interpretare test BABES - PAPANICOLAU

19-03-2012
Aura133
Nu este medic/terapeut
Aura133
Buna ziua,

Am luat azi rezultatul testului Babes si, pana ajung la medic, v-as ruga sa-mi spuneti o parere:
Scorul Babeş - Papanicolau II
Scorul Bethesda2001 - satisfacator pt. evaluare
Organisme Candida bifat
Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia
Recomandari - o noua prelevare dupa terapie specifica
Descriere citologica: Frotiu de fond hematic, inflamatie cocica difuza, celule S, I şi PB in raport relativ unitar, celule de forma bizara datorita inflamatiei, mucin secretie.
Diagnostic Frotiu de inflamatie(subacuta) specifica parazitoza TV, Vaginoza bacteriana

Acum 2 saptamani am facut si un control ginecologic in urma caruia am aflat ca am o rana pe col si un polip.
La examenul Babes nu mi s-a spus nimic despre rana p col.
Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
19-03-2012, ora 11:37
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua
din ce stiu eu testul papanicolau se face la secretia care ti-a fost prelevata de medic si nu la colul tau, iar din ce ti-a iesit la acest test trebuie sa tratezi cu seriozitate tratamentul care-ti va fi prescris mai ales pentru vaginoza bacteriana si pentru inflamatie ca sa nu dai in complicatii mai ales daca ai rana pe col si polip. Poate in urma tratamentului antiinflamator ti se va retrage de la sine polipul daca nu trebuie sa vezi ce spune medicul. Si in mod sigur dupa ce termin tratamentul vei mai face un test papanicolau ca sa vezi daca esti mai bine sau nu. Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.