interpretare tomografie computerizata

27-04-2010
eva2010
Nu este medic/terapeut
eva2010
Buna ziua

in urma unei ecografii abdominale, sotului meu i s-a depistat o zona intens vascularizata pe ficat, recomandarea fiind tomograful. Citez din buletinul de interpretare:

"Screeningul CT abdominal nativ si cu administrare de contrast i.v. evidentiaza:
- ficat de dimensiuni normale cu aspect steatozic si structura neomogena prn prezenta la nivelul segmentului IV subcapsular a unei arii rotund-ovalare izo -discret hipodense spontan, de aprox 1, 8/2, 4cm in plan axial, cu priza de contrast in timp arterial, cicatrice centrala hipodensa mai slab iodofila si tendinta la omogenizare a parenchimului in faza tardiva (hemangiom sau hiperplazie nodulara focala), in rest fara alte modificari de structura.
-colecist de dimensiuni normale, cudat infundibular
-splina, pancreas, rinichi, glande suprarenale cu aspect si dimensiuni in limite normale
-nu se evidentiaza adenopatii cu caracter patologic abdominale si nici modificari de structura osoasa la nivelul segmentelor osoase din regiunile examinate."

As dori sa imi spuneti parerea dvs referitor la cele de mai sus

Multumesc anticipat
1 comentarii
0
08-01-2011, ora 02:26
eva2010
Nu este medic/terapeut
eva2010
va rog, in limita timpului dumneavoastra pretios, sa imi spuneti parerea dvs referitoare la situatia de mai sus.

multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.