interpretare rezultate secretie vaginala si tratament

10-06-2008
danutza84
Nu este medic/terapeut
danutza84
Va rog sa-mi interpretati urmatoareale rezultate ale unei analize de secretie vaginala:

Coloratia GRAM - celule epiteliale - frecvente celule superficiale si intermediare
- Leucocite - rare ; Hematii..
- Fibrina - ; Detritius - prezent
- Flora Gram pozitiva - numerosi bacili scurti, cocobacili, relativ frecventi coci
- Flora Gram negativa - rari bacili
- Fungi - rare filamente miceliene
- Trichomonas vaginalis - absent

Analizele le-am facut la Spitalul Universitar Bucuresti si aceasta este forma in care sunt prezentate datele pe buletinul de analize, inclusiv virgulele, si punctele. Doctorul mi-a spus ca e dezechilibrata un pic flora bacteriana, dar in general e bine, si mi-a dat sa iau Polygynax ovule timp de 12 zile. As vrea sa stiu daca este bun tratamentul, si mai multe detalii despre rezultate.

Va multumesc!
23 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este bun tratamentul.
Intr-adevar nu e vorba decat de un dezechilibru la nivelul florei microbiene locale. Pe scurt, o parte din bacteriile care se gasesc in mod normal in secretie, se dezvolta excesiv din cauza variatiilor de pH, hormonale etc., determinand neplaceri.
De asemenea prezenta filamentelor miceliene sugereaza si o infectie cu Candida, un fung care se poate gasi si el in mod normal la acest nivel si care se dezvolta in anumite conditii. Filamentele miceliene sugereaza tocmai tendinta la inmultire a acestuia.
Asadar tratamentul este bun pentru ca Polygynax contine substante active cu actiune pe bacteriile de care vorbeam si pe fungi (Candida).
Numai bine!
0
10-06-2008, ora 00:00
danutza84
Nu este medic/terapeut
danutza84
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Intre timp eu m-am mai documentat si am descoperit ca dupa un tratament cu antibiotice se poate face foarte usor candida, fiind distruse si bacterii "bune", nu doar cele "rele", si deci este recomandat ca pe langa antibiotice sa fie luate si alte medicamente care sa previna acest lucru.
Doctorul nu mi-a zis nimic legat de asta. Sa inteleg ca Polygynax nu are acest efect?
0
11-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Dupa tratamente indelungate cu antibiotice, aici e vorba in general de cele administrate pe cale orala, pentru a preveni riscul de a dezvolta o candidoza (orala, digestiva, vaginala) se administreaza si Nistatin, un antifungic.
Polygynax contine pe langa antibiotic si un antifungic de care oricum aveati nevoie pentru "filamentele miceliene".
Multa sanatate!
0
21-06-2008, ora 00:00
danutza84
Nu este medic/terapeut
danutza84
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Acum vreau sa va intreb:
1. Prietenul meu nu ar trebui sa urmeze si el un tratament?
2. Prospectul Polygynax precizeaza ca utilizarea prezervativelor (si a diafragmei) este contraindicata, si se recomanda evitarea spermicidelor. Intrebarea mea e daca trebuie evitat orice contact in timpul tratamentului sau se poate doar in conditiile mentionate?
0
11-12-2008, ora 15:42
eloriana
Nu este medic/terapeut
eloriana
Va rog sa-mi interpretati urmatoareale rezultate ale unei analize de secretie vaginala:
epitelii plate frecvente, polimorfonucleare rare, frecventi bacili gram pozitivi, rare micelii;
doctora mi-a prescris un tratament cu antibiotic cu enhancin 625 mg timp de 7 zile, diflucan 150 mg, o singura doza dupa ce termin antibioticele, si 12 ovule polyginax. M-i sa spus ca este o vangita mixta, dupa cate am citit este contraindicat tratamentul cu antibiotic.. este corect ceea ce iau? Am candida?
0
13-12-2008, ora 17:48
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
Singura problema oarecum notabila pe acest rezultat ar fi acele micelii (Candida). Bacilii gram pozitivi fac parte din flora normala a vaginului, in nici un caz nu vrem sa-i distrugem cu antibiotice. Ati primit un tratament agresiv pentru o simpla candidoza. Tratamentul cu antibiotice favorizeaza dezvoltarea candidozei...
In cazul acesta ar fi mers acel preparat in doza unica, diflucan si eventual un preparat sub forma de ovule cu proprietati antifungice.
Regret ca nu am putut sa va raspund mai repede... probabil ati si inceput tratamentul...
Numai bine!
0
13-12-2008, ora 19:57
eloriana
Nu este medic/terapeut
eloriana
nu am inceput inca tratamentul pt ca m-i sa recomandat sal incep dupa menstra.. si am zis sal incep dupa sarbatori pentru ca sunt oarecum jenante ovulele.. deci ma sfatuiti sa renunt la antibiotice si sa iau numai diflucanul in doza unica si ovulele? si eu am citit pe mai multe situri ca tratamentul cu antibiotice favorizeaza dezvoltarea candidozei.. nu o sa mai iau antibioticele acum! dar chiar nu inteleg dc ar fi putut recomanda antibioticele!!
Va multumesc din suflet!
0
13-12-2008, ora 20:25
eloriana
Nu este medic/terapeut
eloriana
apropo.. medicul mia recomandata sai dau acelasi tratament si partenerului.. el sa ia antibioticele sau nu?
0
21-12-2008, ora 11:15
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Bacilii gram pozitivi din secretia vaginala pot fi bacili Doderlein (cei din flora bacteriana vaginala normala) sau difterimorfi care ar putea sa denote un dezechilibru al florei. Pentru a sti sigur despre ce este vorba, asta daca nu se precizeaza explicit pe buletinul de analiza, e nevoie de cultura din secretia vaginala. Asa s-ar putea lamuri lucrurile... Desi nu imi place sa intervin in tratamentele recomandate de medici, am facut acest lucru pentru ca mi se pare un tratament agresiv avand in vedere ca e posibil sa nu fie nevoie de asa ceva... mai ales ca nu aveti nici reactie inflamatorie importanta (rare polimorfonucleare)...
Daca acei bacili fac parte din flora normala e clar ca nici partenerul nu necesita tratament cu antibiotic...
Probabil ca medicul dvs. si-a luat masuri pentru orice eventualitate... dar trebuie cantarit intotdeauna ce e mai bine pentru pacient...
Sunt curioasa de un lucru: ati fost la un control de rutina sau v-a deranjat ceva?
Numai bine!
0
21-12-2008, ora 21:48
eloriana
Nu este medic/terapeut
eloriana
am fost la un control de rutina pentru mine.. absolut nimic nu ma deranjat.. dar am fost pentru partenerul meu pentru ca el are o problema.. d ceva timp ia aparut ceva pe penis cu un aspect branzos.. si am observat ca la mine la testul de secretie a iesit o candidoza! asta este probabil cauza.. o sa urmam tratamentul si sper sa fie bine!
Va multumesc mult pentru sfaturi!
0
09-03-2009, ora 12:09
annemarie19
Nu este medic/terapeut
annemarie19
Buna ziua, va rog sa-mi interpretati urmatoarele rezultate a unor analize de secretie:
-Secretii cultura: prezente colonii de C. albicans
-Urocultura: urina sterila
-examen citologic-secretie: frecventa flora bacilara (b. Doderlein), rare celule de tip levuric (C. albicans) si placarde de celule de descumare de tip superficial (100x, col.Giemsa)

Am fost la doi medici si mi-au dat diagnostice si tratamente diferite. Unul a zis ca e candidoza si mi-a dat sa iau ovule intravaginale Klion-D, iar celalal a zis ca e vulvovaginita micotica si mi-a dat sa iau Polygynax ovule vaginale si un unguent, Travogen. Care este diagnosticul cel bun?Dar tratamentul?Partenerul meu ar trebui sa ia vreun tratament?De care?

Va multumesc!
0
23-07-2009, ora 21:19
Brunetax2009
Nu este medic/terapeut
Brunetax2009
Buna seara!astazi am primit si eu rezultatul analizei de secretie.va rog sa-mi interpretati si mie urmatoarele rezultate pentru ca nu stiu despre ce este vorba:
Flora gradul 1:Lactobacili
PMN+, Citoliza+
celule superficiale+, celule intermediare+, rare parabazale de remaniere
rare CI binucleate, rare CI cu ASC-US
Va Multumesc!!!
0
25-03-2010, ora 16:11
ioanna_35ro
Nu este medic/terapeut
ioanna_35ro
As vrea si eu o interpretare a analizei de secretie vaginala:
Foarte frecvente hematii, prezente celule epiteliale grupate, rare PMN, prezente filamente de fibrina.
Foarte saraca flora microbiana mixta polimorfa!
Va multumesc!
0
15-05-2010, ora 18:20
m3y
Nu este medic/terapeut
m3y
buna ziua...
am o secretie vaginala... si sunt foarte speriata...
e de culoare galbuie, e ca o mucioasa asa si imi curge din abundenta.ma kam doare si burta si kateodata am simptome de usturime si mancarime...am imresia k sunt si umflata acolo jos..
ajutatima va rog.ca nushtiu ce sa fac.
e cva grav???
ce medicament pot sa iau.???
0
26-11-2010, ora 20:22
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
BUNA SEARA... AM EFECTUAT ANALIZA LA SECRETIA VAGINALA SI EA ESTE: - EPITELII -FRECVENTE,... BACILI GRAM POZITIVI, FRECVENTI, FORME MEDII SI SCURTE... SI, LA ALTE OBSERVATII - FRECVENTE CELULE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE ETALATE, RELATIV FRECVENTE POLIMORFONUCLEARE DEGRADATE, FRECVENTE LEVURI - SPORI SI FILAMENTE... VA ROG SA-MI SPUNETI CE INSEAMNA ACESTE DATE?...PS- AM MERS LA DOCTOR PENTRU CA AM AVUT O MICA MANCARIME PE LABIILE MICI SI O SECRETIE CA BRANZA, SI UN PIC DE USTURIME LA MICTIUNE... ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA BINEVOITOR... VA MULTUMESC SI VA DORESC TOATE CELE BUNE...
0
01-12-2010, ora 08:47
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Buna dimineata, din nou!... pe acest forum, nu raspunde nimeni??? Va rog frumos, daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna aceste detalii din rezultatul analizei secretiei vaginale!!!. Cu multumiri multe, va doresc toate cele bune si sanatate multa...
0
08-04-2012, ora 19:49
CrissMikiduta
Nu este medic/terapeut
CrissMikiduta
Buna seara. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema medicala? Am facut o cultura de secretie vaginala si examen microscopic al secretiei vaginale si mi-au ieist urmatoarele:
Levuri: candida albicans
Celule epiteliale frecvente
Reactie inflamatorie discreta
Leucocite rare polimorfonucleare
Hemati - absente
Bacili gram pozitivi - absenti
Flora cocobacilara gram negativ - frecventa (Gardnerella - like)
Levuri frecvente cu inmuguriri si pseudohife
Tricomonas vaginalis - nu se observa

Iar la antifungigrama scrie:
Amphotericina B
Nistatin
Flucitozina
Econazole
Ketoconazole

Ce imi puteti recomanda. Doctorul meu ginecolog cand i-am aratat a zis ca nu are ce sa imi dea. Incredibil, trebuie sa il schimb.
Poate ma puteti ajuta
Multumiri si multa sanatate
0
24-07-2012, ora 16:39
anamaria2012
Nu este medic/terapeut
anamaria2012
buna ziua am si eu o intrebare de aproximativ 4 luni nu mai am menstruatie.mi-am facut teste de sarcina si mi-au iesit negative.nu ma doare nimic nu am nici un fel de reactii.atii putea sa imi dati vreun sfat in legatura cu acest lucru.va multumesc.
0
25-07-2012, ora 09:59
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Buna ziua... Pentru a vedea ce este in neregula cu menstruatia trebuie sa mergeti la endocrinolog unde puteti face dozare hormonala si totodata si analizele corespunzatoare pentru tiroida... Si veti primi ajutor potrivit cu dereglarile din organismul dumneavoastra. Nu trebuie sa va speriati, se intampla ca organismul sa se deregleze hormonal si dupa o perioada de stres! Va doresc multa sanatate. Sper ca v-am fost de folos...toate cele bune.
0
27-03-2014, ora 21:24
cocomina
Nu este medic/terapeut
cocomina
Buna seara. Va rog, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns. Am o secretie vaginala..am fost la control ginecologic si mi-au iesit urmatoarele rezultate :
Frotiu cu moderat aspect inflamator ( 6-8 leucocite/camp.)
Prezente celule pavimentoase superficiale si intermediare 25-30% cu aspect de clue cells.
Flora Doderlein inlocuita cu bacili scurti.
Hematii, levuri in limite normale. Hife miceliena absente.
Trichomonas vaginalis absent.

Ce tratament imi oferiti ? Multumesc mult.
0
10-02-2015, ora 19:30
LizLiz
Nu este medic/terapeut
LizLiz
Buna ziua. Imi puteti interpreta va rog acest rezultat?! Am mers la un medic ginecolog, am realizat aceasta analiza, insa nu pot comunica foarte bine cu dansa, asadar am nevoie de o lamurire, pentru a sti daca trebuie sa urmez un tratament sau nu. Mi s-a prescris un tratament cu Canesten crema si spalaturi cu Bicarbonat. E un medic de la o clinica renumita din Bucuresti, n-as vrea sa contest parerea si pregatirea unui medic, insa tratamentul nu mi se pare adecvat. Multumesc !

Epitelii -frecvente celule epiteliale
superficiale, intermediare

Leucocite-relativ frecvente

Hematii-foarte rare

Flora Gram pozitiva-rari bacili, frecventi coci izolati,
in lanturi scurte, gramezi

Flora Gram negativa-relativ frecventi bacili,
cocobacili, coci

Candida albicans-nedecelabila

Trichomonas vaginalis-nedetectabil

Observatii-rara fibrina
0
13-11-2015, ora 14:37
miraceti
Nu este medic/terapeut
miraceti
Buna ziua,
As dori sa-mi interpretati si mie rezultatul analizelor de laborator:
Trichomonas Vaginalis +
Miceli negativ
Anaerobi negativ
Celule epiteliale +
Leucocite numeroase
Neisseria gonorrhoea negativ
Levuri negativ
Alti negativ

Doamna doctor la care am fost a spus ca e deranjata flora vaginala si mi-a dat tratament 10 zile cu Viviflor.
Secretia vaginala este abundenta si ma deranjeaza.
Eventual daca imi recomandati un tratament.
Multumesc anticipat.
0
08-12-2015, ora 18:26
alexandra931
Nu este medic/terapeut
alexandra931
Buna seara.Si eu am o problema care de cateva luni ma nelinisteste.Apare mereu cu o saptamana pana in ciclu, nu este lunar, poate fi o luna da si una nu, este o secretie alba, cu miros de ciuperca, iar textura nu este una vascoasa, este ca si cum ai baga un servetel in apa si l ai rupe in bucati mici.Pana sa apara, apetitul sexual scade, deoarece am dureri in vagin, iar la aparitia acesteia, vaginul este foarte inflamat.La un medic inca nu am ajuns, sunt in germania, pentru ca programarea pe care as face o azi s ar putea sa fie peste 2 saptamani, mi e teama ca aceasta va disparea.Asa e mereu odata cu menstruatia dispare.Ajuta ti ma va rog, si inca ceva, si partenerul are aceleasi probleme in aceeasi perioada, arsuri, capul este inflamat si rosu, scurgeri nu sunt dar penisul are acelasi miros urat.va multumesc si va astept cu raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •