interpretare urocultura

01-02-2011
andreeabfkt
Nu este medic/terapeut
andreeabfkt
buna ziua, in urma analizelor de urocultura mi-a iesit infectia urinara cu escherichia coli, peste 100000 germeni si antibiograma Ampicilina, Eritromicina, Tetraciclina - INTERMEDIAR si Aminosidina, Cefotaxim, Ciproflaxina, Gentamicina, Ofloxacina, Oxacilina, Vancomicina -SENSIBIL imi puteti spune va rog frumos ce inseamna asta sau imi puteti recomanda vreun tratament anume, eu urmeaz acum un tratament cu Uricol, Flamexin, monural(1plic) si poliginax.. durerile si usturimile la urinare insa continua.
2 comentarii
0
01-02-2011, ora 13:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Medicul trebuie sa-ti dea exact tratamentul! E bine ca sunt destule antibiotice care pot eradica germenii, dar nu lua aiurea, poti face germenii mai rezistenti! Uricolul te ajuta, dar fa tratamentul pana la capat, cum ti se recomanda. Daca iti da doze mai mari, sau de durata, cere ceva si anticandida, poate fi declansata de antibiotice. La fel, daca ai stomacul mai sensibil, eventual si ceva pentru protectia stomacului.
0
02-02-2011, ora 21:10
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Conform antibiogramei,.E.coli cu care ati facut infectia, este sensibila la mai multe antibiotice.Eu v-as recomanda Ofloxacina, respectiv Zanocin 400 mg, 1cpr. pe zi, timp de 10 zile.Asociati la acest antibiotic, No-spa 40 mg, 2/zi si, eventual, supozitoare cu Clafen 1-2/zi.IMPORTANT:la 10 zile dupa terminarea tratamentului, repetati urocultura!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.