baietel de 3 ani tot timpul racit.. laringita, rosu in gat, nas infundat si tuse

14-04-2010
zionici
Nu este medic/terapeut
zionici
buna ziua. am un baietel de 3 ani si 4 luni si anul asta a mers prima data la gradinita si tot timpul a fost racit, a avut doua reprize de laringita, doua de rosu in gat, in ianuarie a facut sinovita de sold, iar acum ne confruntam de vreo luna cu nas infundat si tuse de la mucozitati. i-am dat cu spray biorinil si olynth, cu spray humex, cu ser fiziologic. problema este ca atunci cand sufla nasul, nu-i iese aproape nimic. de duminica, din ziua de paste a inceput sa tuseasca, i-am dat eurespal 6 zile si si-a mai revenit. acum ii dau stodal pentru tuse, ca inca tuseste de la mucozitati. temperatura nu a facut. i-am mai dat oscilococcinum, cate o doza dimineata si una seara, tot la recomandarea medicului timp de trei zile. am fost cu el din nou la medic, la control si mi-a dat sa-i fac aerosoli cu dexametazona si ser fiziologic (0, 5/3, 5). intrebarea mea este daca pot sa-i dau ceva naturist, sa pot sa-l ajut sa elimine mucozitatile. ii mai dau acc 100, un plic dimineata si unul dupa amiaza. problema este ca nu sta sa-l aspir cu batista bebelusului. acum a facut si o formna usoara de diaree si se vaita de durere de burtica. va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. va multumesc
5 comentarii
0
14-04-2010, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
SECRETIILE DIN NAS TREBUE ASPIRATE FORTAT.. COPILUL NU INTELEGE CA ESTE IN INTERESUL LUI SA NU II CURGA SECRETIIL ESPRE FARINGE.
SE DESFUNDA NASUL CU UN SPREI.. SE ASPIRA NASUL SI SE ADMINISTREAZA COLARGOL IN POZITIE CULCAT 2-3 PIC LA 8 ORE. 10 ZILE
INHALATII SI AEROSOLI TREBUE SA FACETI DE 2-3 ORI PE ZI.
DE EVITAT BAUTURILE ACIDULATE, DULCIURILE.. FRUCTELE CITRICE.. CARE IRITA FARINGELE
0
23-04-2010, ora 20:30
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
pentru domnul doctor FLUERARU
Am o fetita de 8 ani diagnosticata in urma cu aproape doi ani cu hipoacuzie neurosenzoriala medie bilaterala si este protezata. Suporta foarte bine aparatele, adica se scoala dimineata si le pune singura la urechi, dupa cum la fel si seara le pune in cutie singura. Problema este ca fiind fetita deja a inceput sa inteleaga ce se intampla si doreste sa nu se vada aceste aparate, insa nu se poate decat daca ii las parul pe spate. Intrebarea mea este daca stie cineva sa existe anumite aparate care sa nu fie din acelea de dupa urechi, mai ales ca i si deformeaza aspectul adica ii departeaza lobul urechii de cap.
Fetita mea este clasa intii, facem de aproape 3 ani logopedie cu ea, se descurca bine la scoala, dar totusi mi a spus invatatoarea ei ca are momente cand, desi sta in fata ei, nu intelege sau nu aude bine sarcina data.
Intrebarea mea este cunoasteti vreun copil care, chiar daca a purtat astfel de aparate, sa aiba o viata normala, sau a renuntat mai tarziu la aceste aparate? Multumesc
0
23-04-2010, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
CUnosc multi pacienti care folosesc aparate toata viata.. si parul lung permite ca multi nici sa nu realizeze ca acea persoana este protezata.
aparatye intraauriculare exista.. numai ca ele au o putere mai mica decat acele retroauriculare.
Numai la o firma de protezare puteti proba asa gen de aparate si sa se constate daca sunt compatibile sau nu.
0
26-04-2010, ora 20:03
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
multumesc frumos pentru raspuns
0
27-04-2010, ora 08:11
zionici
Nu este medic/terapeut
zionici
multumesc foarte mult de raspuns. asa am facut, adica l-am aspirat, fortat, chiar daca a plans foarte tare, de fapt a urlat, dar a fost spre binele copilului, asa cum ati spus si dvs. inca o data va multumesc din suflet. sa va dea dumnezeu sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.