interstitiul pulmonar

28-11-2011
viorelada
Nu este medic/terapeut
viorelada
Rezultat primit: ingrosarea interstitiului pulmonar infrahilar bilateral cu microcalcificari incluse mai numeroase in dreapta. Hiluri cu arii de proiectie marite. Aorta cu opacitate crescuta. Sinusuri libere.
Multumesc.
5 comentarii
0
01-12-2011, ora 08:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E radiografia unei persoane mai in varsta ? Aspectul descris este fie a unui fumator cronic, sau a unei persoane cu a afectiune cronica pulmonara [ bronsita cronica, BPOC etc ] sau care a avut anterior, ceva timp in urma o raceala, o afectiune acuta pulmonara si care a fost tratata insuficient / incorect /deloc si care totusi s-a vindecat dar au ramas aceste semne care se vad pe radiografie. In functie de contest, medicul va sti ce e de facut.
0
01-12-2011, ora 12:26
viorelada
Nu este medic/terapeut
viorelada
multumesc.nu este in varsta, 46 ani, intr-adevar a fost fumator, 2-3 pachete /zi, acum nu mai fumeaza, dar respira destul de greu si oboseste repede.altfel se simte bine.iar in ce priveste opacitatea aortei?
0
02-12-2011, ora 20:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aorta poate fi cu opacitate crescuta datorita aterosclerozei, de exemplu. Persoana despre care scrii ar trebui investigata de catre un pneumolog.
0
03-12-2011, ora 16:30
viorelada
Nu este medic/terapeut
viorelada
multumesc foarte mult.sarbatori fericite!
0
21-04-2017, ora 11:14
MaryAna92
Nu este medic/terapeut
MaryAna92
Buna ziua, in urma unei radiografii pulmonare mi s-a depistat ca am hiluri cu arie de proiectie crescuta vascular. Ce inseamna acest lucru?(precizez ca am 29 ani, nu fumez nu beau)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •