intrebare

20-04-2011
quelutz
Nu este medic/terapeut
quelutz
buna ziua! am 21 de ani si sunt o persoana activa, imi place sa fac miscare, merg foarte mult pe jos, frecventez o sala de forta. in urma cu 6 luni am suferit un traumatism la genunchi(m-am lovit cu genunchiul de un scaun). nu a fost ceva grav, genunchiul m-a durut doar in ziua respectiva, apoi durerea a trecut.nu s-a umflat, nu a aparut nici o modificare. insa acum 3 luni am inceput sa simt un disconfort la acelasi genunchi, o durere surda. vazand ca aceasta senzatie nu dispare dupa o saptamana am fost la un doctor ortoped. am facut o radiografie, si domnul doctor mi-a spus ca nu-i nici o problema.mi-a recomandat diclofenac gel si sa masez genunchiul. m-am dat cu diclofenac aproximativ o luna dar nu avut nici un efect. am fost la medicul de familie care mi-a dat sa fac analize la sange si urina sa vada daca nu am un streptococ. mi-a mai dat un tratament de 10 zile cu celebrex. analizele au iesit bune, tratamentul l-am facut, insa durerea nu a incetat. am incercat sa evit efortul si mersul pe jos insa serviciul nu-mi permite. am mers iar la medicul de familie, care m-a trimis la un reumatolog. doctorul reumatolog m-a consultat, a efectuat cateva teste la genunchi, si a spus ca ligamentele incrucisate si meniscul par a fi intacte. diagnosticul dat de el este: "Gonalgie dreapta cu caracter mecanic, observatie condromalacie patelara" El a fost de parere ca un examen RMN nu este necesar. Tratamentul prescris de acesta este: Superflex 3, 2 tablete/zi timp de 3 luni, apoi pauza 3 luni cu reluarea tratamentului si unguent Sindolor. Mi-a mai recomandat sa-mi cumpar incaltaminte fiziologica de la MBT. vreau sa stiu daca dumneavoastra, din cele povestite anterior, considerati ca sunt necesare alte investigatii sau sa ma apuc de tratamentul prescris. Si ce parere aveti de incaltamintea MBT? mi-i recomandati? in momentul de fata cand merg mai mult, simt acel disconfort in genunchi, uneori mici intepaturi, si vad ca incep sa apara si la celalalt genunchi. Daca incerc sa indrept genunchiul, se aud mici paraieturi sub rotula, iar cand il indoi imi pocneste. Va multumesc pentru timpul acordat!
2 comentarii
0
20-04-2011, ora 16:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea cea mai logica in perioada urmatoare este evitarea stricta a oricarei activitati sportive ce solicita genunchiul, urmata de un eventual control clinic dupa vreo 3-4 luni, la un ortoped cu mare experienta in patologia genunchiului.
Puteti utiliza orice incaltaminte doriti, daca D-voastra considerati ca este confortabila, nu va produce dureri sau bataturi.
Din punctul meu de vedere trebuie sa evitati orice tip de "adidas" ca incaltaminte habituala, purtata mai mult decat strict perioada activitatii sportive propriu-zise.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-05-2012, ora 15:38
pansea1
Nu este medic/terapeut
pansea1
Buna ziua,
Ma numesc Sanda si am 55 ani, 1.68 m inaltime, 58 kg.
In luna februarie 2011, dintr-o neatentie am cazut pe scari.
M-am lovit la genunchi si umar. Dupa circa o saptamana durerile au disparut. Au reaparut dupa cca 45 zile. M-am dus la Sp. de Urgenta si mi s-a spus ca nu am fractura, ca probabil este o entorsa (la glezna) si sa fac cat mai putina miscare, sa nu solicit piciorul, s.a.m.d. La 3 luni de la incident, pe 3 mai 2011, abia mai mergeam, m-am dus la Spitalul Colentina (spre nenorocul meu am nimerit la dr. Robert Burlacu) si mi-a pus glezna in ghips 3 saptamani. Cand am scos ghipsul ma durea genunchiul si nu puteam calca in picior. Am facut recuperare 10 sedinte, dar nu a fost nici o imbunatatire. Eram mai rau ca inainte sa-mi puna piciorul in ghips. Stimatul doctor credea ca vreau sa stau in concediu medical si nu credea cand ii spuneam ca am dureri f. mari la genunchi.
Am inceput serviciul si am solicitat foarte tare glezna. Pe 3 august m-am operat de gonartroza si fisura de menisc la Spitalul Foisor. Dupa operatie mergeam in 2 carje. Am facut 3 saptamani gimnastica la Sp. Foisor. Starea mea era total nesatisfacatoare. Am plecat la recuperare la Poiana Campina unde mi s-a spus ca am facut sindromul SNDA sau cam asa ceva. Am facut recuperare 5 luni de zile cu masaj, gimnastica si electrice. Pe 15 februarie am incetat sedintele pentru ca nu mai rezistam nici psihic nici material. Aveam oarecare imbunatatire : ma deplasam cu o carje pe afara, iar in casa fara. Din nou am inceput serviciul si acum ma doare glezna de la celalalt picior. Ce credeti ca ar trebui sa fac pentru ca simt ca nu mai rezist? Mentionez ca acum merg pe afara cu o carje. In ultimile zile am incercat cu un baston dar durerile s-au marit de nici nu mai puteam calca in picior (cel sanatos).
Va rog sa-mi dati un sfat pentru ca nu stiu ce ar trebui sa fac si unde sa ma duc.
Cu multe multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.