interpretare rezultate cardiologie

09-01-2008
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
As dori sa-mi spuneti daca aceste rezultate se incadreaza in limite normale.
Am fost diagnosticata cu prolaps mezotelesistolic de 5 mm spre AS.
Fisa echocardio:
VSD - 44; VSS - 26; SIV- 0.9; P.ant. - 0.7; P.post - 0.9; VD - 30; AS - 30; AD - 32; FE - 62%; FS - 34%; AORTA: inel - 19; asc. - 28; crosa - 28; desc. - 26; AP - 16; V cava - 17; V. mitrale - usor ingrosate; Dopler: E>A - E - 0.9m/s; A- 0.7m/s; (regurgitare mitrala gradul I) ; SIV - intact; SIA - intact; pericard liber.
Problemele care ma deranjeaza cel mai mult sunt palpitatiile:La cel mai mic efort sau la cea mai mica emotie, inima incepe sa-mi bata repede, aceste batai fiind urmate de batai cu pauze mai lungi, o bataie mai slaba una mai puternica, un ritm haotic as putea spune. Va rog ajutati-ma nu stiu ce tratament sa mai fac, am si niste tulburari gen anxietate, atac de panica, starile de rau imi apar din senin, am cresteri bruste de tensiune, tremuraturi si palpitatii bineinteles. Mentionez ca am 29 de ani. Acum cateva zile am avut senzatia ca nu-mi mai bate inima, fiind urmata de o ameteala puternica si un fel de furnicaturi la nivelul capului.
Va multumesc
3 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Ecografia dumneavoastra indica valori normale cu exceptia faptului ca aveeti prolaps de valva mitrala
Incercati sa luati Magne B6, sa nu beti cafea, sa nu fumati si sa nu stati in mediu cu fumatori, sa va dozati calciul, si daca extrasistolele nu dispar trebuie sa va adresati unui cardiolog interventionist pentru un mapping cardiac pentru o eventuala ablatie (vezi spitalul Floreasca)
0
16-02-2011, ora 10:56
ghitoi
Nu este medic/terapeut
ghitoi
am 50 da ani si anm facut o ecografie doppler si as dori daca poate cineva sami explice daca este buna sau nu vsd51, siv15 pp14 as50 vd 25 ad 42 fe 55 ao inel22 ao asc33 pericard normal fara lichid valva mitrala supla aortica scleroza foral cu deschidere normala tricuspida it usoara pulmonara normala comentarii fara trombi vizibili la examenul transtoracic concluzi; cavitatii. hvs concentrica usoara as dilatat kinetica normala functie diastolica disf diastolica de tip relaxare intarziata vs dupa ce am facut ekografia domnul doctor nu mia spus nimic decat sa fac multa miscare eu am facut sport in tinerete vreau sa stiu daca sunt probleme grave va multumesc
0
22-02-2011, ora 13:31
gabytzagabi70
Nu este medic/terapeut
gabytzagabi70
buna ziua am facut un EKG si nu gasesc un doctor sa mi zica ce am. imi scrie asa speed 25mm pe s.sens 10mm..pe s filter off heartscreen 80 g l am dureri in piept mana stanga si urca pe gat.respir greu si imi bate inima tare.mi sa zis la un doctor k e infarct miocardic...la altul artimie cardiaca. va rog sa mi raspundeti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: