intrebare.. sa mai fac si alte investigatii?

18-08-2008
ioanac
Nu este medic/terapeut
ioanac
am facut o echo regiune cervicala, deoarece simteam ca ma arde zona gatului intre barbie si tiroida si ma doare fata(ciudat nu?).
rezultat.
tiroida normala, parotide normale, glande submandibulare neomogene bilateral fara alte formatiuni,
fara mase ganglionare.
Trebuie sa ma ingrijorez, sa mai fac si alte investigatii?
Multumesc"!
4 comentarii
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
POsibil sa ai un reflux gastroesofagian.. cu o gastrita sau un ulcer. si ca urmare a refluxului sa facut o faringita iritativa( asta ar explica usturimea din gat.)
poti face investigatii gastrice.( tranzit baritat esofagian sau endoscopie)
tine regim alimentar ( fara acru, condimentat si acidulat.).
0
18-08-2008, ora 00:00
ioanac
Nu este medic/terapeut
ioanac
multumesc domnule doctor!
intrebarea mea era daca sa ma ingrijorez in privinta faptului ca am glandele submandibulare neomogene!
am sigur si un reflux gastric dar acum nu stiu ce sa fac cu glandele astea submandibulare neomogenr!(ma repet>>)
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu faci nimic.
glandele raspund de producerea salivei... ele reactioneaza la stimulii perceputi in cavitatea bucala( acru, iute, dulce amar..s.a.0
deci are o legatura si cu problema gastrica
Tii regim alimentar strict, tratezi problema gastrica si se rezolva si cu glandele submandibulare!
0
19-09-2008, ora 00:00
KenZo92
Nu este medic/terapeut
KenZo92
Am si eu o intreabre...am urechea stanga infundata de vreo 3 zile..si sunt si racit de vreo 3 sapt...nu ma doare...dar este o senzatie urata ca si cum as vorbi dintr-o galeata...mie frica sa ma duc la orl...mi-am pus picaturi de octocalm in urechea stanga dar nimic...acum iau nurofen pt gripa si raceala...are vreun efect pt ureche ?? ce sa fac ?? va rog ajutati-ma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •