de ce dupa ce ma spal pe dinti simt ca mi se formeaza o pelita pe obraji, buze si am gura lipicioasa

09-02-2012
alex2012
Nu este medic/terapeut
alex2012
Buna. am si eu o neintelegere dak poate sa imi explice cineva, de ce dupa ce ma spal pe dinti simt k mi se formeaza o pelita pe obraji, buze si am gura lipicioasa, uscata... sa zic asa; si mai am si limba incarcata mai ales dimineata cand ma trezesc si o respiratie urat mirositoare. Rog daca cineva poate sa imi dea un raspuns
6 comentarii
0
09-02-2012, ora 00:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai cumva ceva alb pe limba? Ar putea fi o candidoza bucala.
Mergi la un doctor ORL si o sa iti spuna ce este si ce sa faci.
Poate este nevoie sa faci o analiza - raclaj lingual cu antifungigrama.
Este posibil sa iti dea tratament si fara o analiza prealabila, daca va considera ca este candida, numai ca este posibil ca acea ciuperca sa fie rezistenta la medicamentul respectiv.
Facand antifungigrama, aflii si la ce anume este sensibila, ca sa te tratezi corect.
Nu consuma lactate in timpul tratamentului - lapte unt, smantana, branza, nici suc de gref, deoarece scad actiunea medicamentelor.
Cand incepi tratamentul, asta in caz ca doctorul va spune ca ai candida (poate este altceva), oricum, nu mai folosesti periuta de dinti veche, ca te reinfectezi. Iti iei alta periuta noua dupa ce termini tratamentul si nu mai ai nimic.
Te clatesti bine dupa fiecare masa, o sa iti spuna medicul cu ce. Te mai poti spala cumva si cu degetul pe dinti, de exemplu, ca sa eviti reinfectarea. Vorbeste despre asta cu medicul ORL.
0
09-02-2012, ora 00:38
alex2012
Nu este medic/terapeut
alex2012
da exact ceva alb am pe limba. merci mult de sfat
0
09-02-2012, ora 00:39
alex2012
Nu este medic/terapeut
alex2012
sau mai poate fi si de la fiere? asa am mai auzit si de la alti
0
09-02-2012, ora 00:55
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ar fi de la digestie, nu ar fi tot timpul limba asa, dar faptul ca ai si acea iritatie spre obraji, gura lipicioasa...asta cam inseamna o candida.
Mergi la ORL.
0
09-02-2012, ora 01:09
alex2012
Nu este medic/terapeut
alex2012
acea iritatie o am doar dupa ce ma spal p dinti. merci mult de sfat,
0
09-02-2012, ora 01:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Atunci vezi sa nu ai alergie la pasta de dinti. Incearca si alta pasta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul