dupa tratament - laringita, diaree apoasa

14-02-2009
Monicana
Nu este medic/terapeut
Monicana
Am un bebe de 6 luni care a fost internat in spital cu laringita facand tratament intravenos cu ampicilina si cortizon. La externare mi s-a prescris augumentin si peritol. A doua zi de la externare (pe 3 februarie) a inceput sa aiba diaree apoasa cate 8-10 scaune pe zi. Am inceput imediat regim alimentar cu mucilagiu de orez, morcov fiert- piure sau supa, banana, branza de vaci. A treia zi am inceput sa ii administrez biotics baby, dar chiar daca nu mai erau apoase, bebe continua sa aiba cate 5-6 scaune de culoarea mustarului cu alimente nedigerate pe zi. I-am introdus lapte fara lactoza scaunele dupa trei zile fiind de 3 pe zi (in mod normal ar fi avut maxim doua pe zi). La o saptamana, atat eu cat si sotul meu am inceput sa avem diaree deschisa la culoare, albicioasa, care uneori plutea, crampe abdominale si sotul meu prezenta si voma, dureri musculare si oboseala. Am considerat ca aceste ultime doua simptome erau "normale", avand un un program de munca foarte incarcat, iar in ce priveste celelalte simptome, amandoi vreo indigestie. In ziua in care am inceput si noi sa avem aceste simptome, i-am facut lui bebe examenele de coprocultura si coproparazitologic, ambele iesisnd negative. Cand am vazut ca scaunele au ramas la numarul de trei ( mananca foarte mult) si sunt normale, am reinceput sa introduc treptat laptele praf normal, combinat cu cel fara lactoza, pana cand i l-am scos de tot. La cateva ore (astazi dimineata la ora 5)a reinceput diareea apoasa - 7-8 scaune pana acum. i-am reintrodus laptele fara lactoza, si smecta. Acum ultimul scaun a fost aproape normal. Mentionez ca marti va face doua saptamani de regimul alimentar mentionat mai sus fara intrerupere. Sotul meu a luat imodium si de ieri nu a mai avut scaune. Eu am avut numai unul astazi, moale si albicios. Mai avem un baietel de 4 ani si jumatate care nu are nimic. Nu stiu ce sa fac. Acum nu mai cred ca eu si sotul meu avem o simpla indigestie si nu stiu daca bebe nu are altceva sau i-am introdus prea repede laptele fara lactoza. In aceasta perioada, nu a facut niciodata febra si nu a vomat. Va rog frumos ajutati-ma.
4 comentarii
0
15-02-2009, ora 08:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Diareea voastra nu are legatura cu diareea copilului.Augmentinul pe care trebuia sa-l ia acasa l-a terminat?Diareea apoasa de ieri a aparut sub terapie cu antibiotic? Pana la 6 luni foloseai laptele praf normal, integral?
0
15-02-2009, ora 16:06
Monicana
Nu este medic/terapeut
Monicana
Da, a terminat augumentinul. A mai facut sase zile tratament cu biotics baby (in prospect scria ca trebuie continuat inca o saptamana dupa ce termina antibioticul), si in a saptea zi a reinceput diareea apoasa, fara a mai avea tratament cu antibiotic. Pana la diaree am folosit Bebelac cu care i-a mers foarte bine si nu a avut niciodata diaree.
0
15-02-2009, ora 20:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-i mai da nici biotics, sa manance numai de regim [ supa de morcov, zeama de orez, piure de banana, mar ras ] pana are copilul un scaun normal si apoi introdu-i laptele normal, Bebelac.
0
16-02-2009, ora 10:48
Monicana
Nu este medic/terapeut
Monicana
Va multumesc mult de tot.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.