interpretare tomografie la cap

06-11-2007
spiritosa
Nu este medic/terapeut
spiritosa
am rezultatele unei tomografii ale bunicii mele in varsta de 79 de ani..Si pana ajungem la medic, as vrea sa stiu ce inseamna sa nu staui pe jar..
- atrofie cortico-subcorticala si cerebeloasa
-microcalficari la nivelul arterelor vertebrale si in entriculul IV
- microinfarcte lacunare capsulo-lenticulare, bilateral si centri semiovali de partea stanga
-hidrocefalie interna supratentoriala prin abiotrofie cerebrala
-sistem ventricular situat pe linia mediana

Si..din curiozitate..mi-am facut acelasi tip de tomografie, la aceeasi clinica..si medicul, dupa c emi-a adus "filmul" a stat si mi-a explicat ce si cum, de ce bunica mea nu a beneficiat de acelasi tratament? Adica e ceva obisnuit?
2 comentarii
0
15-10-2008, ora 00:00
sandel
Nu este medic/terapeut
sandel
LA R.M.N MIA GASIT MEDICUL MICROINFARCTE LACUNARE DACA POATE CINEVA SA-MI ZICA DACA E XISTE TRATAMENT SUNT INGRIJORAT -
0
10-04-2010, ora 20:03
maria spiridon
Nu este medic/terapeut
maria spiridon
Am primit urmatorul raspuns de la RMN:Examenul nativ cerebral (axialT1, T2, FLAIR, sagital si coronal T2, difuzie)evidentiaza parenchim cerebral fara modificari de semnal.Atrofie corticala cerebrala moderata.Structuri ale liniei mediene nedeplasate.Sistem ventricular simetric, cu dimensiuni normale.Saua turceasca, hipofiza si structurile paraselare cu aspect RM normale.Nu se identifica modificari de semnal la nivelul nucleilor bazali.Orbite si mastoide cu aspect RM normal.Modificari inflamatorii la nivelul sinusurilor maxilare. Am 53 ani si lucrez intr-un laborator de anatomie-patologica de 26 ani.Va rog sa-mi spuna cineva trebuie sa-mi fac griji?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.