intrebare despre ochelari

06-08-2012
Aditzu92
Nu este medic/terapeut
Aditzu92
Am ambliopie la ochiul stang.Vederea la distanta a ochiului bun, drept, mi s-a slabit iar la un control mi-a dat niste ochelari care la stangul nu ma ajuta dar la dreptul cam da.Intrebarea mea este tre sa-i port mereu pentru dreptul sau numai din cand in cand cand am nevoie la distanta ?Aproape vad cu el, la distanta am mici dificultati.Deci ?
Si inca ceva.La stangul am +3 cilindric si + 3 sferic cu axa 95 grade iar cineva mi-a spus ca daca port ochelari cu dioptria asta si nu il acopar pe cel bun cand ii port o dau in strabism ca-mi fuge dreptu dupa stangu.e adevarat ?
Ca niste concluzii...trebuie sa ii port mereu pentru dreptu ?...pot face strabism daca am dioprie mare la cel cu ambliopie si nu il acopar pe cel bun ?...cat de dezvoltat este ochiul meu bolnav dupa aceste dioptrii pe o scara de la 1-10?Cum ar trebui sa fac ?...sa-i port mereu fara sa acopar nimic..sa ii port uneori si sa-l acopar pe cel bun sau cum ?:|
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •