interpretare test Papanicolau si examen bacteriologic

01-11-2007
aniska
Nu este medic/terapeut
aniska
va rog daca poate cineva sa ma lamureasca cu rezultatul la testul Papanicolau.
doctora mi-a zis ca sigur e gresit pt ca n-as avea cum sa am asemenea rezultate la varsta mea.
rezultatul:
A. Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne: bifat bacili
B. Anomalii celulare epiteliale:
bifat: scuamoase - ASC - atipii ale celulelor scuamoase
- LSIL - low grade Squamos intraepitelial lesion
Nota laboratorului: aspect celular in limite normale necesita cultura din col pentru identificarea florei

apoi am facut un examen bacteriologic de secretie vaginala:
-celule epiteliale scuamoase superficiale: rare
- celule intermediare: relativ frecvente
- polimorfonucleare: relativ frecvente
- flora bacteriana: polimorfa, lactobacili, bacili gram negativi, coci gram pozitivi
- levuri: frecvente, filamente miceliene frecvente
- trichomonas vaginalis: absent

poate sa-mi spuna cineva ce inseamna aceste rezultate?
multumesc
9 comentarii
0
05-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Analizele de mai sus pledeaza pentru candidoza si posibila infectie cu HPV.
Mai multe detalii despre testul Papanicolau, interpretarea acestuia, precum si sfaturi, puteti gasi aici:
http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=1605&page_nr=4
Numai bine!
0
13-05-2009, ora 07:02
MIHI D
Nu este medic/terapeut
MIHI D
Am facut testul papanicolau si am urmatorul rezultat frotiu foarte intens inflamator; ASC-H
Va rog foarte frumos daca puteti sa-mi spuneti ce inseamna
Multumesc.
0
15-06-2009, ora 21:32
mihaela-tinela
Nu este medic/terapeut
mihaela-tinela
BINA SEARA

FSV+EXOCOL
AM FACUT SI EU TESTU PAPANICOLAU SI A IESIT ASA: CELULE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE(CS+CI), POLIMORFONUCLEARE+, RAR CITOLIZA, PARAKERATOZA+, HIPERKERATOZA+. LACTOBACILI


ENDOCOL
FOND MUCOIV HEMATIC, POLIMORFONUCLEARE+.
CELULE ENDOCERVICALE ASPECT NORMAL FIZIOLOGIC.
RARE CELULE METAPLAZIATE+-IMATURE, ASPECT METABOLIC ACTIV.
FLORA:IDEM

FROTIU ACTUAL: NEGATIV, FARA LEZIUNI INTRAPITELIALE SISAU DE MALIGNITATE


VA ROG DACA POATE CINEVA SA MA AJUTE

VA MULTUMESC
0
02-12-2009, ora 17:25
deyutza_brunetica
Nu este medic/terapeut
deyutza_brunetica
Buna ziua! Am facut testul Babes Papanicolau si am urmatorul rezultat: frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile, frecvente celule endocervicale, PMN frecvente, Satisfacator pentru evaluare, negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Va rog daca imi puteti spune daca este ceva grav sau nu??Nu mai am rabdare pana ajung la consultatia cu d-na doctor. Va multumesc
0
09-12-2009, ora 15:06
Crisa112
Nu este medic/terapeut
Crisa112
Buna ziua!
Am buletinul de analize de la Papanicolau si inca 3 examene si as dori sa ma ajutati cu un sfat ca sunt cam nelinistita.E prima oara cand fac testul Pap. si am programare la dr.ginecolog abia peste 6 zile.

1.EX.SECRETIE NATIV: Absent TR.
2.EX.SECRETIE VAGINALA: Celularitate normala, frecvente polimorfonucleare, FRECVENTE HIFE SI SPORI MICELIENI, Absent TR/ GO.
3.CITOLOGIE COL BABES- PAPANICOLAU: Frotiu inflamator, PAP II, (leucocite numeroase), Control citologic dupa tratament!
4.DEP. CHLAMYDIA (endocol)- NEGATIV

Precizez ca am 25 ani si o nastere (nici o alta sarcina in rest...).

Va multumesc anticipat!
0
04-11-2010, ora 18:00
geanny1791
Nu este medic/terapeut
geanny1791
buna ziua..ma puteti ajuta cu interpretarea analizei papanicolau?

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIUCITOLOGIE MEDIU LICHID
Metoda: NOVAPREP PROCESSOR SYSTEM 25 (NPS 25)

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia NU, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad inalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU, endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice in favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare NU, De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: REDUS fond inflamator acut. Celularitate de aspect NORMAL.

Concluzie: Frotiu de aspect NORMAL.
0
29-03-2011, ora 14:36
clau_geo
Nu este medic/terapeut
clau_geo
Buna ziua,

as dori daca se poate o interpretare a rezultaului PAP si a secretiei, desi am fost la medic, eu am anumite suspiciuni si as vrea sa mai aflu o parere avizata.
- frotiu citologic recolatat in ziua 18 a ciclului menstrual
- analiza efectuata in cadrul unui screening de rutina
- calitatea frotiului este satisfacatoare pt interperetare
- frotiul comporta celuele malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucelare asociate cu o inflamatie nespecifica
- sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale
- notam prezenta de scuzme de keratina anucleate, izolate si in placard.
Concluzie
frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia, de tip hiperkeratozic.

Secretia a zis ca este ok, mai putin faptul ca lipseste floralactobacilara si mi-a recomandat sa folosesc un sapun cu acid lactic.

Medicul cand a vazut rezultatul mi-a zis ca e suspiciune de HPV insa tinand cont ca am la activ in 2007 o cauterizare pentru o rana pe col (despre care nu stiam ca exista pana la momentul cauterizarii), ar fi posibil sa fie din cauza acelei cauterizari acest rezultat anormal. Mi-a zis ca din punctul ei de vedere sunt sanatoasa si sa repetam la 1 an PAP. Mie insa mi-e teama de ce se poate intampla intr-un an.Tot in 2007 am fost depistata cu HPV 53 si 59, am facut cele 3 doze de vaccin Silgard, am tinut si un tratament local cu ovule si am repetat anual PAP, care a iesit nromal. In 2008 am nascut prin cezariana, iar in 2009 am repetat PAP si a iesit normal. In 2010 am repetat atat PAP cat si HPV si au iesit negative ambele. Acum mi-e teama ca nu cumva sa ma fi reinfectat iar cu HPV.
Intrebarea mea, este necesar sa fac testul HPV atat eu cat si sotul, si daca iese pozitiv, ce sanse am sa il pot trata si preveni ulterior?
Exista ceva tratamente care sa dea rezultate in tratarea acesti boli? stiu ca trebuie sa imi cresc imunitatea si deja am inceput sa iau Echinaceea de 400 mg 1-2 pe zi, imunocatin 2 pe zi si ceva vitamina c.

Va rog frumos sa imi raspundeti -*

Va multumesc frumos si astept cu interes raspunsul.


(*modificat de administrator)
0
08-04-2011, ora 16:58
elizagr
Nu este medic/terapeut
elizagr
Buna ziua.
Daca se poate va rog mult sa se uite cineva pe rezultatele testului Papanicolau pe care l-am facut si sa-mi spuna daca e in regula sau e anormal.
-celule pavimentoase superficiale, intermediare si parabazale in placarde mariAcidofilie falsa, carioliza, cariopicnoza, macrocarie dar fara hipercromazie.Discreta autoliza celulara, rare diskeratocite.
-celule epiteliale endocervicale izolate si in grupuri mari(aspect normal)
-celule de metaplazie in rare placarde mici
-F.numeroase polimorfonucleare
-Flora bacteriana coco-bacilara
-rare pseudomicelii de Candida
0
11-01-2012, ora 12:20
crivetcorina
Nu este medic/terapeut
crivetcorina
Buna ziua! as dori sa imi interpretati rezultatul la testul papanicolau.
Frotiu conventional, bogat celular, adecvat pentru interpretare, constituit din:celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat.Celule epiteliale glandulare endocervicale.Celule epiteliale metaplazice de tip scuamos matur.Granulocite neutrofile numeroase.Histiocite.Citoliza moderata. Flora bacteriana: bacili doderlein, coci banali
Concluzie:CII/proces inflamator nespecific.negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •