iritatia pleoapelor si a a gurii (buza superioara)

22-05-2010
ella10
Nu este medic/terapeut
ella10
De cateva luni am o iritatie( roseata) la nivelulul pleoapelor, si deasupra buzei superioare ca si cand ar fi iritata in permanenta de la vant si o mica pata rosie (cat un banut ) pe pometul obrazului.Debutul a fost mult mai rau pleoape umflate rosii mancarime crusta si a mai trecut de la sine, dar am ramas cu roseata care e mai pronuntata in unele zile insotita de mancarime, in altele nu.De retinut ca pata de pe obraz (marimea cat un banut)se retrage cand o ung cu nidoflor, apare si cedeaza imediat la nidoflor, in schimb iritatia de pe pleoape si de deasupra gurii nu cedeaza la nidoflor.Am fost la medic a spus ceva de dermatita mi-a prescris uriage cu zn si metronidazol am urmat tratamentul in zadar uriage crema mai rau imi facea si am decis eu pt nidoflor cu care am rezolvat doar pata mica de pe pometul obrazului.Va rog sa ma ajutati cu un sfat ! Iritatia in unele zile e mai pronuntata insotita cu mancarime pielea devine aspra in zonele respective in alte zile se calmeaza de la sine. Multumesc astept un raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.