intrebare

12-11-2009
eugen58
Nu este medic/terapeut
eugen58
In urma examenului RMN am fost diagnosticat cu; modificari degenerative discale lombare inferioare, si tendinta la hernie posterioara L1-L3 si L5-S1, si osteofite verterale lombare.Intrebarea mea este; durerile pot radia in fese, vezica, rinichi, picioare ? Simt o iritare [ arsuri] in regiunea rectului este tot din aceasta cauza?
3 comentarii
0
14-11-2009, ora 16:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Intr-adevar, compresiunea radiculara (hernia de disc) poate genera simptomatologia descrisa de D-voastra.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-11-2009, ora 18:51
eugen58
Nu este medic/terapeut
eugen58
Multumesc d-lui Dr pentru raspuns. Da, am consultat un neurochirurg si raspunsul a fost ca: nu este nevoie de operatie si mi s-a recomandat fizioterapie. Daca santeti amabil sa-mi explicati in ce consta tratamentul si daca sant recomandate baile termale Va multumesc anticipat.
0
14-11-2009, ora 20:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Exista o seama intreaga de proceduri, iar in cazul acesta exeperienta personala ma face sa am incredere in hidro-kineto-terapie (inot).
Celelalte proceduri (electrice, magnetice, impachetari, namol, parafine etc) au doar un rol simptomatic, pasager si nu un rol cauzal ca in cazul kineto-terapiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.