Sforaie foarte tare - tratament?

22-10-2008
bianca.ioana
Nu este medic/terapeut
bianca.ioana
Sotul meu in varsta de 44 ani sforaie f. tare. A fost la medic ORL si ia spus ca ar trebui sa faca o operatie de scurtare a omuletului? Credeti ca este bine? Poate avea efecte negative aceasta surtare a omuletului?Ce ma sfatuiti?
Multumesc, astept raspuns.
10 comentarii
0
23-10-2008, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da, este bine si este necesar sa faceti aceasta interventie.
cel mai simplu si mai usor de suportat pentru pacient este interventia cu Radiofrecventa.
0
23-10-2008, ora 15:40
bandi
Nu este medic/terapeut
bandi
buna ziua. as dori sa intreb, cum scap de o sinechie, in nara stanga, situata putin mai in spate, deoarece am fost cauterizat de doua ori, mi sa pus un film de separare, vre o 3-4 zile. nu ma doare, ma deranjeaza un pic stiind ca e acolo.dupa ce se scoate plasticul acela de separare, e bine citeva ore, dupa care se lipeste la loc. ce pot sa mai fac? cauterizare, sau operatie nu mai vreau. va multumesc
0
23-10-2008, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. nu poti sa faci nimic.
intradevar cauterizarea si interventia chirurgicala provoaca o reactie de aparare din partea organizmului si fibrina se reface.
Cel mai indicat este sa fie inlaturata acea sinechie cu RADIOFRECVINTA... actiunea undelor radio este perceputa de organizm mai putin traumatizant de aceea reactia inflamatorie si edemul local sunt mai mici.
0
27-10-2008, ora 14:39
bandi
Nu este medic/terapeut
bandi
buna ziua. va multumesc dl doctor. as vrea sa va mai intreb, sinechia sa refacut, sa unit cu septul in partea de sus, in nara pe vre o 2mm. la noi la timisoara nu cred ca exista radiofrecventa, sa pot face cum spuneti.dar cu sinechia asta, ca nu ma deranjeaza f.mult, se poate trai fara complicatii? ca as lasa o asa atunci, pina am posibilitatea sa fac ceva mai putin traumatizant si cu vindecare mai buna. va multumesc mult
0
27-10-2008, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca o sinechie nu impedica respiratia nazala pe acea parte. nu este obligatoriu sa va grabiti.
Mergeti odata la 6 luni la control pentru a vedea cum evalueaza.
0
27-10-2008, ora 16:26
bandi
Nu este medic/terapeut
bandi
multumesc mult dl doctor. sinteti f.amabil. daca e bine pina la vara, o sa ma programez la dv, chiar daca e departe, sa rezolvati cu sinechia. va multumesc mult de tot
0
27-10-2008, ora 16:37
bandi
Nu este medic/terapeut
bandi
am uitat sa va spun, acum dupa cauterizare, folosec ulei de galbene, si ulei de catina. pun in nas de 5-6 ori pe zi, poate nu se lipeste sinechia. sinechia e de vreo 2mm, pot respira, si oricum sint si dependent de picaturi de 12 ani.radiofrecventa e dureroasa? mersi mult. d zeu sa va dea sanatate
0
27-10-2008, ora 18:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ca si tratament vazoconstrictor.. folositi.. Nostamin.
Cautati o farmacie unde se prepara Colargol.. si face.ti cura de 10 zile.
O sa va ajute sa respirati mult mai bine.
Tratamentul cu radiofrecventa se face sub anestezie locala.. senzatia este de caldura. locala.
0
29-10-2008, ora 16:52
bandi
Nu este medic/terapeut
bandi
buna ziua dl doctor. ma scuzati ca tot intreb, dar dupa sarbatori, as veni la dv, totusi, sa rezolvati cu sinechia, chiar daca nu ma deranjeaza prea mult, dar nu e normal sa fie acolo, mai ales ca folosesc si picaturi mereu (2-3)pe zi. operatia necesita internare? radiofrecventa are contraindicatii?complicatii?ca am inteles cauterizarea de multe ori nu e prea bine. oare se va rezolva atunci sa nu mai folosesc picaturi? va multumesc ptr intelegere
0
29-10-2008, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiofecventa este perceputa de de organizm mai putin invaziv.. si nu avem reactie inflamatorie si edem postinterventie.
Contraindicatii nu are.
Inrterventiea se face in ambulator, cu anestezie locala.
dar daca veniti de la distanta, opot sa va internez pentru o zi sau sa va cazati la hotel ca sa pot vedea rezultatul si in ziu 2.
Vorbim la telefon cand va hotarati sa veniti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •