iridotomie si tensiune oculara mare

10-11-2011
mitzura70
Nu este medic/terapeut
mitzura70
Buna ziua, am 37 ani si in urma cu un an mi s-a depistat tensiune oculara mare drept 27.7 mm stang 20.3 mm; am fost la consult oftalmologic; tonometria cu picaturi anestezice a scos od 21mm si os 17 mm (prima masuratoare a fost cu jet de aer); am facut camp vizual iar dna doctor a spus ca e ok, nervul optic nu este deloc afectat dar pt ca avam unghi ingustat am facut iridotomie la ambii ochi; acum mi-am mai luat din nou o tensiune oculara si mi-a iesit od 29mm si os 24mm (la aparatul cu jet de aer); Ce solutie mai am tinand cont ca iridotomia nu a dat rezultate (desi orificiile sunt permeabile) ca sa scad tensiunea oculara? Mentionez ca nu am nici un fel de simptome de durere oculara si port ochelari od +1.5 si os +2; va multumesc
9 comentarii
0
13-11-2011, ora 13:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! TIO se masoara corect prin aplanotonometrie Goldmann( este tehnica 'gold standard 'in ceea ce priveste masurarea tensiunii intraoculare): Valoarea obtinuta se ajusteaza in functie de grosimea corneei ( grosimea medie este de 550 nanometri) si se obtine valoarea reala a tensiunii intraoculare. Grosimea corneei se masoara prin pahimetrie. Valorile TIO pana la 22 mmHg sunt normale. Prin urmare, ne intereseaza, in cazul tau, si pahimetria ; sa nu uitam si de TIO prin aplanotonometrie ( nu tonometrie noncotact ) dupa interventie. Daca gonioscopia a evidentiat un unghi ingust, exista o predispozitie pentru atacuri de glaucom si pentru prevenirea acestora se face iridotomie laser; prin urmare, doamna doctor a procedat corect. Numai bine
0
28-03-2016, ora 23:49
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
Buna ziua. Mi s-a facut iridotomie, iar in urma acestei intervenții am momente in lumina cand imi apare o linie de lumina in partea de jos periferică a câmpului vizUal. Știți cumva dacă e permanentă aceasta stare? Multumesc
0
01-04-2016, ora 17:54
Mariana Toma
Nu este medic/terapeut
Mariana Toma
Buna ziua! In urma cu un an mi s-a pus diagnosticul de glaucom cu unghi inchis. Din pacate la ochiul stang nervul optic este foarte afectat. Mi-au fost prescrise picaturi, inca de la primul consult, sa le pun seara si dimineata si sa merg a doua zi la control. Dupa acele picaturi tensiune intraoculara a crescut de la valori de 27 la peste 50. Doamna doctor mi-a facut urgent iridotomie la ambii ochi si mi-a schimbat picaturile cu Cosopt. Am facut reactii secundare si la acestea (contractii musculare, aritmii, amortirea gurii). Mi-a prescris apoi Azopt, care nu ma ajuta la presiunea intraoculara. Am schimbat de 4 ori picaturile. Acum am tratament cu Azarga, dar imi scade foarte mult pulsul inimii (45-50). De doua luni am greturi, varsaturi si dureri mari de cap. Am facut control ecografic abdominal si nu exista motive pentru aceasta stare. Mi s-a spus ca este din cauza timololului, care imi scade atat de mult pulsul si nu mai ajunge sangele oxigenat la creier. Doamna doctor spunea ca nu prea mai are ce picaturi sa-mi prescrie. Nu exista picaturi mai putin toxice? Ma sperie gandul ca as putea avea schimbari irevesibile la creier. Ce sa aleg, sa renunt la picaturi si sa orbesc sau sa ajung leguma in cativa ani? Ce as putea face? Multumesc!
0
03-04-2016, ora 18:47
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
Poți întreba si de sifiopt. In urma iridotomie ai Avut in câmpul vizual linie alba in partea de jos mai ales in lumina cand clipesti? Creierul nu suferă modificări decat atunci cand se opreste inima.In rest de la puls scazut poți aceea doar amețeală dar nu cred afcneuronalaeuronala. Când pui picături sa apeși usor la baza ochilor spre nas 2 minute ca sa nu ajungă în nas picăturile.vezi pe prospect
0
04-04-2016, ora 12:22
Mariana Toma
Nu este medic/terapeut
Mariana Toma
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns. Nu am avut simptomele de care m-ati intrebat (linia alba in partea de jos). Cand imi pun picaturi, imi tin ochii inchisi si presez la langa nas cca 5 minute. Cu toate aceste pana acum am avut stari de rau, cu greturi si varsaturi si dureri violente de cap, de trei ori, de cand am inceput tratamentul cu Azarga. Nu stiu ce sa mai fac!
0
04-04-2016, ora 13:39
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
Unde ati facut iridotomia? La ce spital/medic? Multumesc!
0
04-04-2016, ora 13:55
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
Stiti cumva unde anume vi s-au dat "gaurile" in iris? Daca ochiul ar fi un ceas la ce ora sunt date? Multumesc
0
04-04-2016, ora 21:40
Mariana Toma
Nu este medic/terapeut
Mariana Toma
Nu stiu sa va spun asta, nu mi s-au dat detalii despre interventie.
0
04-04-2016, ora 21:41
Mariana Toma
Nu este medic/terapeut
Mariana Toma
In Cluj, la Optisan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.