intoleranta la histamina

09-01-2010
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Buna ziua,
Am 41 de ani si o multime de boli.Problema este ca nu prea pot sa le tratez din cauza alergiilor multiple.Sunt alergica la antibiotice, aspirina(am facut soc anafilactic de doua ori), paracetamol, antiinflamatoare, scobutil si multe altele, pe care le suporta organismul 1-2 zile dupa care incep sa am mancarimi pe tot corpul.De asemenea fac alergie la frig, la mucegai, detergenti, la vin rosu, la anumite alimente etc.Intrebarea mea este daca se poate face sau daca exista vreun vaccin pt.aceste alergii, sau daca se pot trata in vreun fel?In urma unor investigatii mi s-a spus ca am intoleranta la histamina dar ca nu exista tratament.
Va multumesc !
17 comentarii
0
09-01-2010, ora 23:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista un tratament insa nu unul cum va inchipuiti dvoastra !
Cauza bolii de care suferiti este intoxicatia puternica a sangelui cat si multor organe importante, printre care in primul rand a ficatului.
Cu alte cuvinte : aveti atatea toxine in sange incat orice alta toxina sosita in el pune corpul imediat in stare de alarma.
Cu orice medicament chimic sau vaccin va daunati practic si mai rau si este exact lucrul pe care ar trebui sa-l evitati si nu sa-l cautati.

SINGURA metoda de vindecare este o cura intensiva si eficienta de detoxifiere cu evitarea la tot ceea ce este nesatos din alimentatie si folosirea de remedii naturiste si homeopate pt. curatirea sangelui si a organelor.
In 3-6 luni cele mai multe alergi ar disparea in acest fel.
Consultati un terapeut naturist si unul homeopat si cititi documentul pe care il gasiti in google daca cautati "Remedii naturiste pentru hepatita si alte bolile insotitoare" cu privire la dieta stricta pe care trebuie sa o tineti caci sangele nu se poate curati cu adevarat DECAT daca eliminati alimentele daunatoare din hrana zilnica.
0
11-01-2010, ora 16:51
mares.anca
Nu este medic/terapeut
mares.anca
marinela, scarface ti-a explicat f. bine.
Eu as concretiza spunandu-ti cum am luat eu:
1. Adsorbant de toxine - argila Algo sau Favisan, sau ce vrei tu, la vrac - si serveste cam 30-40 g odata, in 300 ml apa - aprox. Numai dimineata - asa am luat eu, caci asa mi-a fost mai simplu.
2. Antiinflamator - Cat s Claw (gheara matei)
3. Ceai de 3 frati patati, este antialergii, antitoxic
4. MagAnghinat pt. ficat, cate 4 tablete, de 2 ori/zi, anainte de masa cu 40 minute.
Asa am scapat de alergii, pete rosii pe piele, prurit. Acum pot manca oua.

Afirmatia cu histamina este eronata, de asta te vei convinge dupa detoxifiere.
0
11-01-2010, ora 17:14
marinela sava
Nu este medic/terapeut
marinela sava
Va multumesc pentru sfat, am sa-l urmez cu siguranta si sper ca problemele mele de sanatate sa se diminueze.
0
12-01-2010, ora 22:46
mares.anca
Nu este medic/terapeut
mares.anca
Poti sa faci un pH al urinei, la laborator, sau acasa cu hartie pH metrica. Sigur ai caracter acid, sub 5.5
Ar trebui sa ti-l ridici cam pe la 6.5
Acesta este un indicator al starii acido bazice pt. intregul organism.
Daca iei produse bazice iti vei ridica valoarea pH-ului - urinei si al sangelui.
Ia si Helmi non (este ca indicatie antihelmintic, dar eu il folosesc pt. a-mi mari starea alcalina/bazica).
Daca privesti compozitia, ea arata ca actiunile sunt antiinflamatoare, imunostimulante, si ff bazic prin acele elemente bazice. E o minune.
Este facut de Hofigal. Nu fac reclama, daca stii alt produs bazic, ia din acela (si spune-ne si noua).
Eu iau 4 tablete pe zi, odata, ca sa-mi iau de-o grija.
0
12-01-2010, ora 22:57
mares.anca
Nu este medic/terapeut
mares.anca
Mesaj pt. tine, dai pe "Modificati profilul dvs" si gasesti mai jos.
0
06-05-2013, ora 00:49
cmghostbuster
Nu este medic/terapeut
cmghostbuster
Am si eu o problema care am incercat sa o identific de 2 ani de zile. Am un dosar cat dex-ul de gros de analize si abia de curand am gasit oarecum un diagnostic echitabil pentru ceea ce simt, am, traiesc.
Simptomele sunt :

1. nas infundat cu secretii incolore
2.rinita secretii mucoase deci nu apoase
3. Rinoree la vant, si la frig secretii mucoase si apoase. Combinate.
4. Nas infundat in pozitia culcat cand o parte cand alta. unilaterala
5. Tuse din cauza rinitei si secretiilor posterioare
6. Greata, senzatie de voma si mucus pe gat si din stomac ca sa zic asa.
7. Flegma in gat dupa aproape fiecare masa( spun fiecare pentru ca daca mananc o salata este mult mai bine decat daca mananc o prajitura)
8. Balonari, nu f dese ce e drept.
9. Atacuri de panica (mai nou atata timp fiindu-mi rau ma gandesc ca poate sa-mi fie rau daca merg undeva si astfel am patit sa nu mai am aer sa simt presiune in capul pieptului cutia toracica, furnicaturi in palme si tample, sa nu mai am putere in picioare etc.
10.Anxietate, uneori cefalee, stres, emotivitate
2 ani m-am chinuit cu astea (cu secretiile si raul asta) Am fost si prin turcia, am cheltuit f multi bani fara folos. Mai nou de la atata timp cat mi-a fost rau am inceput sa am si atacuri de panica uneori cum spuneam. AM avut si niste nefericiri in familie (deces), despartire...etc...starea de sanatate oarecum a fost doar in declin.
Stiu ca am alergie la praf de casa acarieni. Am operat deviatie de sept(minora), cornete nazale marite..deoarece ba mi-au spus ca am sinuzita ba ca am rinita ba ca am nu stiu ce etc. secretiile inca sunt si persiste cu tuse si flegma in gat.
Sinuzita nu am(sinusurile sunt curate am facut ct, rmn...dureri nu am)

Asa ca am ajuns de am facut o analiza pentru DAO. Enzima DAO care a iesit 10 intervalul bun fiind intre 14-34 parca. Deci prin aceasta se pare ca as avea si intoleranta la histamina. Am inceput un regim de 3 saptamani doar ca secretiile inca le am cam la fel INSA tusea nu prea o mai am si nici greata si varsaturile. chiar astazi de Paste am facut un test. dupa 3 saptamani de regim am mancat 2 prajituri fara sa iau pastilele de DAOSIN si nu va spun ca la 5 minute m-a luat o tuse teribila cu secretii si expectorattie de mucus si gadilatura in gat si senzatie de voma si voma dar nu cu mancare.
Acum ce as vrea sa stiue cam unde sa ma indrept ca mijloc de tratament.
Regim am tinut 3 saptamani chiar daca deja am slabit 3 kg. Nu mananc paine de nici un fel, lapte, banane, citrice, rosii, carne de porc, peste, dullciuri, sucuri de orice fel, muraturi, bauturi alcoolice etc.
Dar ce sa mai fac pe langa...detoxifiere si mai ce? sa scap mai repede ca nu mai suport...sper din tot sufletul aceasta sa fie cauza(nu ca mi-o doresc) ci cat sper ca in sfarsit am de ce ma lega si stiu acum ce am dupa cateva sute de milioane cheltuite fara exagere( cine nu crede ii fac poze la dosarul cu analize)... rog niste sfaturi credeti ca de acolo mi se trage? si pot scapa de secretii? si se poate trataaaa? sa nu mai am probleme?
0
06-05-2013, ora 00:57
cmghostbuster
Nu este medic/terapeut
cmghostbuster
mi-au fost prescrise si multe medicamente pe parcursul acestor 2 ani datorita secretiilor ca vezi domne ai sinuzita ai nu stiu ce. am otravit organismul. stres. poate si alcool o perioada. datorita medicilor care par a nu avea habar si a da retete dupa ureche si generatilitati si nu individualizat am ajuns de mi-am facut singur vaccinul cu histaminoglobulina. si mai rau am facut ca acesta continea histamina iar eu am intoleranta la histamina...dar daca dupa zeci de spitale vizitate nimeni nu stie sa te indrume si spre disperarea ta banii iti sunt luati si fara folos ce iti mai ramane sa faci decat sa faci de capul tau.
0
15-05-2014, ora 20:26
Andunica18
Nu este medic/terapeut
Andunica18
Buna ziua! Am si eu o intrebare., am facut si eu analiza aceasta intoleranta la histamina si mi a dat urmatoarea valoare 35, 8.nu stiu cum se interpreteaza ma poate informa cineva ?multumesc
0
20-02-2015, ora 13:32
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Eu am fost convins ca am aceasta intoleranta la histamina, fara sa fac analiza de rigoare, dar se pare ca am altceva, cu o simptomatologie in mare masura similara...fapt pentru care am ramas cu DAOSIN neconsumat. Cei cu probleme, in cautarea acestui remediu, ma pot contacta.
0
05-09-2016, ora 12:47
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Intoleranta la histamina este determinata de alte probleme pe care le aveti la intestine.
Cititi pe site-ul Synevo.
Nu este o afectiune principala ci una derivata.
Tb sa vedeti care este afectiunea principala.
Si eu cred ca am asa ceva. Maine ma duc sa imi fac analize.
Am citit pe net car ar tb sa luati o enzima, DAOSIN.
0
21-02-2018, ora 22:10
Loacker
Nu este medic/terapeut
Loacker
Buna ziua,
cine doreste mai multe informatii referitoare la intoleranta la histamina, puteti sa mi scrieti pe email la adresa : karrella@yahoo.com
Eu am aceasta boala, m am chinuit mult pana sa ameliorez simtomele, dar slava domnului acum o tin sub control si duc o viata normala pe care nu am crezut ca o s o mai am vre o data.
Am cateva sfaturi din experienta care v ar putea ajuta.
D na Marinele Sava, daca doriti scrieti mi pe email ul de mai sus, poate va ajut cu informatiile pe care le am.
Precizez ca nu sunt medic. Impatasesc informatii din studiile mele si experienta personala
Va doresc la toti sanatate
1
21-02-2018, ora 22:12
Loacker
Nu este medic/terapeut
Loacker
Nu luati DAOSIN ca tratament, se foloseste doar ocazional.
0
28-03-2018, ora 13:24
eta19
Nu este medic/terapeut
eta19
Loacker, V am trimis astăzi mail, va rugam sa ma ajutați cuinformatii legate de ih -in cazul Dvs ( simptome, tratament, diete)
Mulțumesc !
0
28-03-2018, ora 21:21
Loacker
Nu este medic/terapeut
Loacker
Buna eta 19, am raspuns tuturor celor care mi au scris. Cred ca si tie. Cum te simti?
0
28-03-2018, ora 21:28
Loacker
Nu este medic/terapeut
Loacker
DAO in deficit respectiv exces de histamina poate sa apara si din cauza bolilor digestive. Daca aveti astfel de manifestari faceti si analiza de Calprotectina din materii fecale, vezi la Synevo pe site explicatii. Aceasta analiza indica daca ai sau nu probleme digestive. Sigur mai e si analiza de helicobacter.
Sfatul meu nu luati medicamente ala n dala chiar si naturistele pot face mult rau. Mi a scris o doamna care are mari probleme de la niste alge marine luate tot asa dupa ureche.
Regimul alimentar cu continut redus in histamina este singurul lucru care va poate ajuta.
0
29-03-2018, ora 05:52
eta19
Nu este medic/terapeut
eta19
Loaker, Nu am primit nimic. Adresa mea este eta_tudor@yahoo.com.
Iar eu am scris pe karrella@yahoo.com
Ma interesa care a fost cauza ih ( inteleg ca probl digestive!) și in cât timp ați scăpat de simptome, dieta etc.
Mulțumesc !.
0
22-06-2018, ora 21:43
naty20
Nu este medic/terapeut
naty20
Stie cineva dacă aceasta intoleranta la histamina poate fi data de paraziți intestinali?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Pot să mă vaccinez anti-COVID dacă sunt alergic la mai multe medicamente?
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •