Insufienta cardiaca + hipertensiune arteriala

01-04-2007
mara3000
Nu este medic/terapeut
mara3000
Am insuficienta cardiaca, angor de efort agravat, hipertensiune arteriala, dislipidemie.Nebiletul imi este recomandat jumatate de comprimat de 5mg, dimineata.Dar tensiunea o am oscilanta.Astazi 1.04 intre valorile 9cu6 si 12 cu 6, 5.Am presiune in urechi, durere precordiala, am si diagnosticul insuficienta cardiaca bazala.In aceste conditii, pot lua Nebilet? Cand si cum ?
9 comentarii
0
06-04-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
Nebiletul este un medicament important in cazul dvs si ar trebui sa il luati in continuare. Oricum, valorile tensiunii determinate de dvs (cu un aparat electronic presupun) s-ar putea sa nu fie cele reale. Doza de Nebilet se individualizeaza in functie de frecventa cardiaca si tensiunea arteriala. Va sugerez o vizita la medicul de famiilie.
0
07-04-2007, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Betablocantul selectiv nebilet este un medicament esential atat in insuficienta cardiaca pe care spuneti ca v-a fost diagnosticata cat si pentru hipertensiunea arteriala primitiva. Este extraordinar de important deoarece acest medicament CRESTE supravietuirea, deci nu intrerupeti niciodata administrarea acestuia fara acordul medicului. La inceputul administrarii betablocantul are niste efecte nedorite si anume exact cele mentionate de dvs. Daca sunteti pe la inceputurile administrarii de nebilet, stati linistit acest lucru este normal si se v amelora pe parcurs pana la disparitie. ATENTIE: intreruperea betablocantului brusc poate duce la deces, deci nu va jucati cu acest medicament.
In speranta ca am fost destul de explicit va doresc multa sanatate.
0
10-04-2007, ora 00:00
dante
Nu este medic/terapeut
dante
Buna seara! Acum un an jumatate am suferit o operatie pe cord deschis.Diagnosticul a fost Stenoza pulmonara severa, de aici rezultand alte probleme cum ar fi marirea ventricului stang, tricuspida nu functiona..mai multe, acum ma simt bine dar nu am putut gasi o explicatie exacta (adica pe intelesul oricarui om)despre aceasta bola.Trebuie sa mentionez ca aceasta bola (stenoza pulmonara) a fost din nastere, dar nu mi s-a spus ca trebuie corectata.A trebuit sa fac aceasta operatie la 19 ani cam tarziu cred eu.Daca cineva poate sa imi dea mai multe detalii despre aceasta boala...voi fi recunoscator.Sper sa primesc un raspuns.La revedere
0
11-04-2007, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua domnule Dante,
In legatura cu boala dvs va pot spune ca stenoza pulmonara reprezinta ingustarea orificiului prin care trece sangele de la inima spre plamani. Alte probleme cum ar fi marirea ventriculuilui stang putin probabil sa le aveti, poate a celui drept. Imposibilitatea trecerii normale a sangelui de la inima spre plamani cauzeaza asa zisele simptome de staza retrograda, adica sangele stagneaza in sistemul venos, pot aparea edeme ale picioarelor (umflarea picioarelor), dureri ale ficatului, si altele. Nu stiu ce explicatie cautati dvs, a cauzei sau explicatia bolii in sine. Cat despre cauza, aceasta v-a fost elucidata ca fiind congenitala. Despre descriere v-am prezentat succint mai sus, sunt multe de spus. Bineinteles ar fi trebuit sa faceti aceasta interventie mult mai devreme pentru a evita supraincarcarea de presiune ventriculului drept, pe care cred ca ati confundat-o dvs cu ventriculul stang. Oricum interventia daca a fost efectuata, boala nu mai reprezinta un pericol pentru viata dvs in acest moment.
Multa sanatate
0
11-04-2007, ora 00:00
dante
Nu este medic/terapeut
dante
Va multumesc frumos pentru raspuns.As mai avea o intrebare daca se poate: Mi-ati spus ca in acest moment boala nu mai reprezinta un pericol pentru viata mea!Este posibil ca, inaintand in varsta sa apara anumite probleme?In documentele date la externare scrie ca, din punct de vedere chirurgical sunt vindecat.Mai mult la ultimul control mi s-a spus ca sunt in regula.Ar trbuii sa ma ingrijorez in privinta trecerii anilor?Cu timpul o sa apara alte complicatii?Cum as putea sa le previn daca ele vor aparea?
0
12-04-2007, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Domnule dante,
Nu as putea sa va spun cu certitudine daca aveti vreo restrictie sau daca aveti sansa de a intampina unele probleme ulterior deoarece nu stiu exact cum anume s-a intervenit chirurgical (cu valva metalica/ biologica/ dilatare comisurala etc etc). In orice caz ar trebui sa va feriti si tratati de fiecare data cand aveti o raceala (adica sa nu o lasati ca trece de la sine), si sa aveti grija la stomatolog, in caz ca veti avea nevoie, sa faceti mai intai profilaxia endocarditei bacteriene (cereti indrumari de la un medic - este vorba de niste antibiotice care se iau inainte pentru siguranta). In rest atat timp cat functia venticulului drept este normala (fapt pe care din nou nu il cunosc, el se poate diagnostica prin ecografie) nu aveti de ce sa va temeti nici acum nici peste 20 de ani.
In sperata ca raspunsul meu v-a multumit, va doresc multa sanatate.
0
28-05-2007, ora 00:00
BRODY
Nu este medic/terapeut
BRODY
Am fost rugata de cineva sa-i cumpar NEBILETsi sa-l trimet prin cineva. Persoana respectiva a uitat sa ia pachetul si astfel am ramas cu medicamentul, pe care nu am cum sa-l folosesc. La farmacie nu vrea asa mi-l primeasca. Daca cineva doreste am 90 tablete de 5mg. Data expirarii 09.2009 Seria de fabricatie 63549.
0
10-01-2009, ora 17:03
netbay
Nu este medic/terapeut
netbay
Care e pretul ? Cum il veti trimite ?
0
21-08-2009, ora 20:06
gabisorita
Nu este medic/terapeut
gabisorita
pt.dr Alin am un copil cu TA 18/6 sau a facut o data 22/12 AM FOST LA echocardiografie si nu s-a vazut nimic la mine in oras am fost la Iasi si am venit cu dg. HTA st.2 esentiala insuficienta tricuspidiana, prolaps de valva mitrala, foramen ovale patent.Dar toate sant cu semnul intrebarii. As dori un sfat ca nu i-a mers nici un tratament pt. TA. copilul are acum 15 ani si 8 luni si e descoperit de la 14 si 6 luni dar eu mai de mic i-am luat TA si avea cam 12, 13 ani si avea TA 14/8.in prezent ii dau naturiste de hipertensiune si calmante usoare naturiste si TA este 14/8 ceea ce e bine pt. ca nu mai e 18/6 cum o avea de obicei pe el nu-l supara nimic dar cand creste spune ca-l doare pieptul suportabil si capul.A luat metoprolol 100 in 4 prize la 6 ore si i-a fost rau si TA era de f. multe ori 18/6 apoi Atacand dar a luat doar cateva ca cu el a facut TA 22/12. va rog sa-mi dati un sfat si in ce directie sa o iau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.