intoleranta la histamina

02-09-2014
oshea
Nu este medic/terapeut
oshea
Buna seara, am o problema destul de serioasa cu o alergie alimentara care tine din luna aprilie.Am fost la trei medici pana acum, niciunul nu mi-a dat un rezultat concret, am facut o multime de analize dar nimic.Problema e ca in fiecare dimineata ma trezesc cu o gramada de pete rosi umflate ca niste bube pe tot corpul inclusiv pe fata(de pe fata in cursul zilei dispar, de pe maini, picioare, spate chiar si pe abdomen nu dispar, la un moment dat raman doar pete rosi apoi seara de obicei se umfla la loc )si i-mi provoaca tot timpul o mancarime foarte mare chiar si usturime, intepaturi, senzatie de parca as sta pe ace.
Am ajuns de doua ori la urgenta cu edem(mi s-a umflat foarte tare fata cu ochi, buze, frunte ziceai ca sunt un monstru) si durere in gat foarte mare.Ce am uitat sa mentionez este ca din luna aprilie pana acum patru zile am luat Xizal si Aerius si tin si regim, spun acum patru zile pentru ca am ajuns la un alt medic care mi-a dat sa fac o alta serie de analize si mi-a iesit intoleranta la histamina(DAO), mi-a schimbat tratamentul cu Telfast, Ketotifen si Colchicina dar nu sa schimbat inca nimic tot am bube, mancarimi si aproape in fiecare dimineata am un ochi putin umflat si buza de sus de obicei. Ce ma sfatuiti sa mai fac?





















am ajuns de doua n
1 comentarii
0
15-09-2014, ora 10:38
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Consultati un alergolog. Urticaria cronica poate fi de natura autoimuna.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: intoleranta la histamina dieta in intoleranta la histamina

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: