intreruperea anticonceptionalelor

22-02-2013
lincs
Nu este medic/terapeut
lincs
buna seara. ma confrunt cu o problema asemanatoare. 5 ani am luat anticonceptionale cu pauza in fiecare an cate o luna. in toata perioada ciclul a fost foarte regulat. anul trecut am facut pauza 2 luni si am reluat pastilele pentru inca 3 luni. in ianuarie am terminat folia si m-am otarat sa intrerup din nou pentru ca nu mai era cauzul sa le iau. in luna ianuarie mi-a venit ciclul normal, dar luna aceasta mi-a intarziat cam 2 saptamani. de cand am terminat ultima folie de ac nu am mai avut contacte sexuale. mi-am facut deja 2 teste de sarcina, care au iesit negative. de o saptamana am dureri in zona ovarelor (cand mai usoare cand foarte intense) care persista in fiecare zi. cauza intarzierii ciclului poate fi un dezechilibru hormonal sau poate fi si altceva? ar trebui sa merg la un consult ginecologic ? va multumesc
1 comentarii
0
23-02-2013, ora 14:40
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Dereglarile menstruale apar cand anticonceptionalele nu au fost luate corect (dvs. luati de cativa ani, astfel incat este pputin probabil sa fie aceasta cauza in cazul dvs.) sau cand sunt afectiuni ale ovarelor.Este recomandat sa faceti o ecografie transvaginala, iar medicul dvs.ginecolog va decide conduita de urmat in urma rezultatului ecografic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •