intrebare

18-07-2008
giancarlos
Nu este medic/terapeut
giancarlos
buna ziua!
ma confrunt de aprox 3 luni cu urmatoarea simptomatologie:
durere ureche partea dreapta, fata tumefiata mai ales in zona pometelui drept(a fost mai umflata dar acum este doar usor umflata-am luat de 2 ori augumentin), senzatia de usturime, ( arsura )pe partea dreapta a fetei, durere masea pe dreapta -molarul de minte.
mi-am extras maseaua de minte si au disparut durerile de maxilar (un doctor orl-ist mi-a gasit si o adenopatie submandibulara dreapta pe care nu cred ca o mai am acum). mai mult, doctorul a suspicionat o sinuzita maxilara fiindca imi curgea putin nasul pe dreapta.mi-am facut o radiografie sinusuri iar doctora nu a vazut numic in neregula la sinusuri-mi-a scris ceva de genul hipertrofia foselor nazale si deviatie sept.-dreapta.
in prezent, am ganglioni(mai multi si mai mari pe stanga-tot submandibular), durere nas, ureche, fata -toate pe dreapta, insotite de senzatia de usturime -arsura. ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca a inceput sa ma doara si in gat in interior si exterior si tot ca o arsura si tot pe dreapta.
am dureri retrosternal si usor (si nu permanent ) la inghitire.
mi-am facut un tranzit baritat si doctora a zis ca nimic nu este in neregula cu exceptia unui usor reflux gastric.
intrebarea mea este de ce aceste simptome sunt preponderent pe partea dreapta si de ce persista, si apoi care este explicatia aparitiei ganglionilor pe stanga?
a mai ramas doar laringele care trebuie investigat si o sa ma duc la doctor cat mai repede
si inca ceva, limba este incarcata (alb) cu o usoara tenta maronie, iar pe laterale mi-au aparut 2 zone rosii care ma ustura aproape permanent.
multumesc anticipat pentru raspuns(uri )!
2 comentarii
0
10-08-2008, ora 00:00
litera
Nu este medic/terapeut
litera
ceea ce ai se numeste nevralgie secundara de trigemen si trebuie sa controlezi durerea f bine intrucat nu trece cu calmante.este localizata pe partea dreapta.eu am avut o otita si nu am tratat-o la timp si mi-a afectat si maxilarele sau mai bine zis articulatia temporo-mandibulara.mi-am scos un molar de minte inclus si au inceput durerile care dureaza de vreo doi ani.ce zici de asta.?daca doctorii nu-ti vor gasi o caua organica si sunt sigura ca nu iti vor gasi va trebui sa mergi sa faci acupunctura pt acele dureri inainte de a-ti modifica intreg stilul de viata.iar cele doua zone care te ustura permanent sunt niste afte provocate de un staphilococ trebuie sa iei un antibiotic.dar inainte de asta fa-ti si un exudat faringian.dar nu neglija nevralgia de trigemen.citeste pe net despre ea.sanatate
0
10-08-2008, ora 00:00
litera
Nu este medic/terapeut
litera
specific pt nevralgia de trigemen este caracterul de arsura pe traiectul obraz nas si gat uneori in spatele urechii si este unilaterala adica candpe o parte a fetei cand pe alta.trigemen este nervul care inerveaza fata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.