din cauza unei raceli grave sa faci pareza temporara?

19-02-2008
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
este posibil ca din cauza unei raceli grave sa faci pareza temporara?multumesc
4 comentarii
0
02-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pareza faciala poate aparea in urma expunerii la frig si curent (pareza a frigori) si in unele situatii pot aparea nevrite virale, insotite de pierderea temporara a sensibilitatii sau dureri nevralgice, care se trateaza cu corticosteroizi in cura scurta si eventual gabapentin sau pregabalin pentru dureri.
0
02-03-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
multumesc pentru raspuns
0
26-11-2010, ora 22:45
deeyutza1991
Nu este medic/terapeut
deeyutza1991
Buna seara, as avea si eu o intrebare. Locuiesc in Irlanda si e foarte frig momentan, acum 5 zile am avut undeva de mers si am asteptat vreo 40 de min in statia de autobuz. Mi-au inghetat picioarele si am stiut ca am sa racesc ptr ca sunt foarte sensibila. A doua zii m-a luat raceala. Am stat mereu in pat din cauza ca am avut febra si tremuram de frig mereu desi in casa era foarte cald. De cand am racit am observat ca nu mai pot fuma, am incercat sa fumez o tigara si avea un gust oribil, si imi venea rau de la stomach, pana si mirosul era la fel de oribil. Fumez de 2 ani si nu am avut niciodata probleme dinastea. Inca ceva, nu pot manca, daca mananc odata pe zii mi-e rau dupaia si ma doare stomacul ( am si diaree). Am o tusa foarte enervanta, la inceput cand tuseam ma durea foarte tare in piept, si inca e putin la fel, desi tusesc mai des. Am luat medicamente pentru raceala mereu, am baut ceaiuri, dar aceste simptome nu le-am mai avut niciodata desi am avut raceli mai grave si mi-e cam frica. As dori sfatul unui medic desi am sa consult unul Luni, dar aici nu sunt asa buni medicii si sunt sigura ca o sa-mi zica ca sunt bine. Multumesc
0
20-12-2010, ora 23:41
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este bine de facut o radiografie toracica pentru aceasta tuse si eventual tratament cu Claritromicina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •