Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

intreruperea anticonceptionalelor

21-07-2012, ora 14:16
Autor: lavi_89
buna ziua. iau anticonceptionale trifazice laurina de un an si 2 luni si vreau sa le intrerup definitiv pentru ca mi-am facut niste analize si trombocitele mi-au iesit mari. spuneti-mi va rog cum trebuie sa procedez si daca vor fi efecte negative.multumesc.
8 comentarii
22-07-2012, ora 01:13
Autor: otilia107
Termini folia si nu mai incepi alta.
22-07-2012, ora 12:22
buna ziua. am inceput sa iau anticonceptionale pentru prima data si menstruatia nu s`a terminat iar din a 10a zi am intrerupt pastilele si acum dupa 2 zile am sangerari mai mari ca si cum as avea menstruatie din nou, deoarece in timp ce luam karissa aveam sangerari usoare pe parcursul menstruatiei. Puteti sa imi dati un sfat in legatura cu ce sa fac? multumesc
23-07-2012, ora 15:59
Autor: otilia107
Adelina, la aproximativ doua trei zile de la intreruperea foliei va veni din nou menstruatia. Folia de anticonceptionale nu se intrerupe NICIODATA!
Practic iti va veni din nou menstra acum, chiar daca ai avut si acum 10 zile. Tot ciclul menstrual e dat peste cap. Nu mai lua anticonceptionale acum, lasa sa treca menstra asta si asteapta urmatoarea menstruatie care va fii in jur de 23 august si atunci incepi o noua folie. Data menstruatiei tale s-a modificat acum. dupa cum ti-am spus.
26-07-2012, ora 02:43
Autor: andreeapse
Salut!
Ati intampinat pana acum efecte secundare pe plan psihic in urma luarii de anticonceptionale? Spre exemplu: dispozitii diverse (de bine/rau), demotivare, stari usor depresive? Eu am simtit acest lucru de cand am reinceput sa iau Melleva 35. In primele zile aveam stari depresive clare, dureri de stomac, ameteala, efecte ce au mai trecut cu timpul, insa au ramas starile negative, de atunci. De specificat faptul ca iau pilulele de 3 luni, pilule ce le am mai luat deja timp de un an, si nu am avut niciodata nici o problema, dimpotriva, eram foarte multumita.
Voi ati intampinat astfel de efecte secundare dupa ce ati (re)inceput sa luati anticonceptionale?
In urma acestor observatii asupra starii mele, am decis sa intrerup luarea acestor pilule, si voi continua cu altceva dupa ce voi discuta cu medicul. E posibil sa am parte de alte dereglari grave, sau voi putea reveni la normal in scurt timp? Stiu ca ciclul va fi dereglat, voi accepta, vreau doar sa fiu eu insami din nou :)

Astept orice fel de pareri/sfaturi din partea cunoscatorilor de cauza.
Numai bine voua!
26-07-2012, ora 17:17
Autor: lavi_89
Eu am luat timp de un an si 2 luni anticonceptionale Laurina si am renuntat de curand la ele tot din acest motiv. Ele provoaca depresie si am simtit acest lucru.
27-07-2012, ora 00:30
Autor: andreeapse
Salut!
Merci pt raspunsul tau.
As vrea sa te intreb acum, de cat timp ai renuntat si daca simti schimbari, alte dereglari?
Simti ca devi tu insati, sau...dureaza ceva timp pana isi revine organismul?
Merci.
27-07-2012, ora 13:06
Autor: otilia107
andreeapse, starile depresive si schimbarile de dispozitie le ai din cauza anticonceptionalelor. Si mie si altor prietene li s-a intamplat la fel.
Din momentul in care le intrerupi vei redeveni tu, dureaza cateva zile.
Oricum shimbarea brandului nu te va ajuta, tot depresiva vei fi si cu alte pilule contraceptive.
27-07-2012, ora 14:16
Autor: lavi_89
eu am terminat folia saptamana trecuta si nu am mai luat. Parca incep sa devin cum eram inainte, cu mai mult chef de viata.
Adaugă un comentariu / răspuns