intrebare pentru domnul Dr. Uscatu Marius

08-06-2011
razvici
Nu este medic/terapeut
razvici
Buna ziua,

Acum 2 ani am avut o infectie la unghia mare de la piciorul stang (pe lateral). Doctorul la care am fost mi-a taiat jumatate de unghie(pe lateral). Acum unghiile mari de la ambele picioare sunt deformate (de la baza unghie, pe mijloc de jos in sus s-a format o denivelare) iar colturile sunt incarnate.
De 2 zile am o infectie adica degetul mare mi se umfla in partea dreapta sus a unghiei care ma doare si la o simpla atingere. Din cate vad eu nu exista puroi la suprafata. Am incercat sa-mi tai unghia si sa scot coltul, dar durerea si degetul sunt la fel. Va rog sa-mi spuneti ce este bine sa fac. Multumesc mult.
1 comentarii
0
20-06-2012, ora 17:43
simona festeu
Nu este medic/terapeut
simona festeu
Buna ziua, as dorii daca pute-ti sa ne ajutati macar cu un sfat, este vb despre o unghie smulsa de la degetu mare a picorului stg.dupa aceasta interventie degetul arata ff urit, in virful degetului sa facut ca o pelicula de piele mai groasa, dureroasa de culoare rosie-mov, unghia arata ff urit ingalbenita in curs de crestere, am facut analize cardiologice, si singe totul pare sa fie ok, sa facut tratament cu ciprofoxacilina si celebrex...si inca un produs zylo...pe prospect scria ca este ptr guta.Durerea mare este ca nu ma mai pot odihnii dn cauza durerilor care sunt mai accentuate seara cu intepaturi in deget catre talpa pana sus in genunchi.Va rog sfatuiti-ma ce calmante, medicamente pot sa mai incerc pana la revenire in tara din luna octombrie ma chinui cu acest deget si aici nimeni nu imi gaseste o solutie, diagnostic clar.Va multumim Cu respect Simona
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.