dureri de cap zilnice, ameteli puternice, bufeuri sau frisoane, frica permanenta..

24-10-2008
aridana
Nu este medic/terapeut
aridana
am facut analizele ca sa vedem daca se descopera ceva in cazul starilor mele (tensiune mare oscilanta dureri de cap zilnice ameteli puternice bufeuri sau frisoane frica permanenta agitatie neliniste furnicaturi in corp cap maini...) si s-a descoperit proteina c reactiva 15 vsh 20 ca 7.9 si cortizol 668.vreu sa va rog sa ma ajutati cu interpretarea analizelor sau cu o parere.de ce cortizolul e asa mare ?poate fi cauza tuturor simptomelor si cardiovasculare si neuro pe care le resimt zilnic si pe zi ce trece tot maiaccentuaute.oricum o sa merg la medic dar as vrea si o parere de dvs.vreau sa spunca am 27 de ani si in prezent iau concor pentru tensiune si palpitatii.sunt supraponderala.sa fie vorba de ceva doar pe baza de stres sau am cititi ca cortizolul se elibereaza si in caz de tumori(am facut rmn la hipofiza si suprarenale si nu se vede nimik).astept raspuns si va multumesc
3 comentarii
0
25-10-2008, ora 15:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa mergi neaparat la endocrinolog cu aceste analize.Probabil ai un sindrom Cuching, boala argumentata de nivelul mare de cortizol, obezitate, hipertensiunea arteriala, starea de neliniste, iritabilitatea, anxietatea, durerile de cap.Probabil ai si dureri osoase [proteina C reactiva marita ], dereglari de ciclu etc..Solicita bilet de trimitere la endocrinolog.
0
06-11-2008, ora 22:06
rolii
Nu este medic/terapeut
rolii
DISPERAT VA CER AJUTOR
As avea mare nevoie de ajurorul dumneavoastra si ma bazez pe acesta deoarece am indraznit sa scriu pe acest site care mi s-a parut cel mai serios, adica:intrebare si raspuns, nu numai intrebare ca pe celelalte site-uri.Numele meu e marius, am 44 ani, si sunt alcoolic, desi mi-e greu sa recunosc, sunt din craiova, dar lucrez in strainatate ca sofer.Acum un an m-a oprit politia si mi-a retinut permisul pt alcool pe timp de 6 luni, mi l-au dat inapoi cu conditia ca peste un an de zile sa revin sa fac analize sa constate daca am mai baut.Beau zilnic aprox 2 l vin, rare sunt zile cand nu beau.Am realizat gravitatea problemei si de 4 zile nu am mai pus picatura de alcool in gura, dar as avea o intrebare :INTR-O LUNA, DACA URMEZ CU STRICTETE REGIMUL ALIMENTAR SI TOT CE IMPUNE TRATAMENTUL PENTRU FICAT;CREDETI CA AM VRE-O SANSA DE RECUPERARE IN ASA SCURT TIMP.Nu am ciroza...am ajuns doar in faza in care ficatul e inflamat.Va rog frumos ajutati-ma cu un regim alimentar corect, ceaiuri...si tot ce e necesar sa fac si sa iau.Spuneti-mi ce e strict interzis si ce e foarte indicat.Am auzit ca usturoiul e foarte bun, desi eu stiam contrariul.Ajutati-ma va rog.Va multumesc mult
0
12-09-2009, ora 17:51
achim liliana
Nu este medic/terapeut
achim liliana
nu te superii ca iti scriu Eu nu sint medic dar stiu ceva ce te ajuta suta la suta Marius te rog incearca apleacate pe genunchii si toata nelinistea ta spuneio celui ce ne-a creat El te asculta varsa tot oful inimii tale inaintea lui sa sti ca El nu trece niciodata pe linga cineva care-i cere ajutorul D-NUL SA TE BINECUVINTEZE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Despre frică
  • De ce apar bufeurile?
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apar frisoanele?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Bufeurile ar putea semnala un risc cardiovascular crescut
  • Uleiul esențial de portocale poate reduce simptomele stresului post-traumatic
  • O nouă clasă de medicamente ar putea ameliora bufeurile specifice menopauzei în 3 zile
  •