorbeste.nu stiu unde tr sa ma duc cu ea si ce tr sa-i fac.va rog daca poate cineva sa-mi dea un sfat!
0
14-01-2010, ora 16:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru luoana:
Da, ar trebui sa va vada un dermatolog.
0
14-01-2010, ora 16:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru p_mona:
Posibil sa fi facut o unghie incarnata.
Ar trebui sa o vada un dermatolog sau un chirurg.
0
21-01-2010, ora 11:14
lucyan4ever
Nu este medic/terapeut
lucyan4ever
buna ziua! am si eu o mica problema tot legata de pete rosii pe fata, numai cand fac sala si transpir.am considerat-o drept o iritatie, dar acum nu mai sunt atat de sigur.un sfat v-as ruga mult sa mi dati, cu ce as putea stopa iritatiaaceea.multumesc!
0
23-01-2010, ora 19:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar putea fi vorba despre o dermatita seboreica.
Ar trebui sa faceti un consult dermatologic.
0
24-01-2010, ora 16:42
lucyan4ever
Nu este medic/terapeut
lucyan4ever
va multumesc...totusi as tine sa va explic ca numai pe fata se manifesta petele...si numai la transpiratie..dupa care a 2 a zi trec.ele ustura si cand se usuca se cojesc un pic, dar nu sunt cu puroi sau ceva de genu.
0
29-01-2010, ora 14:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dermatita seboreica nu se manifesta "de genu puroi "!
Ea este produsa de o levura numita Pityrosporum orbiculare sau ovale.
0
29-01-2010, ora 14:44
lucyan4ever
Nu este medic/terapeut
lucyan4ever
recomandati-mi va rog o crema sau ce o fi...pentru forma mea de dermatita...va rog!multumesc!
0
29-01-2010, ora 18:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu pot, deoarece tratamentul este individualizat!
Adresati-va unui dermatolog.
0
13-03-2010, ora 15:45
lucyan4ever
Nu este medic/terapeut
lucyan4ever
buna ziua!aveti intr-adevar dreptate, am dermatita seboreica.doamna doctor m-a trimis la niste investigatii la sange, am iesit helycobacter pozitiv si mi-a dat chiar dansa tratament:omeran, azitrox si flagyl, iar ce si crema mi-a dat sa-mi cumpar ivadermaseb.sper ca e corect ce mi-a scris in retetaca deja am 5 zile de tratament.si m-ar mai interesa un produs sau niste sfaturi pentru elasticitatea tenului.va multumesc mult!
0
13-03-2010, ora 16:01
lucyan4ever
Nu este medic/terapeut
lucyan4ever
P.S:La helycobacter pylori, am rezultatul 3, 47.poate conteaza si asta, nu stiu.multumesc inca o data!
0
07-06-2010, ora 09:30
ralulici
Nu este medic/terapeut
ralulici
Buna ziua! Am de cca o saptamana o iritatie in zona axilei cu bubite dureroase cu cap alb.Am luat clorocalcin, m-am dat cu alcool iodat dar tot nu mi-au trecut. Acum cu zilele astea calduroase, transpir si am niste usturimi suparatoare...imi puteti da un sfat?
0
18-06-2010, ora 18:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lucyan4ever:
Mergeti la control la doamna doctor si urmati sfaturile dumneaei.
0
18-06-2010, ora 18:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ralulici:
Probabil ca faceti o hidrosadenita.
Aceasta nu se vindeca decat dupa incizie sau fistulizare spontana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.