Detoxifierea organismului cu produse pe baza de plante

27-02-2010
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
Buna ziua, as vrea sa stiu si eu ce parere aveti despre detoxifierea organismului cu produse pe baza de plante( gen colonix de la dr. natura; colonhelp), sau pe baza de clisme cu cafea sau tot felul de ceaiuri. Sunt bune aceste produse asa cum se spune sau pot dauna organismului. Vreau sa mentionez ca am probleme cu, constipatia care nu imi da voie sa scap de o ciuperca (candidoza) ce ma sacaie de ceva timp (1an) si nu vrea sa dispara cu nici un tratament Plus de asta mi-a aparut si pe limba ceva alb si am respiratia urat mirositare, imi cade parul si a inceput sa imi arara si cosuri pe fata si spate. Cum as putea scapa de aceasta problema ?. Astept raspuns, multumesc mult. O zi buna va doresc
18 comentarii
0
27-02-2010, ora 21:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Detoxifierea organismului, pe cale naturală, este o metodă extraordinar de eficientă (depinde de produs). Nu ştiu cât de eficient este sistemul Colonix, dar ştiu cât de eficace este ColonHelp. Cunosc câteva persoane care au scăpat de constipaţie foarte gravă, după numai câteva zile de administrare corectă a ColonHelp-ului (este foarte bun, îşi merită toţi banii). Conţine numai ingrediente naturale (fibre alimentare, argilă, plante) şi nu creează dependenţă, aspect foarte important.
Depozitele albicioase de pe limbă sunt produse de candida (de regulă Candida Albicans), iar respiraţia fetidă, cea urât mirositoare (halena) poate fi produsă tot de o problemă intestinală (flora probiotică intestinală este foarte importantă, iar în astfel de cazuri este afectată). Cele mai importante probiotice sunt: Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Longum, Bifidobacterium Bifidum, Bifidobacterium Lactis, Streptococcus Termophilus, Lactobacillus Bulgaricus şi Lactobacillus Rhamnosus.

Sugestie: Folosiţi ColonHelp (conform instrucţiunilor) în combinaţie cu un produs probiotic (de exemplu - Colostru cu probiotice).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
27-02-2010, ora 21:32
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
multumesc mult pentru raspuns, o sa folosesc acest produs.il gasesc si la plafar sau trebuie sa il comand online?
0
27-02-2010, ora 21:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu ştiu dacă îl puteţi găsi la plafar, dar îl puteţi comand on-line.
Toate cele bune, să fiţi binecuvântată :)
0
03-03-2010, ora 03:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Bulat,
Mulţumim pentru informaţiile pertinente, toate cele bune! :)
0
05-03-2010, ora 13:32
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
buna ziua, va mai deranjez cu ceva neclaritati. In primul rand as vrea sa stiu ce parere aveti de Formula Candida(daca ati auzit) este buna ?...As vrea sa incerc o cura de detoxifiere dar in acelasi timp as vrea sa fac si pentru candida ceva, s-a cam extins in organism si mi-e frica sa nu aiba urmari mai grave, insa vreau ceva natural pe baza de plante, bineinteles ca o sa fac si local. Despre regimul alimentar pentru candida ce stiti?..ce trebuie mancat si ce nu?..am gasit eu pe net ceva dar se cam contrazic intre ele site-urile si am unele nelamuriri : de exemplu iaurt am voie sa mananc sau nu? unii zic ca da altii zic ca numai daca nu este pasteurizat poti sa il mananci, despre fructe la fel am gasit ca nu ai voie ca sunt acide, altii zic ca se mananca fructe, ce fructe anume pot sa mananc?.si despre cartofi la fel ba ai voie ba nu ai voie, nu stiu ce sa mai inteleg ( vreau sa stiu daca pot manca cartofi fierti sau copti, sau trebuie exclusi din alimentaie in aceasata perioada) restul am cam inteles ce se poate manca si ce nu. Daca mai aveti si alte sfaturi le accept cu mare placere..multumesc, o zi buna.
0
05-03-2010, ora 19:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
După câte am observat, i-a fost ştearsă postarea d-nului Bulat. :(
Doamnă Simonika, vă răspund în câteva minute. Mulţumesc pentru înţelegere! :)
0
05-03-2010, ora 20:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Formula Candida este un supliment alimentar deosebit de eficace, dar trebuie administrat conform schemei pe care o puteţi citi pe prospectul aferent produsului, şi dacă puteţi, vă rog să luaţi şi un produs probiotic.
În privinţa regimului alimentar, mi se par exagerate dietele propuse de unii nutriţionişti. Din punctul meu de vedere, un om poate mânca orice este sănătos. Dacă un om are sistemul imunitar stabil şi puternic, poate mânca orice este sănătos, inclusiv fructe, cartofi şi alte alimente, care, în mod aparent, ar fi contraindicate. Dvs. nu aveţi un sistem imunitar puternic, ceea ce vă impune indirect anumite restricţii. Vă rog să evitaţi următoarele (pe cât posibil):
- ciupercile;
- drojdia şi produsele care conţin drojdie;
- oţetul şi produsele care conţin oţet, în special murăturile;
- alcoolul;
- cafeaua şi tutunul;
- produsele din carne procesată, afumată, sărată, supracondimentată (salam, parizez, şuncă, etc.);
- produsele de patiserie şi cofetărie;
- produsele care conţin zahăr rafinat (aveţi voie doar zahăr integral de trestie (doar ocazional));
- brânzeturile rafinate/procesate (brânză afumată, brânză cu mucegai şi alte astfel de "delicatese"), etcetera.

Puteţi consuma fructe, chiar dacă unele sunt contraindicate, legume, iaurt (kefir), cartofi fierţi sau copţi, ouă, etc. Nu puteţi să aveţi multe restricţii, pentru că puteţi deveni subnutrită sau chiar anemică, ceea ce nu v-ar avantaja în niciun fel.


Toate cele bune!
P.S. Vă scriu mâine mai multe detalii, acum nu mă simt bine. Mulţumesc pentru înţelegere.
0
05-03-2010, ora 21:00
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile care mi le-ati dat si va rog sa scuzati deranjul, puteati sa raspundeti si maine nu era problema, cand aveti timp.Toate cele bune si dumneavoastra si multumesc inca odata
0
06-03-2010, ora 00:30
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Cum sa scapi foarte usor de aceasta problema, constipatia nu este o boala, este o intirziere a eliminarii.Te sfatuiesc cu ceea ce te hranesti, incearca sa consumi mai rar fainoasele, carne si branza, chiar aceasta iti produce intarzierea.
0
06-03-2010, ora 11:55
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
As vrea daca se poate sa imi dati un sfat si in candidoza bucala cu ce trece? am limba incarcata si ma cam incomodeaza:( folosesc apa de gura corsodyl am auzit ca e buna insa nu prea se vede vreo ameliorare, ce altceva as putea sa folosesc?
0
11-03-2010, ora 20:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

O să încerc să vă lămuresc cât mai pe înţelesul dvs.
Candida albicans este un fungus, o ciupercă existentă în mod nomal în miertoflora organismului uman. Ea este ţinută sub control de flora intestinală probiotică, neputându-se înmulţi în condiţii de echilibru intestinal. În cazul apariţiei unor anumite perturbări, ca cele produse de consumul anumitor medicamente ca: antibioticele, anticoncepţionalele, corticosteroizii/glucocorticoizii, anumiţi inhibitori hormonali, hormonii de creştere, etc., se creează condiţii favorabile pentru hiperdezvoltarea fungilor, a unor ciuperci, printre care şi Candida Albicans, cea mai frecventă specie.
Antibioticele, de pildă, pe lângă faptul că distrug flora probiotică, floră care inhibă hiperdezvoltarea fungilor, lasă în urmă şi multe celule moarte, celule cu care se grăneşte Candida şi se înmulţeşte într-o veselie de nedescris. Antibioticele au capacitatea enormă de a-i crea candidei un adevărat paradis de înmulţire. În cazuri foarte grave, din cauza unor anumiţi factori, printre care şi consumul cronic de antibiotice, se poate produce o candidoză sistemică, una dintre cele mai grave forme.

În altă ordine de idei, vă rog să ţineţi cont de următoarele sugestii:
- Detoxifiaţi-vă organismul cu ajutorul unei cure cu argilă Bocan sau argilă albastră de Răciu, respectând instrucţiunile pe care le veţi primi;
- Refăceţi-vă flora probiotică prin administrarea de kefir (iaurt) + 2 capsule de Lactobacilus acidophilus (Ac-zymes, de exemplu, de la Calivita sau orice alt produs care conţine această bacterie benefică);
- Eliminaţi din alimentaţie, pe cât posibil, produsele pe care le-am menţionat în mesajul anterior (tot ce este industrializat, rafinat, intens procesat);
- Consumaţi cât mai multe legume proaspete sau gătite dietetic, chiar făcute salată cu ulei de măsline (fără oţet, cu puţină lămâie);
- Pentru candidoza bucală, puteţi face gargară (şi clătire a gurii) de 2-3 ori/zi cu apă de gură Floral (de la Apicola) diluată în ceai de gălbelene şi ciuboţica-cucului (Calendula officinalis şi Primula veris/Primula acaulis) şi puteţi bea un ceai complex de două ori pe zi, cu 30 de minute înainte de micul dejun şi cină(gălbenele, salvie, cătină şi măceşe, toate în părţi egale, făcute infuzie);
- Şi, în final, dacă nu doriţi să beţi acel ceai, puteţi lua Formula Candida.


Cam atât! Vă rog să-mi spuneţi dacaă aveţi vreo nelămurire.
Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze :)


Cu multă plăcere şi respect,
Mr. Nick ;)
0
12-03-2010, ora 01:25
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
Detoxifierea daca o fac cu argila de bocan este necesar sa mai iau su colon help? adica colon help este pentru colon iar argila pentru intreg organismul presupun, care este mai indicata ? In rest am inteles si multumesc pentru sfaturi, toate cele bune va doresc si dumneavoastra.
0
12-03-2010, ora 20:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Nu, puteţi lua doar ColonHelp, conţine şi argilă, am uitat (mi-am reamintit după ce v-am citit mesajul). Colon Help ajută tot organismul, nu numai colonul, dar organul ţintă este colonul.

Să fiţi binecuvântată cu multă sănătate, numai bine :)
Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
20-03-2010, ora 12:56
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
buna ziua din nou, in speranta ca nu deranjez prea des as vrea sa va mai intreb ceva, am auzit ca extractul de seminte de grapefriut este foarte bun pentru tratarea candidozei locale si asa ca am incercat si eu si mi-am luat de la farmacie picaturi de extract din aceste seminte, precum si solutie diluata de peroxid de hidrogen (apa oxigenata), insa spre surprinderea mea a doua zi dupa ce am inceput spalaturile cu aceste solutii a inceput sa ma usture limba si gingiile( mentionez ca pana acum aveam numai limba alba incarcata dar nu ustura) si am observat ca se extinde aceasta candidoza si pe gingii si pe obraji :(, am oprit tratamentul si m-am dus la farmacie sa iau ceva sa imi treaca asa ca am luat badijonaj cu nistatin, de 2 zile urmez acest tratament si deja s-a mai ameliorat. Care sa fie oare cauza, e posibil sa am vreo reactie adversa la grapefriut? pentru ca totusi scrie pe eticheta ca e antimicotic si e utilizat pentru candidoze:(. Farmacista a zis ca aceste produse sunt acide si nu sunt indicate deoarece creeaza mediul propice pentru a se dezvolta candidoza. Nu mai cunosc persoane care sa fi luat asa ceva si sa stiu daca la ei a functionat sau nu, cert este ca la mine nu mers:(, as vrea daca se poate sa stiu care este parerea dumneavoastra, va multumesc si va doresc o zi buna
0
24-03-2010, ora 19:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Cine v-a recomandat să folosiţi apa oxigenată, chiar şi diluată, în mediul intern (în cavitatea bucală)?
Extractul din seminţele de grapefruit este foarte eficient, unul dintre cei mai eficienţi agenţi antimicotici (acest extract prezintă inocuitate, adică posedă însuşirea de a fi lipsit de pericol, de a nu fi vătămător pentru organism). Reacţiile negative au fost amplificate de apa oxigenată!!!
Din păcate, la unele persoane, aplicat sub formă topică în mediul intern al gurii, sub formă de lavaj/spălătură, produce iritaţie mecanică (la cea mai mică frecare a limbi, printre altele, determină iritaţii însoţite de usturimi, roşeaţă, chiar şi umflături sau exacerbarea infecţiei fungice, dar nu neapărat, nu este o regulă, depinde exlusiv de reactivitatea organismul, de reactivitatea locală). În astfel de condiţii, acest extract este recomandat a fi luat prin ingerare, prin înghiţire totală (30 de picături diluate în 100 ml de apă plată, de 2, 3 ori/zi).
Preparatul este foarte bun, l-am testat pe mine, credeţi-mă pe cuvânt de onoare. :)

Sugestie: Continuaţi badijonajul cu nistatin aşa cum v-a fost recomandat şi, pe lângă acesta, ar fi foarte util şi produsul Protectis (tablete masticabile - 1/zi).
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică:)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
25-03-2010, ora 16:12
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
Va cred pe cuvant, m-am gandit eu ca de la apa oxigenata trebuie sa fie si am incercat fara apa numai cu acest extract, insa din pacate la mine apare acea reactie adversa de usturime si inrosire.nu imi ramane decat sa il folosesc intern dar ma intreb oare daca am alergie la el cand il folosesc local ( bucal) e bine sa il inghit, nu o sa am vreo reactie adversa si asa? Va multumesc pentru lamuriri si bineinteles ca mi-ati fost de ajutor.O zi buna va doresc
0
26-03-2010, ora 21:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Reacţiile pe care dvs. le experimentaţi, usturime şi înroşire, nu sunt obligatoriu reacţii alergice, pot fi doar reacţii de hipersensibilitate non-alergică tegumentară, atât. Şi totuşi, nu aveţi această siguranţă, deci, mai bine nu-l administraţi intern sub nicio formă.


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!
Cu multă plăcere,
Mr. Nick:)
0
22-08-2018, ora 14:33
paulia
Nu este medic/terapeut
paulia
Buna!Si eu am dimineata limba alba si gura FOARTE uscata, e posibil sa fie candida?
Deasemeni imi cade parul, am acnee, transpiratie urat mirositoare la sub brat, respiratie urat mirositoare, lipsa de fier.M AM gandit ca poate am paraziti si am luat tinctura de propolis, e bine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produse naturale pentru curățarea colonului (detoxifiere naturală)
  • Cum elimină corpul substanțele toxice?
  • Detoxifierea ficatului - o abordare științifică
  • Noi descoperiri legate de detoxifiere și prelungirea vieții
  • Detoxifierea corpului - metode, sfaturi și recomandări
  • Detoxifierea organismului - ce trebuie să știi
  •