intindere tendon-ligament la talpa

02-05-2009
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
[img]http://img5.uploadhouse.com/fileuploads/3869/38699951fcaf502b0a91511299d2a02896f1096.jpg[/img]
buna ziua.la servici avem niste carucioare pe tare transportam paletii cu material.cand trebuie pus un palet pe carucior, o persoana tina carutzul si o alta impinge paletul pe carutz.Eu am tinut carutzul si am proptit piciorul in roata carutzului ca sa am mai mare sigurantza.in ziua respectiva nu m-a durut nimic.a 2 a zi m-am trezit cu dureri insupotabile in talpa piciorului drept(cel cu care am proptit roata)si s-a umflat.nu puteam sa pun piciorul jos de durere :(.aveam si dureri slabe in lateral la coate si la genunchi, la incheieturi.am fost la municipal, am facut radiografie la piciorul drept, cel in cauza si a fost ok.Doctorul mi-a spus ca un "zgarci" al talpei s-a intins si dupa mai multe ore s-a inflamat si d-aia m-a durut a 2 a zi.Mi-a dat flamezim 5 pastile 1/zi, diclofenac, fasha elastica si gheatza sa pun.dupa 4 zile mi-am mai revenit.apoi am lucrat, lam fortzat si iar s-a umflat si ma durea rau.iar am luat flamexim 5 zile si gheatza, fasha, diclofenac.a trecut o luna, piciorul s-a dezumflat de cca 7 zile DAR am dureri la ambele picioare, in talpa!in fiecare zi ma trezesc cu dureri de parca toata noaptea m-a batut cineva cu bata in talpi :( de ce ma doare si talpa piciorului care nu era afectat?ce pot face sa-mi treaca?multumesc anticipat.
14 comentarii
0
03-05-2009, ora 08:02
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
ce mult m-ati ajutat.o sa recomand si altora site-ul dumneavoastra.multumesc!
0
03-05-2009, ora 10:29
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Dumneavoastra ati postat ieri si asteptati un raspuns avizat in 24 de ore? Daca aveti o urgenta, mergeti la spital, nu asteptati ca cineva sa fie prezent pe forum si sa stea drepti in fata utilizatorilor pentru a raspunde la intrebari. Ieri a fost Sambata, azi e Duminica, Medicii sunt liberi si probabil sunt plecati de 1 Mai.
Sfatul meu este sa faceti un repaus prelungit la pat pentru a permite vindecarea. Luat in continuare antiinflamatoare.
0
03-05-2009, ora 11:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Medicii sunt la datorie oricand.
Probabil aveti o ruptura aponevrotica.
Este necesar un consul specializat.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirugia Gleznei si a Piciorului
0
03-05-2009, ora 17:49
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
Imi cer scuze, m-am grabit, pe un fond nervos.multumesc pt raspunsuri.Nu stiu ce inseamna ruptura aponevrotica insa doar la piciorul drept am avut intindere si dupa cca 1 luna de cand s-a intamplat, ma dor ambele talpi!asta nu inteleg.daca am facut intindere la talpa piciorului drept, de ce ma doare si talpa de la stangul?ce tratament imi recomandati?

Cu respect, o zi frumoasa va doresc.
0
03-05-2009, ora 18:02
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Nu sunt abilitat sa dau sfaturi peste domnul Dr. Marius Uscatu, dar eu cred ca ati solicitat prea mult celalalt picior cand ati avut problema cu cel drept.
Pt domnul dr. : Medicii sunt la datorie oricand, insa nu sunt non stop pe forum, iar eu la asta am vrut sa scot in evidenta. Medicii sunt in spitale, clinici etc. iar cand au timp intra pe forum si isi ofera ajutorul si aici.
0
03-05-2009, ora 22:04
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
Da si asta e probabil.dar merg foarte bine de 2 saptamani si tot ma dor ambele talpi.Ma trezesc dimineatza de parca m-a lovit toata noaptea cineva cu o bata in talpi.Am luat flamexim, sa vad cum ma simt dimineatza.
Multzumesc pt atentia acordata :) O saptamana cat mai usoara si linistita va doresc.
0
03-05-2009, ora 22:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Problema poate fi serioasa si nu este preferabil sa o neglijati. Puteti avea diabet, arterita, sau pur si simplu una din cele peste 30-40 cauze mecanice ale durerilor calcaneene...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirugia Gleznei si a Piciorului
0
15-01-2012, ora 02:18
anamaria.neagoe
Nu este medic/terapeut
anamaria.neagoe
Domnule doctor,
Cu o seara in urma am purtat niste pantofi cu toc inalt la o petrecere, la un moment dat la piciorul drept a inceput o durere ingrozitoare la pernita de sub degetul mare, durere care persista. Am tinut piciorul in apa rece si am sperat ca va trece. La o zi dupa durerea s-a mai diminuat, si apare acum numai cand misc degetul mare, sau in orice miscare a labei piciorului care implica si degetul mare. Ce ar putea fi? Sa ma ingrijorez sau va trece de la sine? Ma gandesc sa ma masez cu Voltaren sau ceva cu diclofenat, sau este nevoie de ceva mai mult?
Multumesc anticipat!
Cu multa stima!
Ana-Maria
0
15-01-2012, ora 08:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o fractura de sesamoid, una dintre cele mai neplacute fracturi din cate se cunosc.
Un examen clinic atnt si competent, coroborat cu radiografii in incidente specifice vor elucida diagnosticul si atitudina terapeutica.
Nu trebuie sa neglijati!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-01-2012, ora 14:40
anamaria.neagoe
Nu este medic/terapeut
anamaria.neagoe
In primul rand tin sa va multumesc pentru raspunsul prompt, voi merge la un consult de specialitate la sfatul dvs.
O zi cat mai frumoasa sa aveti!
0
15-01-2012, ora 14:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va avertizez sa refuzati cu strictete imobilizarea gipsata, precum si operatii mutilante, cum ar fi amputatia sesamoidului (sesamoidectomia).
Tratamentul modern al acestor fracturi este cunoscut doar in cateva centre din lume.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-01-2012, ora 14:54
anamaria.neagoe
Nu este medic/terapeut
anamaria.neagoe
Ati putea sa-mi recomandati un astfel de centru medical, sau sa fac cumva sa ajung la dvs.? Din experienta mea pe alte probleme medicale este esentiala gasirea unui cabinet medical adecvat, sunt foarte precauta si ma duc la doctor de cate ori este nevoie, dar am observat adesea diferente mari intre cabinete, cu privire la metodele de tratament in special. Ma puteti ajuta?
0
15-01-2012, ora 14:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu nu imi fac aici publicitate, prin urmare nu va recomand imperativ sa veniti la mine, existand si in Franta cateva centre cu experienta semnificativa in chirurgia ante-piciorului.
Daca doriti, va stau totusi la dispozitie (aveti aici datele mele de contact, fiind suficient sa dati "click"pe numele meu..).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-01-2012, ora 15:05
anamaria.neagoe
Nu este medic/terapeut
anamaria.neagoe
Am inteles, nu era intentia mea sa sugerez ca va faceti publicitate, dar prin raspunsurile date dovediti un anumit nivel. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!
O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Întinderea musculaturii înainte de exercițiul fizic protejează funcția vasculară
  •