am onicomicoza de 2 ani aproape la degetele de la picioare...

23-04-2008
myshadow
Nu este medic/terapeut
myshadow
am onicomicoza de 2 ani aproape la degetele de la picioare. e cea mai jenanta boala cred. si de ceva timp ma dau cu dermogent. vad o schimbare - imi creste unghia bine incet, dar creste bine eu asa vad. e ok sa mai urmez tratamentul asta? sau e pe cat se spune de grava si trebuie facut ceva mai mult si ce vad eu este superficial?
4 comentarii
0
23-04-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
onicomicoza inseamna ca este ciuperca la unghii. dermogent nu este un antifungic, adica nu este un anticiuperca, in principiu nu trebuie sa aiba efect si daca are inseamna ca poate nu e onicomicoza, ati facut analiza din unghia??
dr Akram SALEM
MEDIC DERMATOLOG
0
24-04-2008, ora 00:00
myshadow
Nu este medic/terapeut
myshadow
nu am facut analiza dar sunt sigura ca este. se potriveste foarte bine, adica unghia putin ridicata, galbena pe interior si este moale asa pe interior are o structura ca un burete. ce sa iau daca dermogentul este ineficient? multumesc pentru raspunsul anterior
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
sa stiti ca unghia se " exprima" aproape in acelasi mod indiferent de cauza, ea nu se inroseste, nu te mananca, nu se incalzeste.etc...asa ca descriere dvs nu e ceva tipic pt ciuperca!! va sfatuiesc sa faceti analiza...adica examen direct micologic cu sau fara culturi.pt ca tratamentul ciuperci este lung si costisitor si e pacat sa tratati o ciuperca care nu exista
sanatate multa
dr SALE
P.S: fiind dermatolog, nu pot sa va dau medicament fara sa vad unghia...din principiu...sorry
0
24-04-2008, ora 00:00
myshadow
Nu este medic/terapeut
myshadow
da, da cred ca aveti dreptate. dar nu m-am dus pana acum ca e jenant.o sa ma duc acum sa fac o analiza.m-ati convins. mie mi-a fost si frica asa pentru ca am citit prin reviste peste tot ca daca e onicomicoza necesita operatie sau chiar smulsa unghia :O
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •