ce trebuie urmat ca tratament pentru fractura de calcaneu cu usoara deplasare?

05-09-2012
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
pt.d-nul doctor uscatu.d-nul doctor cu respact va rog sa-mi spuneti ce trebuie urmat ca tratament pentru fractura de calcaneu cu usoara deplasare.medicul ortoped mi-a recomandat sa fac injectii anticoagulante 30 buc.acum am atela gipsata iar pe 14 sept. imi pune cizma gipsata.are ceva daca am intirziat cu injectiile ca nu se gasesc in navodari si am facut comanda si mi-a zis ca dureaza 2-3 zile pina vin.cit trebuie sa stau imobilizat la pat?este asa de rea aceasta fractura? se mai vindeca sa nu mai am probleme sau voi avea probleme toata viata din aceasta cauza? mentionez ca am 57 de ani. va multumesc din suflet pentru un raspuns cit mai concret.
3 comentarii
0
05-09-2012, ora 17:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- problema fracturii calcaneului este una delicata, mai ales prin prisma sechelelor potentiale pe care le poate genera o fractura articulara;
- prin urmare, este important un diagnostic de precizie, posibil numai prin intermediul unui computer-tomograf (nu RMN!!!!);
- o fractura cu participare articulara, mai ales in prezenta deplasarii fragmentelor, presupune cel mai adesea interventie chirurgicala, tocmai pentru restaurarea suprafetei articulare sub-taliene si pentru minimizarea potentialelor sechele functionale;
- in cazul deciziei de tratament functional (fara operatie) imobilizarea gipsata nu este necesara, deoarece genereaza complicatii articulare si functionale importante. Este esentiala insa evitarea sprijinului podal timp de 6-8 saptamani, perioada consolidarii osoase;
- tromboprofilaxia este imperativa si indiscutabila pe perioada in care sprijinul podal este interzis, prin urmare trebuie sa urmati tratamentul injectabil prescris, in absenta caruia exista un risc major de tromboza venoasa profunda si embolie pulmonara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-09-2012, ora 14:47
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
va multumesc d-nul doctor am gasit injectiile (clexane 0, 4ml solutie injectabila) si am si facut-o pe prima dar va rog sa-mi spuneti sint necesare toate 30 sa fie facute ? nu mie frica de injectii dar in prospect se da perioade mai scurte de timp si ma gindeam sa nu dauneze asa de multe.in cazul in care intimplator sau format cheaguri mai pot fi dizolvate?aceste injectii au cumva si acest rol?in prospect scrie ca poti sa faci osteoporoza daca se foloseste o perioada mai indelungata.va multumesc pentru raspuns si pentru sfaturile pe care mi le dati.cu respect.
0
07-09-2012, ora 15:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imi pare rau ca nu ati lecturat cu atentie raspunsul meu de mai sus.
Eu puneam accent mai ales pe gestiunea adecvata a tratamentului, chirurgical sau functional...
Osteoporoza se datoreaza interzicerii sprijinului pe membrul afectat (osteoporoza "de imobilizare").
Trombo-profilaxia este obligatorie si nediscutabila pe perioada interzicerii sprijinului podal.
Prin urmare, injectiile trebuie facute fara discutie sau le puteti inlocui cu un tratament anticoagulant oral (de tip Trombostop, Sintrom), insa necesita nenumarate coagulograme in vederea optimizarii dozei...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul