interpretarte analize coprocitograma tratament si CAUZE

24-07-2007
mihaela manitiu
Nu este medic/terapeut
mihaela manitiu
Buna la toata lumea,
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea unor analize de coprocitorama si eventual sa imi spuneti daca tratamentul pe care il iau este bun si posibile cauze (pe care in viitor sa le evit).
Adaug ca este vorba de o fetita de 1 an si 9 luni cu greutatea de 9, 500 kg care a avut diaree timp de 8 zile (1 singur scaun pe zi) si dureri de burtica; Lipsa poftei de mancare in tot acest timp dar subliniez faptul ca inapetenta este o caracteristica a fetei mele (nu mananca nimic de cand o stiu..lucru care ma DISPERA- dar acesta este un alt subiect)
Rezultatul analizelor este urmatorul: FROTIUL EVIDENTIEAZA O FLORA GRAM POZITIVA SI GRAM NEGATIVA; ECHILIBRATA COCI SI BACILI. ABSENTE LEVURI.ABSENTE PMN SI MONONUCLEARE. RARE EPITELII INTESTINALE IZOLATE, MUCUS PREZENT.
tratamentul in momentul acesta este :regim, debridad si o sticluta de ecoflorina dimineata pe stomacelul gol.
Inca o data va rog daca ma puteti ajuta si cu o cauza a acestei diari.
Va multumesc anticipat si multa sanatate.
2 comentarii
0
03-08-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Coprocitograma stabileste un diagnostic prezumtiv in diareea infectioasa, ca urmare a examenului microscopic al scaunului, urmarindu-se prezenta PMN (polimorfonucleare) care sunt prezente in cazul reactiei inflamatorii date de anumiti agenti patogeni, prezenta hematiilor, epiteliilor.
In cazul dvs, coprocitograma este negativa. Ar putea insa, in anumite cazuri, sa iasa negativa desi exista infectie. De aceea se face si coprocultura (nu ati precizat nimic de coprocultura).
Daca intr-adevar nu este infectie, tratamentul pe care il aveti este bun. Trebuie investigata si problema greutatii mici pe care fetita o are.
Multa sanatate!
0
23-02-2010, ora 15:48
carmen25
Nu este medic/terapeut
carmen25
Buna ziua, am si eu o intrebare.Am o fetita de 1 an si 5 luni si la examenul de coprocitograma i-au iesit 40-ultatul e50 granulocite neutrofile.As vrea sa stiu ce inseamna, i-am dat si coprocultura dar rezultatul vine peste 3 zile.Ne confruntam de vreo 6 luni cu scaune moi si dese, cate 4-5, cam dupa fiecare masa.Am mai facut analize la scaun, care au iesit bune, proba de digestie unde a iesit amidon nedigerat.Am renuntat de 2 luni la gluten, am urmat tratament cu kreon dar degeaba.Puteti sa ma ajutati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.